پاهایتان سلامتی شما را داد می‌زنند

۱۳۹۲/۰۷/۰۱ - ۰۹:۳۴ - کد خبر: 83102
پاهایتان سلامتی شما را داد می‌زنند
سلامت نیوز : ناخن های بی رنگ پاها یا نشانه های عجیب می توانند بیانگر نوعی مشکل در بدن شما باشند. پاها فقط عضوی برای راه رفتن و و سراپا نگه داشتن ما نیستند، آنها همانند تابلوی اعلانات مشکلات داخلی بدن هستند و با آشنایی با انواع نشانه ها، می توانید بیماری های احتمالی بدن خود را تشخیص دهید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت برترین ها ؛ برخی از این نشانه ها را در ادامه برایتان معرفی کرده ایم.

از بین رفتن موهای روی انگشتان پا

احتمال چه مشکلی وجود دارد: جریان خون ضعیف

فولیکول های مو خون کافی دریافت نمی کنند و بی فعالیت باقی می مانند و از بین می روند. این مشکل اصولا در پاهایی که همیشه خدا سرد هستند بیشتر نمایان می شود. این مشکل اصولا در اثر بیماری های خونی و تصلب سرخرگ صورت می گیرد که باعث کند شدن و ممانعت از افزایش جریان خون می شود. جریان خون ضعیف همچنین می تواند موجب مشکلات قلبی نیز بشود. پمپاژ ضعیف خون در قلب موجب مشکلات گردش خون در بدن می شوند. در این حالت، بیمار باید نزد جراح و متخصص مراجعه کند.

انگشت های خمیده

احتمال چه مشکلی وجود دارد: مشکلات ریه، قلب یا روده و معده

افرادی که انگشتان پای آنها کج و فرم و شکل عجیبی دارد، احتمالا از مشکلات ریه، قلب یا روده و معده رنج می برند. فرقی هم نمی کند یک انگشت یا همه انگشتان آنها کج باشند. این وضعیت نشانه مهمی از بیماری های ریه و حتی سرطان ریه است. همچنین می تواند نمایشگر بیماری های معدی یا ناراحتی های قلبی هم باشد. این افراد باید نزد پزشک بروند و آزمایش های لازم را انجام دهند.

پاهای همیشه داغ

احتمال چه مشکلی وجود دارد: بیماری عصب (کرختی)

احساس گرمای زیاد در پاها نشانه بیماری های عصبی است. بیماری عصب اصولا در نتیجه نقص در عملکرد عصب ها به وجود می آید و دلایل آن می تواند انواع دیابت، کمبود ویتامین و عوارض جانبی داروهای مختلف است. در وهله اول باید ریشه این بیماری را بیابید. اگر دلیلی برای آن پیدا نکردید، احتمالا جزو بیماری های اعصاب است که دلیل نامعلومی دارند. درمان دردهای عصبی می تواند به کم شدن داغی کف پا کمک شایانی بکند.

بی حسی

احتمال چه مشکلی وجود دارد: دیابت

کم یا زیاد شدن حس اعضای بدن انسان ها دلیل عصبی دارد. اما در بسیاری از موارد، کرختی و بی حسی پای انسان در نتیجه ابتلا به دیابت صورت می گیرد. تجمع قند روی عصب ها باعث از بین رفتن کارایی عصب های بدن می شود. افرادی که این مشکل را دارند، حتی اگر در کفش آنها سنگریزه ای هم باشد متوجه نخواهند شد. اگر این مشکل را دارید و آزمایش قند خون داده اید و مشکلی نداشته اید، ممکن است دچار لنگی پا باشید و جایی که وزن شما روی پایتان می افتد، از بین رفته باشد. عصب هایی که به اطراف پا می روند، کشیده و باعث از بین رفتن حس عصبی در آن قسمت می شوند.

گرفتگی عضله

احتمال چه مشکلی وجود دارد: کم آبی یا پتاسیم پایین

کمبود آب بدن یا کم بودن پتاسیم در بدن می تواند موجب گرفتگی عضلات در پا شود. پیش از انجام فعالیت های سنگین حتما موز بخورید و آب زیادی بنوشید. شب ها پیش از خواب حتما پاهای خود را بکشید.

شکننده بودن ناخن های پا

احتمال چه مشکلی وجود دارد: کمبود ویتامین

شکننده بودن ناخن های پا نشانه کمبود ویتامین های A و D  و کلسیم و منیزیوم هستند. میزان کافی از ویتامی D در نتیجه قرار داشتن در نور خورشید به بدن می رسد اما اگر امکان زیر آفتاب بودن را ندارید، بهتر است از قرص های مکمل که در همه داروخانه ها وجود دارند، استفاده کنید. نداشتن اسیدهای چرب کافی در اطراف ناخن ها نیز موجب التهاب در اطراف ناخن ها می شوند. همین مساله باعث ضعیف شدن ناخن ها و شکنندگی آنها می شود. کم کاری غده تیروئید، مشکلات ریه، سل و سندروم Sjogren's نیز می توانند از دیگر دلایل شکنندگی ناخن ها پا باشند.

دردناک، ملتهب و قرمز بودن انگشت بزرگ پا

احتمال چه مشکلی وجود دارد: نقرس

نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در بدن ایجاد می شود و باعث درد مفاصل می شود. این بیماری معمولا در نتیجه رزیم غذایی نادرست و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز و پنیر به وجود می آید. وقتی انگشت بزرگ پا قرمز، ملتهب و دردناک می شود به طوری که نمی توان حتی آن را لمس کرد، باید مراقب باشید که دچار نقرس نشده باشید. بیماران نقرس اصولا اسید اوریک بسیار زیادی تولید می کنند و پزشکان برای کاهش درد انگشت پا، کورتیزون به انگشت تزریق می کنند. در ضمن، این افراد باید غذاهای غیر مجاز همچون گوشت قرمز را حذف یا کم کنند و داروهای لازم مصرف کنند.

چاله های روی ناخن پا

احتمال چه مشکلی وجود دارد: سوریاس

بسیاری از مردم روی ناخن های دست یا پای خود چاله دارند. بیش از سه‌چهارم آنها سوریاس  یا نوعی بیماری مفصلی دارند که به سوریاس مرتبط می شود و روی مفاصل تاثیر می گذارد. شاید ناخن ها ضخیم، زرد یا حتی قهوه ای باشند. این بیماری با دارو تغییر رژیم و سبک زندگی قابل درمان است. 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90303s, 18q