دارویی برای بهبود علائم دیابت نوع یک

۱۳۹۲/۰۷/۰۱ - ۱۶:۰۶ - کد خبر: 83153

سلامت نیوز : نتایج یک آزمایش جدید نشان داد دارویی که معمولا برای مقابله با بیماری‌های پوستی تجویز می‌شود می‌تواند در درمان دیابت نوع یک نیز موثر باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ نتایج بررسی‌ها روی تعداد محدودی از بیماران آمریکایی نشان داد که داروی «الفاسپت» به تولید انسولین در بدن کمک می‌کند و برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک عامل کلیدی به حساب می‌آید.

متخصصان در این مطالعه همچنین اظهار داشتند: این دارو می‌تواند از دیگر روش‌های درمانی بهتر باشد زیرا از سیستم ایمنی بدن حفاظت می‌کند اما برای دستیابی به نتایج قطعی‌تر انجام تحقیقات بیشتر روی این دارو ضروری است.

داروی الفاسپت برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس در ‌آمریکا تجویز می‌شده اما از سال 2011 میلای شرکت تولیدکننده آن اقدام به جمع‌آوری این دارو کرد.

پسوریازیس نیز مانند دیابت نوع یک نوعی اختلال خودایمنی است و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی به سلول‌های سالم پوست حمله می‌کنند.

در بررسی‌های آزمایشی مشخص شد که داروی مورد استفاده برای پسوریازیس به نوع خاصی از سلول‌های T شکل حمله می‌کند. این سلول‌های T شکل که جزو سیستم دفاعی خود بدن هستند در واقع با حمله به سلول‌های تولیدکننده انسولین در مبتلایان به دیابت نوع یک، ‌این سلول‌ها را نابود می‌کنند.

پزشکان در مطالعات بیشتر اقدام به تزریق داروی الفاسپت به یک گروه 33 نفری از داوطلبان در مدت زمان مشخص کردند. آنها همچنین از یک شبه داروی دیگر برای تزریق در گروهی دیگر استفاده کردند و این نتیجه حاصل شد که گروه دریافت‌کننده این دارو از توانایی بیشتری برای حفاظت از سلول‌های انسولین بدن نسبت به گروه دیگر برخوردار بودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.59191s, 18q