توصیه وزیر بهداشت سابق به وزیر بهداشت

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89591
توصیه وزیر بهداشت سابق به وزیر بهداشت

دكتر زارع‌ن‍ژاد ، مديركل روابط عمومي وزارت بهداشت در اين رابطه گفت: «ما منعي براي انجام مصاحبه ايجاد نكرده‌ايم ولي شايد خود مسوولان تشخيص داده‌اند كه جواب ندهند چون اين بيماري مشكل اول ما نيست كه براي جلوگيري از ايجاد بحران‌هاي كاذب در جامعه از پاسخ دادن به آن خودداري كنيم».
اما بيژن شهبازخاني، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز كه شايعه ابتلا و مرگ چندين نفر در استان كرمانشاه را شنيده است، گفت: «ما هم به صورت غير رسمي بحث شيوع آنفلوآنزاي پرندگان را در استان كرمانشاه شنيده‌ايم».
«تهران امروز» در گفت‌وگو با 4 مقام مسوول، كارشناس و صاحبنظر به بررسي چگونگي اطلاع‌رساني در زمينه يبماري‌هاي اپيدمي همچون آنفلوآنزاي پرندگان و جلوگيري از رواج شايعات پرداخت.

شايعه يا به دليل اهميت موضوع است يا ابهام آن
يك استاد جامعه‌شناسي در مورد شايعه مي‌گويد: «ميزان رواج شايعه به دو عامل بستگي دارد. يكي اهميت موضوع و ديگري ابهام موضوع، يعني هر چه موضوع مهم‌تر باشد و پوشيدگي هم بيشتر باشد اين شايعه خيلي سريعتر رواج پيدا مي‌كند».
حسن ثقفيان- عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرضا نيز در گفت‌وگو با «تهران امروز» در مورد شايعات مطرح شده در حوزه سلامت و بهداشت گفت: «مسوولان حقايق را تا جايي كه ممكن است بيان كند و نبايد سياسي‌كاري كنند چون اينجا جان مردم در ميان است و علاوه بر اين اينگونه شايعات و سكوت مسوولان موجب بدبيني نسبت به مسوولان، ايجاد روحيه ياس يا دلمردگي، افزايش نگراني بين مردم و ايجاد فضاي ناسالم اجتماعي مي‌شود».
دكتر زارع‌نژاد: موارد مشكوك به آنفلوآنزاي پرندگان مشاهده شده است
دكتر عباس زارع‌نژاد،مديركل روابط عمومي وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «تهران امروز» عدم اطلاع‌رساني سيستم سلامت و بهداشت را قويا تكذيب كرد و اظهار داشت: «يكسري بيماري‌ها مثل آنفلوآنزاي پرندگان جهاني است و سازمان جهاني بهداشت و نمايندگانش مرتبا اين بيماري را در كشورهاي مختلف رصد مي‌كنند».
وي افزود: «اگر كشورها در مورد اين بيماري و يا بيماري‌هاي مشابه اطلاع‌رساني نكنند با محدوديت‌هايي از جانب سازمان جهاني بهداشت مواجه مي‌شوند بنابراين عوارض و خساراتي كه از عدم اطلاع‌رساني ناشي مي‌شود به صرفه هيچ كشوري نيست و ما هم اگر موارد تاييد شده‌اي را ديديم صد در صد اعلام مي‌كنيم».
وي در توجيه پاسخگو نبودن برخي از مسوولان وزارت بهداشت در مورد آنفلوآنزاي پرندگان به خبرنگاران گفت: «ما منعي را براي آنها ايجاد نكرده‌ايم ولي شايد خودشان تشخيص بدهند كه چون اين بيماري مشكل اول ما نيست براي جلوگيري از ايجاد بحران‌هاي كاذب در جامعه از پاسخ دادن به آن خودداري كنند».
مديركل روابط عمومي وزارت بهداشت، سياست وزارت بهداشت و وزارت جهاد كشاورزي در مورد آنفلوآنزاي پرندگان را «ثابت شده دانستن موارد مشكوك» اعلام كرد و توضيح داد:«در مورد آنفلوآنزاي پرندگان هر مورد مشكوكي را كه مشاهده مي‌كنيم فرض را بر اين مي‌گذاريم كه آنفلوآنزاي پرندگان است مگر اينكه خلافش ثابت شود و بر اساس همين فرض اقدامات لازم را در قالب پروتكل‌هاي مربوطه انجام مي‌دهيم و منتظر نمي‌مانيم تا جواب آزمايش بيايد كه آيا واقعا آنفلوآنزاي پرندگان هست يا نيست، چون ممكن است اين صبوري عواقبي را به دنبال داشته باشد».
