پنهان کاری بزرگ وزارت بهداشت

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89581
پنهان کاری بزرگ وزارت بهداشت

دکتر نورالدین پیرموذن عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هفتم در گفتگو با خبرنگار "سلامت نیوز" به بیان اهمیت توجه به حوزه سلامت و بهداشت توسط مسئولان تصمیم گیرنده کشور پرداخت.

وی با اشاره به روز جهانی بهداشت که هر ساله به یک عنوان نامگذاری می شود اظهار داشت:7آوريل امسال که روز جهاني بهداشت است روز توجه مسئولين سياسي كشورها به سلامت مردم نامگذاری شده است، به عبارت ديگر مشخص شده كه براي سلامتي مردم بايد سرمايه گذاري بیشتری كرد.

وی ادامه داد: سلامتي مردم سرمايه اجتماعي ملتهاست، به اين مفهوم كه داشتن سلامت حق انسانها و وظيفه دولتهاست.

این نماینده مجلس با ابراز تاسف از بی توجهی مسئولین به این حوزه گفت: متاسفانه در كشورها ما مقوله امنيت سلامتي و سرمايه گذاري براي سلامت مردم جزو اولويت هاي دولتها نبوده است و متاسفانه در فضاي تصميم سازي كشورما انسان سالم محور تصميم گيري نيست و تا زماني كه اين نگاه مبتني بر انسان سالم به عنوان محور توسعه پايدار در ذهن مسئولين تصميم گير كشور نباشد ما همچنان شاهد به هم ريختگي فضاي درماني در كشور خواهيم بود.

پیرموذن تاکید کرد: تا زماني كه شاخص سهم سلامت از درآمد ناخالص ملي و كاستن سهم مردم از تامين منابع درماني و نيز واقعي كردن سرانه درمان و ارزش سلامت مردم در كشور منطقي و واقعي نشود آينده هم بهتر از گذشته نخواهد بود.

این نماینده مجلس در ادامه گفتگو با "سلامت نیوز" با اشاره به رتبه اول ایران در چند سال گذشته در مورد آمار مرگ و میر بر اثر تصادفات از پنهان کاری بزرگ وزارت بهداشت در این خصوص خبر داد.

وی گفت: در ایران در هر 24 ساعت 102 نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست می دهند یعنی در هر 24 ساعت یک هواپیماری 100نفره در ایران سقوط می کند و مسئولان باید برای کاهش این آمار برنامه ریزی کنند.

وی با ابراز تاسف از این آمار فاش کرد: در نشست امسال سازمان بهداشت جهاني متوجه شديم كه وزارت بهداشت بر خلاف رویه سالهای گذشته از اعلام آمار و ارقام مرگ و میر بر اثر تصادفات خودداری کرده و فرم های مربوطه را پر نکرده است.

دکتر پیرموذن در مورد علت این پنهان کاری وزارت بهداشت گفت: دلیل آن روشن است، کشور ما در چند سال گذشته همواره در این زمینه رتبه اول را در دنیا داشته و مسئولین با پر نکردن این فرم ها خواستند تا مانع از شرم و بي آبروئي مسئولين بهداشت و درمان كشور شوند، آخر چگونه می شود در يك كشور در هر 24 ساعت يك هواپيماي 100 نفره سقوط كند و برنامه منسجم و منظمي برای آن ريخته نشود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان با اشاره به سانحه رانندگی اخیر که موجب مرگ وزیر دادگستری شد و حوادث مشابهی که موجب مرگ بسیاری از مسئولان، هنرمندان، فرهیختگان و ورزشکاران که از سرمایه های کشور به شمار می روند شده، از مسئولان وزارت بهداشت و سایر دستگاههای مسئول خواست که برای کاهش آمار مرگ و میر بر اثر تصادفات عزمی جدی داشته باشند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.00383s, 18q