داستان دارو بايد با دقت و سرعت بازخواني شود

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88895
داستان دارو بايد با دقت و سرعت بازخواني شود
سلامت نیوز: يكي از مهم‌ترين اولويت‌هايي كه بايد مورد توجه ويژه رياست جمهوري قرار گيرد، دارو در حوزه‌هاي مختلف است كه طبعا مشكلات كمبود و نبود دارو را ايجاد كرده است....

دكتر خيرا... غلامي، استاد دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران در هفته نامه سپید نوشت: يكي از مهم‌ترين اولويت‌هايي كه بايد مورد توجه ويژه رياست جمهوري قرار گيرد، دارو در حوزه‌هاي مختلف است كه طبعا مشكلات كمبود و نبود دارو را ايجاد كرده است.در اين زمينه مساله مربوط به توليدكنندگان و واردكنندگان، تعيين قيمت ارز براي توليد و وارد كردن دارو است. اگر قيمت ارز مشخص و ثابت و هزينه‌اي را كه بايد به دارو تخصيص داده و زمان ارائه آن مشخص شود، قسمت عمده‌اي از مشكلات دارو رفع خواهد شد.

هماهنگي ميان نهادهايي كه با دارو در ارتباط هستند، از گمرك كشور تا نهادهايي مانند اتاق بازرگاني، دستگاه‌هاي داخلي در ارتباط با دارو مانند اداره استاندارد و... نكاتي است كه در رابطه با توليدكنندگان و واردكنندگان حائزاهميت است.

متاسفانه پرداخت بدهي بيمه‌ها به دارو، توزيع‌كنندگان و عمدتا داروخانه‌ها و بيمارستان‌ها، با 6 ماه تاخير انجام مي‌شود كه در بسياري اوقات اين تاخير موجب ايجاد مشكل براي توزيع‌كنندگان، توليدكنندگان و حتي واردكنندگان و شركت‌هاي توزيع مي‌شود، درنتيجه تامين منابع لازم براي سازمان‌هاي بيمه‌گر ضروري است. 3 سازمان بيمه‌گري كه بيشتر با دارو در ارتباط هستند (شامل سازمان تامين‌اجتماعي، خدمات‌درماني و نيروهاي مسلح كه قرار بود همه با هم تجميع شوند و اين اتفاق هنوز نيفتاده است)، بايد منابع مالي كافي در اختيار داشته باشند تا بتوانند به تعهدات خود عمل كنند. اين نيز يكي از مشكلات عمده‌اي است كه كمبودها و نبود‌ها را به وجود مي‌آورد و از اولويت‌هايي است كه حتما بايد دولت آينده به آن بپردازد.

بيماران از قوانين شركت‌هاي بيمه‌اي يا سازمان‌هاي بيمه‌گر آگاهي ندارند و اين موجب ايجاد مشكلاتي ميان بيماران و سازمان‌هايي كه به آنها خدمات ارائه مي‌كنند، مي‌شود. در ذيل همان قوانين بيمه‌اي است كه اين سازمان‌ها دستخوش تغييرات زيادي در رابطه با پرداخت‌هايي كه بايد بكنند، مي‌شوند.

داروخانه‌ها بايد در اولويت رسيدگي قرار گيرند. منابع مالي كه بايد به داروخانه‌ها اعم از داروخانه‌هاي سطح شهر يا بيمارستان‌ها داده شود، به موقع پرداخت نمي‌شود و به همين علت مشكلاتي برايشان ايجاد مي‌كنند كه درنهايت موجب افزايش درگيري و نارضايتي بيماران مي‌شود. اين مهم مي‌تواند به دليل افزايش قيمت‌ها، همكاري‌نکردن شركت‌هاي بيمه و چند نرخي شدن اقلام باشد.

شايد در يك نگاه ديگر، بايد اولويت را بر ارتقاي كيفيت داروهايي كه داخل كشور توليد يا حتي وارد مي‌كنيم، بگذاريم. زماني داروهاي وارداتي تنها از اروپاي غربي و آمريكا با كيفيت قابل‌قبول وارد مي‌شد و از آنجا كه اين داروها در كشورهاي سازنده مصرف و با استاندارد‌هاي معلوم مانند FDA و ENA تاييد مي‌شد، مردم با اطمينان‌خاطر آنها را مصرف مي‌كردند. در حال حاضر مواد اوليه برخي داروها يا حتي داروهاي آماده از هند، كره و چين وارد مي‌شوند كه مورد اعتراض به حق يا برخي به ناحق پزشكان و مردم است.

سهم منابع مالي از ابتداي راه تا انتها مهم است. هنگامي‌كه منابع مالي تامين نمي‌شود، رفتارهاي غيرمنطقي، غيرقانوني و غير‌حرفه‌اي در تمام سطوح دارو از شركت‌هاي توليدكننده تا شركت‌هاي پخش و... شكل مي‌گيرد.

مشکل ديگر عدم پذيرش اقلام داخلي از طرف پزشكان است. بايد کيفيت داروها براي افرادي كه اقلام داخلي را تجويز يا مصرف مي‌كنند، مشخص شود تا اين اعتراضات و بدبيني‌ها چه از نظر ارتقاي ساخت، چه توليد و چه برطرف كردن سوء‌تفاهم‌هايي كه گاهي در اذهان وجود دارد، از بين برود.

برخي بيماران، داروهاي بسيار گران‌قيمتي مصرف مي‌كنند كه هيچ بيماري از عهده پرداخت اين هزينه‌ها به‌طور طبيعي برنمي‌آيد. اين مسايل بايد مدنظر دولت قرار گيرد تا اين بار سنگين را از طريق پرداخت يارانه يا مكلف كردن سازمان‌هاي بيمه‌گر به پرداخت كليت آنها، از دوش بيماران بردارند.

برخي داروها نسبتا ارزان‌قيمت هستند و هزينه‌اي كه به سبد هزينه‌اي خانواده‌ها تحميل مي‌كنند، مبلغ چنداني نيست و در سيستم‌هاي بيمه‌گر پرداخت مي‌شود. شايد بهتر باشد برخي از اين اقلام مانند استامينوفن، شربت‌هاي سينه مانند ديفن‌هيدرامين‌كامپاند يا حتي آموكسي‌سيلين و پني‌سيلين، داروهايي كه در سرماخوردگي و بيماري‌هاي جزئي استفاده مي‌شود، از ليست بيمه خارج شوند چرا كه هزينه چنداني را براي خانواده ندارند اما هزينه زيادي را به سازمان‌هاي بيمه‌گر تحميل مي‌كنند. سازمان‌هاي بيمه‌گر مي‌توانند به جاي اين داروها، مكلف به پرداخت هزينه داروهايي گران‌قيمت شوند تا هزينه‌اي به بيماران و خانواده آنها تحميل نشود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.11428s, 19q