انجمن اسلامی جامعه پزشکی از وزارت بهداشت سهم خواهی نداشت

سهم اندک حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی/در دولت گذشته بخشی از سرمایه های انسانی را از دست دادیم

۱۳۹۲/۰۷/۳۰ - ۱۷:۲۲ - کد خبر: 85192
سهم اندک حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی/در دولت گذشته بخشی از سرمایه های انسانی را از دست دادیم
سلامت نیوز: مسئول کمیته تشکیلات انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران با بیان اینکه:« انجمن به هیچ عنوان نسبت به ترکیب وزارت بهداشت و سازمان های مرتبط با حوزه پزشکی هیچ سهم خواهی نداشته است اما اگر از انجمن دعوت به همکاری شود آن را خواهد پذیرفت.» تاکید کرد:« نگاه ما یک نوع نگاه همراهی با نقد مشفقانه نسبت به عملکرد وزارت بهداشت است»

دکتر تاجرنیا مسئول کمیته تشکیلات و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در نشست خبری بیستمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران ، درباره تاریخچه تشکیل انجمن گفت:« تشکیل انجمن پس از ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و در فضای دوران بعد از جنگ تحمیلی شکل گرفت و اعضای اولیه انجمن، کسانی بودند که در تیم های اضطراری زمان جنگ حضور فعالی داشته و از چهره های شناخته شده جامعه پزشکی کشور بودند.»

وی گفت:« با توجه به سیاست های پس از جنگ تحمیلی و تهدید استقلال دانشگاه ها، انجمن عمدتا با این رویکرد شکل گرفت که به نوعی هم از ارزش های اولیه انقلاب جمهوری اسلامی و هم از وجود یک فضای آزاد و مستقل در دانشگاه ها دفاع کند و از چهره های شاخص جامعه پزشکی بهره مند شوند.»

وی ادامه داد:« مجامع عمومی انجمن هر ساله برگزار می شود و انتخابات شورای مرکزی نیز به صورت دو سال یک بار برگزار می شود. در مجمع عمومی انجمن عمدتا زمانی در اختیار کمیسیون های تخصصی و کارشناسی اعم از کمیته تشکیلات، سیاسی و کارشناسی و برنامه ریزی های علمی شکل می گیرد که پیشنهادات و نقطه نظرات کمیسیون ها به صحن مجمع عمومی می آید و تصویب می شود.»

دکتر تاجرنیا با بیان اینکه مجمع عمومی تدوین کننده برنامه های یک ساله انجمن خواهد بود، گفت:« در مجمع عمومی امسال؛ انتخابات شورای مرکزی را نیز داریم که سعی شده ترکیب فراگیری از کلیه جامعه پزشکی باشد که در این انتخابات 20 نفر از اعضای پزشکان، 4 دندانپزشک، 4 داروساز و سه نفر اعضای پیراپزشکی و علوم پایه حضور دارند و دو نفر به عنوان بازرس های انجمن تعیین می شوند. بعد از تعیین شورای مرکزی در اولین جلسه این شورا دبیرکل، قائم مقام و مسئولین کمیته های هفت گانه انجمن که عبارتند از کمیته تشکیلات، اطلاع رسانی، دانشجویی، پشتیبانی، کارشناسی و کمیته سیاسی، تعیین می شوند.»

وی افزود:« اکثریت اعضای انجمن و منتخبین شواری مرکزی عمدتا هیات علمی های سراسر کشور هستند و هم از تهران و هم از شهرستان ها به طور معمول در شورای مرکزی حضور دارند.»

دکتر تاجرنیا درباره نقش انجمن در تصمیم گیری های آینده وزارت بهداشت گفت:« انجمن قبل از دوم خرداد یکی از اعضای فعال ائتلاف گروه های خط امام بوده است و بعد از آن و تشکیل جبهه اصلاحات یکی از اعضای 18 گانه جبهه اصلاحات است. حوزه فعالیت های انجمن هم درباره مسائل صنفی و عقیدتی – سیاسی است. درباره نقش انجمن در مسائل وزارت بهداشت باید گفت، در دوره ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی،‌ دکتر فرهادی که وزیر بهداشت در آن دوران بود، به عنوان دبیرکل در انجمن فعالیت می کردند و بدنه انجمن در ساختار دولت نقش جدی داشت. در دوره ریاست جمهوری دکتر روحانی، با توجه به اینکه انجمن یکی از حامیان دولت دکتر روحانی بوده است لذا سیاست های انجمن در قبال دولت به نوعی همراهی و همکاری و نقد مشفقانه است.»

وی ادامه داد:« انجمن به هیچ عنوان نسبت به ترکیب وزارت بهداشت و سازمان های مرتبط با حوزه پزشکی هیچ سهم خواهی نداشته است اما اگر از انجمن دعوت به همکاری شود آن را خواهد پذیرفت و در همین دولت چندین نفر از اعضای انجمن با مجموعه وزارت بهداشت، سازمان تامین اجتماعی، هلال احمر و کلیه نهادهای مرتبط همکاری می کنند اما نگاه ما یک نوع نگاه همراهی با نقد مشفقانه نسبت به عملکرد است و ما سیاست های اعمال شده در وزارت بهداشت را چه درباره انتصابات و چه کارکردهای اجرایی را مد نظر قرار داده ایم و انجمن در فواصل مختلف سعی دارد با برگزاری جلسات با مسئولین مربوطه با صدور بیانیه ها، نقطه نظرات به صورت کارشناسی، به دولت کمک کند.»