وي در مورد برخي شايعات مطرح شده در مورد شيوع بيماري آنفلوآنزاي پرندگان گفت: «موارد مشكوكي ديده شده است ولي تاكنون مورد تاييدشده‌اي نداشتيم. با توجه به مسائلي كه اشاره كردم دليلي ندارد كه اگر مورد تاييد شده‌اي وجود داشت آن را مخفي كنيم».
زارع نژاد تصريح كرد: «شايعاتي كه شما مي‌شنويد مسوولان و نمايندگان سازمان جهاني بهداشت نيز مي‌شنوند كمااينكه موارد مشكوك را به آزمايشگاه هاي مرجع كه اكثرا در خارج از كشور هستند، مي‌فرستيم. بنابراين اگر واقعا موردي وجود داشته باشد سازمان جهاني بهداشت حتي زودتر از ما ممكن است پي به آن ببرد بنابراين دليلي براي مخفي‌كاري از سوي ما وجود ندارد».
وي در مورد اقدامات وزارت بهداشت و وزارت جهاد كشاورزي در مورد بيماري آنفلوآنزاي پرندگان گفت: «مردم مطمئن باشند كه ما نمي‌گذاريم اين بيماري كه تاكنون مورد تاييدشده‌اي هم از آن در كشور مشاهده نشده شيوع پيدا كند و در اين زمينه بيش از 50 مورد اقدام پيشگيرانه انجام داده و مي‌دهيم». با وجود تكذيب شيوع مجدد آنفلوآنزاي پرندگان و مرگ 8 نفر بر اثر اين بيماري، دكتر گويا به عنوان مسوول امور بيماري‌هاي وزارت بهداشت و درمان كه متولي اصلي پيشگيري و مبارزه با اين بيماري در وزارت بهداشت به شمار مي‌رود تنها حاضر شد در مورد آنفلوآنزاي انساني صحبت كند و از صحبت در مورد آنفلوآنزاي پرندگان خودداري كرد.
شهبازخاني: در صورت تاييد مرگ و مير
به شدت با وزارت بهداشت برخورد مي‌كنيم
از سويي ديگر عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس هفتم از احتمال شيوع مجدد بيماري آنفلوآنزاي پرندگان خبر داد و گفت: «ما هم به صورت غير رسمي در مورد شيوع مجدد آنفلوآنزاي پرندگان در استان كرمانشاه خبرهايي شنيده‌ايم اما به دليل عدم انتقال اطلاعات و اخبار به صورت شفاف در اين زمينه نمي‌توانم به صورت قطعي اظهارنظر كنم».شهبازخاني در گفت‌وگو با «تهران امروز» ايجاد محدوديت از سوي وزارت بهداشت براي عدم اطلاع‌رساني را «دور از ذهن» ندانست و افزود: «بايد صبر كنيم و ببينيم وضعيت به چه صورت پيش مي‌رود و آيا برنامه وزارتخانه‌هاي بهداشت و جهاد كشاورزي مي‌تواند موثر باشد يا خير، ولي مسووليت سلامت مردم هم مهم است و بايد به اين نكته توجه كرد».
شهبازخاني ادامه داد: «خبر دادن در اين مورد بايد با مدرك و حساسيت علمي باشد چون يك خبر علمي مي‌تواند تعداد زيادي مرغداري را دچار بحران‌هاي اقتصادي بكند من هم فقط توصيه مي‌كنم تا جايي كه امكان دارد برخورد كارشناسي و علمي شود و سلامت مردم را هم در نظر بگيريم و به هر حال در شرايط فعلي به نظر مي‌رسد چاره‌اي جز اعتماد به وزارت بهداشت نداشته باشيم».
اين نماينده مجلس هفتم در مورد عدم اطلاع‌رساني شفاف در مورد بيماري آنفلوآنزاي پرندگان از سوي دستگاه هاي مسوول اظهار داشت: «در اين شرايط كه گوجه فرنگي بحران ايجاد كرده است اعلام اين خبر مي‌تواند مرغ و تخم مرغ را هم به عامل بحران تبديل كند بنابراين دولت قطعا با احتياط برخورد مي‌كند و چون احتمالا آنفلوآنزاي پرندگان به گروهي خاص شامل مرغداران و ساكنان شهرها و روستاهاي مرزي مربوط مي‌شود ترجيح مي‌دهند كه فقط به آنها اطلاع‌رساني كنند».وي افزود: «آنها شايد عمدتا دغدغه‌شان اين باشد كه اعلام اين خبر مي‌تواند اثرات اقتصادي گسترده‌اي داشته باشد كه شايد هم به نوعي منطقي باشد اما به شرطي كه بتوانند بيماري را كنترل كنند و جان مردم را به خطر نيندازند».
اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس نسبت به اين سياست وزارت بهداشت هشدار داد و گفت: «اگر اين بيماري اپيدمي شود و گزارشي از مرگ و مير به ما برسد قطعا ما در كميسيون بهداشت و درمان مجلس برخوردي حقوقي و جدي مي‌كنيم».
شهبازخاني براي روشن‌تر شدن وضعيت آنفلوآنزاي پرندگان در كشور درخواست كرد: «ما از كساني كه اطلاعات دقيقي راجع به شيوع آنفلوآنزاي پرندگان دارند درخواست مي‌كنيم اطلاعاتشان را به كميسيون بهداشت و درمان مجلس ارسال كنند و اگر در زمينه ابتلاي انسان‌ها شواهدي در دست دارند به ما منتقل بكنند و ما هم قطعا وظيفه داريم با استناد به اين مدارك برخوردي جدي‌تر بكنيم».
دكتر پزشكيان: مردم از دود آتش متوجه آتش نشوند!
وزير سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مورد عدم اطلاع‌رساني شفاف در زمينه مسائل بهداشتي و درماني گفت: «عدم اطلاع‌رساني مساوي است با اجازه دادن به شعله‌هاي آتش كه بيايد همه جا را بگيرند و مردم از دود آتش بفهمند كه چه خبر است».
دكتر مسعود پزشكيان در گفت‌وگو با «تهران امروز» گفت: «مبارزه و پيشگيري از اپيدمي به نظر افراد يا مسوولان ارتباطي ندارد چرا كه قاعده اپيدمي در دنيا مشخص است و شما اگر به هر رفرنسي مراجعه كنيد مشاهده مي‌كنيد كه اپيدمي‌ها يك اصولي دارند كه اگر كشورها مي‌خواهند جلوي آن را بگيرند بايد از آن اصول تبعيت بكنند و اگر از آن اصول تبعيت نكنند اپيدمي فاجعه ايجاد مي‌كند».
وي افزود: «اگر ما نتوانيم آگاهي بدهيم و اطلاع‌رساني كنيم، ممكن است فاجعه‌اي پيش بيايد كه تاوانش را انسان‌هايي را كه جانشان را از دست مي‌دهند و يا صدمه مي‌بينند مي‌پردازند كه آن وقت براي اطلاع‌رساني خيلي دير است چون مشكلات خودش را بروز داده و نهايتا هم دولت و هم مردم هزينه سنگين‌تري را پرداخت مي‌كنند كه ديگر با پول قابل جبران نيست».وزيرسابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، اطلاع‌رساني را اصل كلي و مهم مبارزه و پيشگيري از بيماري‌هاي اپيدمي دانست و تصريح كرد: «اصول كلي اپيدمي اطلاع‌رساني است و سياست مبارزه و پيشگيري از اپيدمي‌ها بسته به نوع بيماري و اينكه به چه كساني بايد آگاهي‌رساند و اقدام كرد خيلي روشن و شفاف است».دكتر پزشكيان اطلاع‌رساني شفاف و دقيق مسوولان نظام سلامت و بهداشت را در خصوص بيماري‌هاي اپيدمي را ضروري دانست و گفت: «اين مسوولان بايد در مقابل شايعه‌ها پاسخگو باشند و آنها را رد و يا در صورت صحت تاييد كنند و اطلاعات اين بيماري‌ها را در اختيار خبرنگاران و مردم قرار بدهند مگر اينكه سياست آنها اين باشد كه اطلاع‌رساني در اين موارد لازم نيست».
هر چند برخي از مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در حال حاضر تشخيص داده اند كه احتياجي به اطلاع‌رساني شفاف در زمينه آنفلوآنزاي پرندگان كه در صورت اپيدمي شدن مي‌تواند انسان‌هاي زيادي را به كام مرگ بكشاند، نيست اما با توجه به شايعات مطرح شده و برخي از اخبار به نظر مي‌رسد وزارت بهداشت و درمان بايد در سياست اطلاع‌رساني خود در زمينه آنفلوآنزاي پرندگان تجديدنظر كند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80003s, 18q