از ام اس چه می دانید ؟

۱۳۹۲/۰۷/۰۳ - ۱۳:۳۰ - کد خبر: 83267
سلامت نیوز : ییماری MS یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این بیماری پوشش محافظ اعصابی که در داخل و اطراف مغز نخاع قرار دارند تخریب می شود.
به گزارش سلامت نیوز ام اس هنگامي در بدن آغاز مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته‌های عصبي است و كمك مي‌كند كه پيام‌های الكتريكي با سرعتی چندين برابر منتقل شوند، بجاي يك عامل بيگانه حمله مي‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌های بدن بیمار،آن اندام دچار مشكل مي‌شود.

ام اس چیست ؟ ام اس (مولتیپل اسکلروزیس) یک بیماری مزمن (درازمدت) و التهابی است که نواحی متعدد از سیستم عصبی مرکزی را گرفتار کرده و باعث سخت شدن بافت عصبی در ناحیه مبتلا شده و در نتیجه باعث اختلال در ارسال و دریافت پیام‌های عصبی می‌شود.
علایم بیماری ام اس نشانه های آسیب اعصاب عبارت است از ضعف دست ها و بازوها ، بی حسی ، از دست دادن عدم تعادل ، گرفتگی عضلات . این قبیل علایم باعث می شود که فرد در راه رفتن مشکل داشته باشد .
اختلال بینایی در ام اس بیش از نیمی از افرادی که به ام اس مبتلا هستند مشکلات بینایی یا اختلال در بینایی را تجربه می کنند . به گزارش سلامت نیوز این اختلال باعث التهاب عصب بینایی می شود که ممکن است باعث تاری دید، از دست دادن رنگ بینایی ، درد چشم، یا کوری شود. معمولا این علایم در یک چشم ایجاد می شود . این علایم اغلب موقتی هستند و در طی یک هفته بهبود پیدا می کنند . در بسیاری از موارد اختلال در بینایی از جمله علایم اولیه ابتلا به ام اس است.
مشکلات کلامی در ام اس علاوه بر این که بسیاری از افراد مشکلات بینایی را تجربه می کنند بسیاری از افراد در تکلم مشکل پیدا می کنند و دچار لکنت زبان می شوند .این امر زمانی رخ می دهد که آسیب بیماری ام اس به حدی می شود که اعصاب قادر به حمل سیگنال های کلامی از مغز نیستند . در برخی شرایط ممکن است افراد مشکلات بلع پیدا کنند .
علایم دیگر بیماری ام اس به گزارش سلامت نیوز ام اس ممکن است باعث شود که افراد در تصمیم گیری ، حافظه و تمرکز ، کنترل مثانه دچار مشکل می شوند .در نهایت افراد مبتلا به ام اس پس از استراحت و خواب شبانه بازهم دچار خستگی هستند .
سکته مغزی و ام اس گیجی، لکنت زبان، و ضعف عضلانی می تواندهم نشانه ام اس و هم مشانه سکته مغزی باشد .در بیشتر مواقع سکته مغزی به راحتی درمان می شود و شانس بهبودی فرد در سکته مغزی زیاد است .
حملات ام اس چگونه است ؟ در افراد مبتلا به MS، سیستم ایمنی بدن به بافت های اطراف فیبرهای عصبی در مغز، نخاع و اعصاب بینایی آسیب می بیند .سلول های عصبی توسط بافت میلین پوشیده شده است . به گزارش سلامت نیوز غلاف میلین پیام های عصبی را انتقال می دهد . هنگامی که بافت میلین از بین می رود در جابجایی پیام های عصبی اختلال پیش می آید .
چه چیزی باعث ام اس می شود ؟ دلیل و یا دلایل ابتلا به ام اس هنوز به درستی شناخته نشده است . اما متخصصان دلایل احتمالی را چنین برشمردند . در نقاطی که دور از خط استوا، از جمله اسکاندیناوی و دیگر بخش هایی از شمال اروپا هم احتمال ابتلا به ام اس بیشتر است . در این مناطق دریافت نور خورشید کمتر است، پژوهشگران بر این باورند که ویتامین D ("آفتاب ویتامین") ممکن است در ابتلا به این بیماری دخیل اند و احتمالا ارتباطی بین بیماری خود ایمنی و کمبود ویتامین دی وجود دارد . هم چنین ژنتیک هم در ابتلا به بیماری ام اس نقش دارد .
چه کسی به ام اس مبتلا می شود ؟ ام اس دو برابر بیشتر از مردان در زنان شایع است .این بیماری در هر نژادی ممکن است رخ دهد . به نظر می رسد سفید پوستان بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند . احتمال ابتلا به ام اس در 20 تا 50 سالگی بیشتر است . البته افراد از هر نژادی ممکن است به ام اس مبتلا شوند .
ام اس و نوع آب و هوا تحقیقات نشان می دهد که این بیماری در طول فصل تر تابستان نمود بیشتری دارد . به گزارش سلامت نیوز گرما و رطوبت بالا نیز ممکن است به طور موقت علائم را بدتر کند.دمای بسیار سرد و تغییرات ناگهانی در درجه حرارت ممکن است نشانه ها را تشدید کند .
ام اس و بارداری به گزارش سلامت نیوز به طور معمول پزشکان با باردار شدن خانم مبتلا به ام اس موافقت می کنند . علایم ام اس با بارداری شدت پیدا نمی کند . در حقیقت علایم در طی بارداری شدت پیدا نمی کند . بهتر است اگر فردی به ام اس مبتلا است قبل از باردار شدن با پزشک مشورت کند زیرا برخی از داروهایی که برای ام اس استفاده می شود نباید در دوران بارداری استفاده کرد و یا کنترل میزان مصرف دارو باید با مشورت پزشک باشد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.85136s, 18q