اينجا، خاموشي با روشن كردن آغاز مي شود

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89538
اينجا، خاموشي با روشن كردن آغاز مي شود

به نظر مي‌رسد با افزايش مصرف سيگار، بيماريهاي ناشي از آن نيز افزايش يافته،به طوري كه هم‌اكنون سيگار از علل اصلي سرطان‌ها و بيماري‌هاي مختلف از جمله بيماريهاي قلبي و ريوي است.

گزارش سازمان بهداشت جهاني نيز حاكي از آن است كه هم اكنون در هر هشت ثانيه يك مرگ به علت مصرف سيگار رخ مي‌دهد كه در طي ‪ ۲۰‬سال آينده اين رقم به هر ثانيه يك مرگ خواهد رسيد.

اين گزارش، مصرف سيگار را علت ‪ ۱۲/۵‬درصد كل مرگها و ‪ ۳۰‬درصد مرگهاي ناشي از سرطان در جهان،تخمين مي‌زند.

گزارش سازمان جهاني بهداشت همچنين حاكي است كه ‪ ۹۰‬درصد سرطان ريه، ‪۴۰‬ درصد موارد ديگر سرطان ها،‪ ۵۰‬درصدبيماري‌هاي قلبي و ‪ ۷۵‬درصد بيماري‌هاي ريوي ناشي از مصرف سيگار است.

بر اساس اين آمار، يك نفر از هر چهار سيگاري در كشورهاي پيشرفته، يك نفر از هر هشت سيگاري در كشورهاي در حال توسعه و در كل يك نفر از هر شش نفر سيگاري در دنيا در معرض خطر مرگ هستند.

مخالفان مصرف سيگار بر اين باورند كه آمار تلفات سيگار از ميزان تلفات جاده‌اي بيشتر است و ممنوعيت استعمال دخانيات در اماكن عمومي مي‌تواند جان انسانهاي زيادي را از مرگ نجات دهد.

رييس مركز تحقيقات ريه ايران بااستناد به آمارهاي رسمي گفت كه هم اكنون ‪ ۱۷/۱‬درصد كل افراد بالاي ‪ ۱۵‬سال در كشورمان سيگار مصرف مي‌كنند.

دكتر "محمدرضا مسجدي" افزود: روند مصرف دخانيات در طول چند دهه گذشته در دنيا به گونه‌اي بود كه آگاهي از مضرات و اقدامات كنترل دخانيات در كشورهاي پيشرفته و جا به جايي بازار مصرف به سمت كشورهاي جهان سوم باعث افزايش آن در بين جوانان دراين كشورها شده است.

وي گفت: در منطقه خاورميانه ‪ ۳۵‬درصد مردان و چهار درصد زنان سيگار مي‌كشند.

مسجدي بااشاره به تاثير نامطلوب و مخرب سيگار بر ريه، اظهار داشت: يك ميليارد و ‪ ۱۰۰‬ميليون نفر در دنيا سيگار مصرف مي‌كنند كه ‪ ۸۰۰‬ميليون نفر آنان در كشورهاي درحال پيشرفت زندگي مي‌كنند.

وي، مهم‌ترين عامل روي آوري جوانان به سيگار را كنجكاوي دانست و افزود:
جوانان در مدارس يا از طريق تبليغات گسترده سيگار، براي ارضاي حس كنجكاوي خود، كشيدن اين ماده دخاني را تجربه مي‌كنند.

يك عضو انجمن متخصصين ريه ايران نيز گفت:براساس يافته‌هاي پزشكي نيز،هم اكنون مصرف سيگار شايع‌ترين علت ابتلا به سرطان ريه شناخته شده است.

"رضوان رضايي فر"، به كاهش سن مصرف سيگار اشاره كرد و افزود: در گذشته استعمال سيگار بيشتر در ميان افراد مسن رايج بود و سن ابتلا به سرطان ريه نيز به همين ميزان بالا بود، اما امروز در همه كشورها بويژه كشورهاي درحال توسعه استعمال سيگار رو به افزايش است و قربانيان آن نيز جوانان هستند.

وي احتمال ابتلا به سرطان‌هاي مرتبط با سيگار را در افراد سيگاري سه برابر افراد غيرسيگاري دانست و گفت: كساني هم كه در خانواده افراد سيگاري زندگي مي‌كنند، بيش از ساير افراد جامعه در معرض ابتلا به اين بيماري هستند.

