علائم بزرگسالان بیش فعال

۱۳۹۲/۰۷/۰۹ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 83719

سلامت نیوز : اختلال بیش فعالی-نقص توجه( ADHD اختلالی است که در آن پر تحرکی، بی‌توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشتر و شدیدتر از کودکان دیگر وجود دارد. 3 تا 5 درصد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها شایع‌تر است.

به گزارش سلامت نیوز ممکن است در بعضی بیشتر علائم پر تحرکی و رفتارهای ناگهانی و در گروهی علائم بی‌توجهی بیشتر دیده شود.

اختلال بیش فعالی- نقص توجه بزرگسالان را هم مبتلا می کند اختلال نقص توجه – بیش فعالی علاوه بر این که در بین کودکان شایع است در بین بزرگسالان هم یافت می شود .30 تا 70 درصد کودکانی که در دوران کودکی به اختلال تقص توجه – بیش فعالی مبتلا است در بزرگسالی هم علایم اختلال تقص توجه – بیش فعالی را به همراه دارند . در برخی مواقع هم اگر افراد به این اختلال مبتلا هستند اما در کودکی نشانه های مشخصی ندارند در بزرگسالی علایم واضحی را ممکن است نشان دهند . علایم این اختلال باعث می شود که فرد در روابط اجتماعی و شغلی و خانوادگی با مشکل روبرو شود .
علایم اختلال تقص توجه – بیش فعالی : با عجله کاری را انجام دادن الگوی علایم این اختلال در کودکان و بزرگسالان متفاوت است . بزرگسالان ممکن است برای انجام کارهای بزرگ دیر اقدام کنند . بزرگسالان در برخی مواقع به اهداف خود نمی رسند و موفقیتی در کارهایشان پیدا نمی کنند .
علایم اختلال تقص توجه – بیش فعالی : رانندگی پرخطر یکی از نشانه های اختلال بیش فعالی این است که این افراد ناتوانی در تمرکز دارند . یکی از نمودهای این مشکل زمانی است که افراد در حال رانندگی هستند . پژوهش ها نشان داده است که افراد مبتلا به این اختلال که با سرعت بالا رانندگی می کنند ، گواهینامه رانندگی ندارند و در حالت کلی حطای زیادی در هنگام رانندگی دارند در افراد مبتلا به اختلال تقص توجه – بیش فعالی بیشتر است .
علایم اختلال تقص توجه – بیش فعالی :حواس پرتی افراد مبتلا به این اختلال در تمرکز کردن و به پایان رساندن تکالیف مشکل دارند . این افراد آشفته و بی قرار هستند و توانایی تمرکز در هنگام خواندن ، نوشتن و ... ندارند . این مشکل حواس پرتی تمام ابعاد زندگی فرد چه در محیط کار و چه در خانه و رابطه با اطرافیان تاثیر گذار است .
علایم اختلال تقص توجه – بیش فعالی : عدم کنترل خود افراد مبتلا به اختلال تقص توجه – بیش فعالی در کنترل کردن عواطف خود مشکل دارند . برای مثال این افراد در کنترل کردن خشم . احساسات خود مشکل دارند .
انجام دادن چند کار به صورت همزمان امروزه افراد مشغله های زیادی دارند و توانایی این را دارند که چند عمل را به صورت همزمان انجام دهند اما افراد مبتلا به اختلال تقص توجه – بیش فعالی ، فقط روی چیزهایی که به آنها علاقه دارند تمرکز می کنند و نمی توانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند .
چه چیزی باعث بروز اختلال تقص توجه – بیش فعالی می شود ؟ در افرادی که مبتلا به اختلال تقص توجه – بیش فعالی هستند برخی از گیرنده های عصبی در مغز که مربوط به تمرکز هستند ، فعالیت کمتری دارند . تا این زمان تحقیقات نشان نداده اند که به چه دلیلی برخی از نقاط در مغز فعالیت کمتری دارند . اما بررسی ها نشان می دهد که ژنتیک در ابتلا به این بیماری نقش دارد .
ارزیابی برای ابتلا به اختلال تقص توجه – بیش فعالی برای تشخیص این اختلال در برخی مواقع به ارزیابی هایی از طریق مغز و یا عکس برداری نیاز است .
دارودرمانی بیشترین دارویی که برای این افراد استفاده می شود داروهای محرک است . این داروها رفتارها و عملکرد فرد را تا حد زیادی کنترل می کند .
روان درمانی روان درمانی می‌تواند به فرد کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد ADHD در بزرگسالان کسب کند و راهنمایی‌ها و روش‌هایی را برای مدیریت این اختلال به دست آورد. روان درمانگر می‌تواند به بیمار کمک کند تا او با استفاده از تقویم، دفترچه یادداشت و سایر ابزارهای موجود، سازمان یافته‌تر از قبل عمل کند و نظم و ترتیب بیشتری به کارهایش بدهد. بزرگسالانی که دچار ADHD هستند غالباً احساس آشفتگی و بی‌نظمی می‌کنند. بنابراین، یادگیری مهارت‌های مدیریت زمان و روش‌های سازماندهی به کار و وظایف، می‌تواند به آن‌ها کمک کند که احساس شایستگی و مهارت بیشتری نمایند. روان‌درمانی همچنین می‌تواند به بیماران کمک کند تا بر کمبود اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگی خود غلبه کنند.
دارو درمانی تا چه حد تاثیر گذار است ؟ تحقیقات در رابطه با اثر دارودرمانی به اندازه ای که بر روی کودکان انجام شده است بر روی بزرگسالان انجام نشده است . اما با این حال پژوهشگران بر این باور هستند که دارو درمانی بر روی بزرگسالان نشانه های اختلال تقص توجه – بیش فعالی را کاهش می دهد .
اختلال تقص توجه – بیش فعالی این اختلال می تواند بر روی روابط دوستانه تاثیر بگذارد . وضعیت کلی این اختلال باعث می شود که فرد نتواند زمان ها و رویدادهای مهم را به خوبی به خاطر بسپارد و این امر می تواند روابط را تحت تاثیر قرار دهد و باعث آزار و ناراحتی هر کدام از طرفین شود . آمار طلاق و جدایی در این افراد زیاد است .
رژیم غذایی برای افراد مبتلا به اختلال تقص توجه – بیش فعالی بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که غذاهایی که سوخت مغز را تامین می کنند . غذاهایی که حاوی پروتئین بالایی هستند نظیر گوشت ، آجیل و .. می تواند قدرت تمرکز را افزایش دهد .
تشخیص اختلال برای آن که اختلال نقص توجه/ بیش فعالی در بزرگسالان تشخیص داده شود، فرد باید: دارای نشانه‌هایی باشد که از دوران کودکی شروع شده باشند. دارای نشانه‌های ماندگاری باشد که در یک یا چند محدوده زندگی، مشکل‌زا باشند. در حال حاضر دارای نشانه‌های اختلال باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67368s, 18q