مسئول کمیته تشکیلات انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران افزود:« در مرحله اول شورای مرکزی با وزیر بهداشت جلسه ای داشته و با محوریت حفظ استقلال دانشگاه ها و نیز بحث اولویت قرار دادن مردم به عنوان اصلی ترین مسائل، نقطه نظراتی را مطرح کرده ایم و امیدواریم دولت بتواند در راستای برنامه توسعه موفق باشد.»

وی گفت:« بحث سلامت مانند مقوله امنیت است و مقوله آموزش آن یک امر حاکمیتی است و حتی در کشورهایی که از یک اقتصاد کاملا آزاد برخوردارند حوزه سلامت حوزه ای نیست که به بخش خصوصی واگذار شده باشد. اتفاقی که در کشور ما افتاده این است که در مقایسه با بسیاری از کشورها سهم بهداشت و درمان از تولید ناخالص ملی کم است از آنطرف به لحاظ فرهنگی و مشکلاتی که در گذشته داشته ایم عمدتا بهداشت و درمان در کشور ما هزینه بر است و خیلی بر روی مسائل بهداشت و پیشگیری به آن صورت کار نشده است از طرفی سرانه مصرف دارو در کشور ما بدر مقایسه با کشورهای دیگر بالاست بنابراین یک بخشی از مشکلات حوزه سلامت مربوط به سهم کم آن از درآمد ناخالص ملی است و بخش دیگری از مشکلات سلامت ما مشکلات فرهنگی به لحاظ نوع گرفتن خدمات است.»

دکتر تاجرنیا گفت:« در هر کشوری برای توسعه نیازمند این هستیم که از تمامی سرمایه های آن استفاده کنیم. یکی از سرمایه ها، مالی واقتصادی است بخشی سرمایه های اجتماعی است و رکن بسیار مهمی که قاعده تمام این سرمایه ها است سرمایه های انسانی است. در کشور ما در ارتباط با تربیت نیروی انسانی و مدیریت اجرایی، در انواع مختلف چه در دوره جنگ، سازندگی و اصلاحات و حتی 8 سال بعد از آن سرمایه گذاری هایی شد که متاسفانه در 8 سال گذشته دو اتفاق مهم افتاده است که بخشی از سرمایه های انسانی را از دست دادیم.»

وی ادامه داد:« در ابتدای تشکیل دولت نهم ضعیف کردن بدنه های کارشناسی و به خدمت گرفتن نیروهای کم تجربه بخشی از سرمایه انسانی کنار گذاشته شد. اولین اقدام این دولت این بود که سازمان برنامه و بودجه که قدمتی 60 ساله دارد و می تواند نقش مهمی در هدفمندکردن بودجه های کشور داشته باشد تعطیل می شود که بسیاری از چهره ها و نیروهایی که در بدنه کارشناسی و اجرایی بودند کنار گذاشته می شوند.»

تاجرنیا افزود:« با اتفاقاتی که در دولت دهم افتاد و کل کشور و مردم از آن آسیب دیدند و هیچ کسی راضی نبود کشور دچار هزینه شود، یکسری افراد به نوعی از دایره مدیریت اجرایی کشور حذف می شوند. برنامه خوب یک مجری خوب می خواهد. انتقاد ما این است که بسیاری از اعضای انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران و چهره های مستقل جامعه پزشکی وقتی برای گرفتن مسئولیتی مطرح می شوند می بینیم که به دلیل فضای سنگین سیاسی که در دوره گذشته شکل گرفته است امکان استفاده از آنها وجود ندارد. »

مسئول کمیته تشکیلات انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران گفت:« معتقد نیستم که سرمایه های انسانی تمام آن چیزی است که باعث ارتقای یک کشور می شود اما قطعا یکی از رکن های مهم جامعه است. در انتخابات سال گذشته سازمان نظام پزشکی شاهد ردصلاحیت های گسترده ای بودیم به طوری که دکتر معین که زمانی کاندیدای ریاست جمهوری بوده اند نمی تواند برای حضور در سازمان نظام پزشکی، کاندید شود. متاسفانه سیطره این روند به انجمن های علمی نیز گسترش پیدا کرده و آنها هم مصون نمانده اند. »

وی ادامه داد:« در مجموعه دولت باید این امکان فراهم شود که از همه ظرفیت ها استفاده شود. انتقادی که ما به شرایط داریم این است که متاسفانه حتی مجموعه دولت فعلی نیز متاثر از فضای دوره گذشته تصمیم گیری می کند، حضور سرمایه های انسانی در اصلاح مدیریت و بهینه کردن ساختار سلامت می تواند تاثیر جدی داشته باشد.»

دکتر تاجرنیا تاکید کرد:« معتقدیم باید فضا برای حضور همگان فراهم شود. وقتی این فضا مهیا باشد هر کسی که می تواند از ظرفیت های خود بهتر استفاده کند مورد انتخاب قرار می گیرد.»

وی در پایان گفت:« آنچه در دوره گذشته کشور اتفاق افتاد که حوزه پزشکی بخشی از آن است، حذف افرادی بود که بر روی آنها سرمایه گذاری شده و استفاده از افراد کم تجربه برای پست های مدیریتی بود این کار به نظر من انهدام سرمایه های اجتماعی بود. متاسفانه این معضل را در حوزه پزشکی نیز داریم وقتی بسیاری از نیروها کنار می روند تعداد معدودی می مانند که باید از همین دایره محدود استفاده کنیم.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.9673s, 18q