از ديگر عوامل شناخته شده در سرطان ريه، آزبست (تركيب پشم و پنبه نسوز) است و افرادي كه در كار خود به نوعي با اين گونه مواد سر و كار دارند، مستعد ابتلا به اين نوع سرطان هستند كه البته سيگار كشيدن نيز آن را تشديد مي‌كند.

رضايي‌فر،مدت زمان ابتلا به سرطان ريه را طولاني دانست و گفت:اگر شخصي از ‪ ۲۰‬سالگي سيگار كشيدن را شروع كند، ممكن است علايم سرطان ريه ‪ ۲۵‬سال بعد در او ظاهر شود كه متاسفانه علاج آن تقريبا غير ممكن است.

وي مهم‌ترين راه پيشگيري از سرطان ريه را سيگار نكشيدن عنوان كرد.

اين پزشك متخصص گفت:اعتياد به سيگار علاوه بر سرطان ريه در بروز بيماري- هاي ديگري چون بيماري‌هاي قلبي و عروقي، برونشيت مزمن، بيماري انسدادي ريه موسوم به "سي.او.پي.پي ‪ "copp‬و تشديد آسم موثر است.

وي به نگرش نادرستي كه براساس آن بيشتر مردم فكر مي‌كنند فقط دود سيگار مضر است،اشاره كرد و افزود: ساير اجزاي سيگار مانند كاغذ و توتون براي جسم انسان بيشتر ضرر دارند و آتش زدن سيگار تركيبات شيميايي زيادي را به وجود مي‌آورد كه بيماري‌هاي ريوي وقلبي و عروقي را تشديد مي‌كند.

به گفته كارشناسان،در هر نخ سيگار بيش از چهار هزار نوع ماده شيميايي موجود است كه برخي از آنها نظير فورمالديهايد، آمونياك و سيانور هيدروژن براي سلامت انسان مضر است.

ذرات نيكوتين، مي‌توانند مدتهاي زياد در لابه لاي فرشها يا روكش صندليها و مبلها و سطح بيروني ديگر اشياي موجود در منزل باقي بمانند.

به گفته پزشكان،اگر خانه‌اي در گذشته مورد استفاده افراد سيگاري بود، احتمال نفوذ نيكوتين باقي مانده از گذشته به بدن ساكنان جديد نيز وجود دارد.

دكتر "روزبه نقشين"، فوق تخصص بيماري‌هاي ريه نيز از پزشكاني است كه نسبت به رشد روزافزون مصرف سيگار در كشور ابراز نگراني كرد و گفت: در آينده‌اي نزديك، بيماري مزمن انسداد ريه سومين عامل مرگ و مير در جهان خواهد بود و اين امر در كشورهاي در حال توسعه، بويژه ايران به دليل رشد روز افزون مصرف سيگار ابعاد گسترده‌تري خواهد داشت.

نقشين يكي از مشكلات مهم امروز جامعه بشري را مصرف سيگار عنوان كرد و گفت: اين ماده، عامل اصلي ابتلاي ‪ ۸۰‬درصد مبتلايان به بيماري مزمن انسداد ريه است.

وي افزود: متاسفانه در كشور ما اطلاعات و آموزش به مردم در ارتباط با سيگار بسيار كم است و ضروري است تا مديران و قانون‌گذاران در زمينه ممنوعيت جوانان در خصوص استعمال دخانيات قوانيني را وضع كنند.

رييس مركز تحقيقات ريه دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز سرطان ريه را كشنده‌ترين سرطان در سطح جهان دانست و گفت: از هر ‪ ۱۱‬سيگاري ، يك نفر به بيماري سرطان ريه مبتلا مي‌شود.

دكتر "امين احتشامي‌افشار" افزود:با افزايش گرايش بانوان در دهه‌هاي اخير به استعمال سيگار در جهان، سرطان ريه به كشنده‌ترين سرطان انساني تبديل شده است.

رييس مركز تحقيقات ريه دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت:با افزايش كشيدن سيگار در جوامعي مانند ايران، مي‌توان انتظار داشت ‪ ۷۰‬درصد مرگ وميرها بر اثر عوارض كشيدن سيگار در سطح دنيا تا سال ‪ ۲۰۲۰‬ميلادي در كشورهاي در حال توسعه رخ دهد.

به گفته وي، با ‪ ۶۰۰‬هزار مورد جديد ابتلا به سرطان ريه در هر سال، سرطان ريه، مهم‌ترين سرطان در آسيا به شمار مي‌آيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.48884s, 18q