عوامل موثر در ایجاد استرس در مردان

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89542
عوامل موثر در ایجاد استرس در مردان
از عوامل مؤثر در ایجاد استرس در مردان می توان به نکات زیر اشاره کرد.
۱) بیکاری
از سال ۱۹۸۰ تا اوایل ۱۹۹۰ بسیاری از مشاغل از بین رفت، بسیاری از صنایع بسته شدند و حدود ۱۷ درصد از مردان بیکار شدند. بیکاری طولانی (بیش از ۶ ماه) از مهم ترین عوامل افسردگی در مردان است.
۲) تغییر نقش
با افزایش ۱۲ درصدی کار زنان و کاهش کار مردان نقش مردان به عنوان تامین کننده معاش، تغییر کرده و به همین دلیل آنها احساس پوچی و بیهودگی و سرگشتگی می کنند. زیرا با این تغییر نقش، شیوه و سبک زندگی هم تغییر کرده است.به موازات سرازیر شدن تکنولوژی به کارخانه ها و اداره ها در بریتانیا، بسیاری از کارفرمایان پرسنل و کارمندان خود را اخراج می کنند و قراردادهای موقتی جایگزین قراردادهای دائمی شده است که به طور مستقیم نقش مهمی در ناامنی شغلی دارد.
در ضمن در بین کشورهای اروپایی انگلیس بیشترین ساعات کاری را در هفته داشته- برای مردان به طور متوسط ۴۲ ساعت در هفته و برای زنان نیز ۳۸ ساعت- و طبق آمارهای به دست آمده، امروزه کارفرمایان خیلی بیشتر از گذشته از کارگران کار می کشند.
همراه با این تغییرات و فشارهایی که بر مردان وارد می شود از آنها این انتظار نیز می رود که در پایان یک روز سخت و طولانی به همسرانشان در کارهای خانه هم کمک کنند و با آنها گفت و شنود دوستانه یی داشته باشند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حضور پدر در خانه برای رشد کودکان بسیار ضروری است.
تحقیقات دانشگاه اسکس نشان می دهد که:
۱) از سال ۱۹۶۰ با وجودی که پدران وقت بیشتری را با کودکانشان می گذرانند هنوز هم زنان دو برابر بیشتر از مردان وقت خود را به کودکانشان اختصاص می دهند.
۲) کودکانی- به خصوص پسران- که بیشتر وقت خود را با پدرانشان گذرانده باشند در آینده زندگی بهتری نسبت به آنهایی که وقت کمتری را با پدرانشان گذرانده اند، خواهند داشت.
۳) پسرانی که پدرانشان هر هفته در درس هایشان به آنها کمک می کنند ۱۰ درصد نمرات بالاتری گرفته اند.
۴) پسرانی که همراه پدرانشان به طور منظم آخر هفته ها به گردش می روند ۱۸ درصد کمتر با پلیس برخورد داشته و ۱۶ درصد کمتر از مدرسه فرار می کنند.
بنابراین طبق دلایل بالا از پدران، این انتظار می رود که اوقات بیشتری را صرف کودکان خود کنند. عکس العمل مردان تحت فشار بسیار متفاوت از زنان است. آنها از احساسات خود صحبت نمی کنند یا حتی برای حل مشکل خود به پزشک یا هر فرد دیگری مراجعه نمی کنند و فقط زمانی که علائم و نشانه هایی مثل درد قفسه سینه، سردرد و“ در آنها ظاهر می شود به پزشک مراجعه می کنند. معمولاً غصه ها و نگرانی های خود را آشکار نمی کنند. پسران عادت کرده اند که هیجانات و احساسات خود را نشان نداده و برای آنها بسیار سخت است که مشکل استرس را بپذیرند.
● راه های نجات
زنان و مردان در برخورد با استرس واکنش های متفاوتی را از خود به نمایش می گذارند. یکی از راه هایی که عموماً زنان به آن متوسل می شوند افراط در نوشیدن است. آنها همچنین به خشونت نیز روی می آورند اما مردان به جای حل مشکل، به خودکشی فکر می کنند. طبق آمارهای به دست آمده، هر ۴۵ دقیقه یک مرد دست به خودکشی می زند.
● از خودتان به خوبی مواظبت کنید
این راه حل آسانی نیست ولی باید قبول کنیم که باید دانش و اطلاعات خود را در مورد استرس افزایش دهیم، درباره آن با دوستان و خانواده صحبت کنیم و برای کمک به خود حتماً به پزشک یا هر فرد متبحری در این زمینه مراجعه کنیم.
▪ توصیه های زیر می تواند به شما برای مقابله با استرس کمک قابل ملاحظه یی بکند.
۱) صحبت کردن با دیگران چه با دوستان، همسر و یا مشاوره روانشناسی
۲) تمرینات تنفس و ریلکسیشن
۳) اختصاص دادن اوقاتی از هفته برای انجام فعالیت های لذت بخش
۴) نظم بخشیدن به فعالیت ها
شما نیز می توانید با تائید کردن خود و افزایش اعتماد به نفس عکس العمل های بهتری را در برابر استرس از خود نشان دهید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73519s, 18q