بيماري ايدز به طور بالقوه جوانان را تهديد مي‌كند

۱۳۸۵/۰۹/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 86
بيماري ايدز به طور بالقوه جوانان را تهديد مي‌كند

دكتر مينو محرز، رييس مركز تحقيقات ايدز و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران گفت: اين بيماري يك عفونت ويروسي است كه سير بسيار كند و مزمني دارد و از بدو آلودگي به ويروس HIV تا مرحله آخر كه ايدز است، بسته به وضعيت ايمني و شرايط زندگي فرد به طور متوسط 10 سال طول مي‌كشد و در تمام اين دوران كه هركدام شرايط باليني خاص خود را دارد امكان انتقال بيماري وجود دارد.

وي افزود: اين بيماري 3 راه انتقال اصلي دارد كه عبارتند از: تماس جنسي نامطمئن با فرد آلوده (80 درصد موارد كل دنيا) كه مي‌تواند بين زن و مرد (حدود 90 درصد) و يا بين همجنس بازان (حدود 10 درصد) باشد. راه دوم استفاده از سرنگ يا هر وسيله برنده مشترك كه فرد آلوده از آن استفاده كرده باشد و راه سوم انتقال از مادر به كودك در هنگام زايمان و يا شير دادن است.

وي افزود: انتقال از خون و فرآورده‌هاي خوني نيز جزء راههاي فرعي است زيرا هم اكنون خون و فرآورده‌هاي آن به طور كامل كنترل مي‌شود و راه فرعي ديگر انتقال به كاركنان بهداشتي از طريق اتفاقي (Needle Stick) است.

وي در مورد تماس جنسي 3 راه پيشگيري ABC را پيشنهاد كرد كه شامل خويشتن‌داري، وفاداري و استفاده از كاندوم است.

وي ادامه داد: زخم ايجاد شده در بيماريهاي جنسي چون سيفليس و سوزاك باعث افزايش خطر ابتلا به بيماري مي‌شود و همچنين در مورد انتقال مادر به فرزند گفت: كساني كه HIV+ هستند نبايد باردار شوند، اگر هم حامله شوند مي‌توانند سقط كنند و اگر باز هم خواستند بچه داشته باشند بايد داروهاي مخصوص مصرف كنند و نيز اين افراد نبايد به بچه شير بدهند و بايد از شير جايگزين استفاده كنند، چون شير دادن يكي از راههاي انتقال ويروس است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه افزود: براي اين بيماري واكسن‌هايي ساخته شده ولي هنوز خيلي مؤثر نيستند. اين بيماري درمان قطعي ندارد و با مصرف دارو مي‌توان كيفيت زندگي بيمار را بهبود بخشيد ولي به محض قطع دارو بيماري به حالت اوليه برمي گردد.

وي در مورد منشأ ويروس گفت: به طور قطع هنوز نمي‌دانيم منشأ ويروس چيست، تئوريهاي زيادي در اين زمينه وجود دارد ولي پذيرفته شده‌ترين تئوري مربوط به منشأ ويروس از شامپانزه‌هايي در آفريقاست و اين ويروس اولين بار همزمان در آمريكا و فرانسه شناسايي شد ولي به نام پروفسور مونتانيه فرانسوي ثبت شد و جايزه نوبل به ايشان اختصاص داده شد.

دكتر محرز گفت: جنسيت تأثيري در اين بيماري ندارد اما احتمال انتقال ويروس از مردان به زنان بيشتر از انتقال از زنان به مردان است. به طور كلي به دليل شيوع بالاي بيماري در زنان در منطقه آفريقا، امروزه ميزان ابتلا در مردان و زنان در كل دنيا تقريباً مساوي است.

وي در موارد پزشكي و دندانپزشكي گفت: اگر استانداردهاي لازم رعايت شود به عنوان مثال از وسايل يكبار مصرف براي هر بيمار استفاده شود و يا وسايل مصرف شده با دقت استريل شود، احتمال انتقال كاهش مي يابد.

رييس مركز تحقيقات ايدز تصريح كرد: بايد نسل جوان به خوبي به طور مداوم، مستمر و صحيح آموزش داده شوند. چون روند رو به افزايش است و هنوز كنترل نشده است و خطر بالقوه جوانان را تهديد مي‌كند، بنابراين آموزش براي اين گروه بسيار مؤثر خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.28784s, 18q