پاها و مشکلات داخلی بدن با هم مرتبط هستند ؟

۱۳۹۲/۰۷/۰۸ - ۱۳:۱۱ - کد خبر: 83603

سلامت نیوز : ناخن‌های بی‌رنگ پاها یا نشانه‌های عجیب می‌توانند بیانگر نوعی مشکل در بدن شما باشند. پاها فقط عضوی برای راه رفتن و سرپا نگه داشتن ما نیستند، آنها تابلوی اعلانات مشکلات داخلی بدن هستند و با شناخت انواع نشانه ها، می‌توانید بیماری‌های احتمالی بدن خود را تشخیص دهید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ در اینجا با 8 علامت موجود در پاها که نشان‌دهنده مشکلات داخلی بدن هستند، آشنا می‌شویم.

1- از بین رفتن موهای انگشتان پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: جریان خون ضعیف.فولیکول‌های مو خون کافی دریافت نمی‌کنند و بی‌فعالیت باقی می‌مانند و از بین می‌روند. این مشکل اصولا در پاهایی که همیشه سرد هستند، بیشتر نمایان می‌شود. این مشکل اصولا در اثر بیماری‌های خونی و تصلب سرخرگ صورت می‌گیرد که باعث کند شدن و ممانعت از جریان خون می‌شود. جریان خون ضعیف همچنین می‌تواند به دلیل مشکلات قلبی نیز باشد. پمپاژ ضعیف خون در قلب موجب مشکلات گردش خون در بدن می‌شود. در این حالت، بیمار باید به جراح و متخصص مراجعه کند.

2- انگشت‌های خمیده پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: مشکلات ریه، قلب یا روده و معده.افرادی که انگشتان پای آنها کج و شکل عجیبی دارد، احتمالا از مشکلات ریه، قلب یا روده و معده رنج می‌برند. فرقی هم نمی‌کند یک انگشت یا همه انگشتان آنها کج باشند. این وضعیت نشانه مهمی از بیماری‌های ریه و حتی سرطان ریه است. همچنین می‌تواند نمایشگر بیماری‌های معدی یا ناراحتی‌های قلبی هم باشد. این افراد باید نزد پزشک بروند و آزمایش‌های لازم را انجام دهند.

3- پاهای همیشه داغ

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: بیماری عصبی (کرختی).احساس گرمای زیاد در پاها نشانه بیماری‌های عصبی است. بیماری عصبی اصولا در نتیجه نقص در عملکرد عصب‌ها به وجود می‌آید و دلایل آن بیماری دیابت، کمبود ویتامین و عوارض جانبی داروهای مختلف است. در وهله اول باید ریشه این بیماری را بیابید. اگر دلیلی برای آن پیدا نکردید، احتمالا جزو بیماری‌های اعصاب است که دلیل نامعلومی دارند. درمان دردهای عصبی می‌تواند به کم شدن داغی کف پا کمک شایانی کند.

4- بی حسی پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: دیابت.کم یا زیاد شدن حس اعضای بدن، دلیل عصبی دارد. اما در بسیاری از موارد، کرختی و بی حسی پای انسان در اثر ابتلا به دیابت صورت می‌گیرد. تجمع قند روی عصب‌ها باعث تخریب عصب‌های بدن می‌شود. افرادی که این مشکل را دارند، حتی اگر در کفش آنها سنگریزه‌ای هم باشد متوجه نخواهند شد. اگر دچار بی حسی پاها هستید و آزمایش قند خون داده و مشکلی نداشته‌اید، ممکن است دچار لنگی پا باشید و جایی که وزن شما روی پایتان می‌افتد، از بین رفته باشد. عصب‌هایی که به اطراف پا می‌روند، کشیده و باعث از بین رفتن حس عصبی در آن قسمت می‌شوند.

5- گرفتگی عضله پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: کم آبی بدن یا پتاسیم پایین.کمبود آب بدن یا کم بودن پتاسیم در بدن می‌تواند موجب گرفتگی عضلات در پا شود. پیش از انجام فعالیت‌های سنگین، حتما موز بخورید و آب زیادی بنوشید. شب‌ها پیش از خواب حتما پاهای خود را بکشید.

6- شکننده بودن ناخن‌های پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: کمبود ویتامین.شکننده بودن ناخن‌های پا نشانه کمبود ویتامین‌های A و D و کلسیم و منیزیوم هستند. میزان کافی از ویتامین D در اثر قرار داشتن در معرض مستقیم نور خورشید به بدن می‌رسد اما اگر امکان زیر آفتاب بودن را ندارید، بهتر است از قرص‌های مکمل که در همه داروخانه‌ها وجود دارند، استفاده کنید (البته تحت نظر پزشک).نداشتن اسیدهای چرب کافی در اطراف ناخن‌ها نیز موجب التهاب در اطراف ناخن‌ها می‌شوند. همین مساله باعث ضعیف شدن ناخن‌ها و شکنندگی آنها می‌شود. کم کاری غده تیروئید، مشکلات ریه، سل و سندروم شوگرن نیز می‌توانند از دیگر دلایل شکنندگی ناخن‌های پا باشند.

7- قرمز بودن انگشت بزرگ پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: نقرس.نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در بدن ایجاد و باعث درد مفاصل می‌شود. این بیماری معمولا در نتیجه رژیم غذایی نادرست و مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز و پنیر به وجود می‌آید.وقتی انگشت بزرگ پا قرمز، ملتهب و دردناک می‌شود، به طوری که نمی‌توان حتی آن را لمس کرد، باید مراقب باشید که دچار نقرس نشده باشید. بیماران نقرسی اصولا اسید اوریک بسیار زیادی تولید می‌کنند و پزشک برای کاهش درد انگشت پا، کورتیزون به انگشت پا تزریق می‌کند. در ضمن، این افراد باید غذاهایی مثل گوشت قرمز را حذف یا کم مصرف کنند و داروهای لازم را تحت نظر پزشک استفاده نمایند.

8- چاله‌های روی ناخن پا

احتمالا چه مشکلی وجود دارد: پسوریازیس.بسیاری از مردم روی ناخن‌های دست یا پای خود چاله دارند. بیش از سه چهارم آنها پسوریازیس یا نوعی بیماری مفصلی دارند که به پسوریازیس مرتبط می‌شود و روی مفاصل تاثیر می‌گذارد. شاید ناخن‌ها ضخیم، زرد یا حتی قهوه‌ای باشند. این بیماری با دارو تغییر رژیم و سبک زندگی قابل درمان است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.98036s, 18q