داروي ايراني ايدز درچندكشور با شيوع بالاي بيماري در حال استفاده است

۱۳۸۵/۱۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 975
داروي ايراني ايدز درچندكشور با شيوع بالاي بيماري در حال استفاده است

به گزارش سلامت نيوز به نقل ازايسنا، دكتر كامران باقري لنكراني با بيان اين‌كه اولين كار برجسته علمي كه در اين زمينه صورت گرفت توجه به سلول‌هاي بنيادي و همانندسازي بود، ياد مرحوم دكتر كاظمي آشتياني رييس فقيد پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي را گرامي داشت.

وزير بهداشت خاطرنشان كرد: ما جزو معدود كشورهايي هستيم كه مي‌توانيم سلول‌هاي بنيادي را جدا، تكثير و از آن استفاده درماني كنيم و اين‌كه توانسته‌ايم همانندسازي انجام دهيم قله‌ي شناسايي علوم مربوط به سلول‌هاي بنيادي است كه توانايي مي‌دهد براي درمان بيماري‌ها قدم برداريم و موفقيت‌هاي بدست آمده حاصل تلاش علمي ارزشمند و بومي است كه با توجه به همه ضوابط اخلاقي و همكاري نزديك بين علوم پايه و علوم باليني صورت گرفته است.

باقري لنكراني اظهار داشت: دستاورد مهم ديگر دانشمندان كشورمان دارويي است كه براي تقويت سيستم ايمني و درمان علايم بيماري ايدز به دست آمده است. اين دارو حاصل تلاش پانزده مركز تحقيقاتي در داخل و بعضي از محققان خارج از كشور بود كه حدود هفت سال كار تحقيقاتي آن طول كشيد.

وي ادامه داد: اين دارو بر اساس تركيب گياهي شكل گرفته و جزو افتخارات كشور است كه توانسته‌ايم دارويي را به دست آوريم كه افق جديدي را در درمان بيماري ايدز به وجود مي‌آورد.

به گزارش ايسنا، وزير بهداشت با بيان اين‌كه بيماران ايدزي به خاطر ضعف سيستم ايمني و عفونت‌هايي كه با ارگانيسم‌هاي فرصت‌طلب مي‌گيرند از پا در مي‌آيند، گفت: دارويي كه به دست دانشمندان ما ساخته شده با تقويت سيستم ايمني، طول عمر و كيفيت زندگي بيماران ايدزي را افزايش مي‌دهد و از اين نظر دارويي منحصر به فرد است.

به گفته باقري لنكراني، دارويي كه تاكنون براي تقويت سيستم ايمني به كار برده مي‌شد بي‌اثر يا همواره با عوارض شديد بود لذا ساخت اين دارو قابل تقدير است.

وي ادامه داد: در همين مدت كوتاه كه از اعلام اين دارو گذشته از كشورهاي مختلف تماس‌هايي داشتيم كه خواهان دريافت اطلاعات بيشتر براي تهيه‌ي دارو بودند و هم‌اكنون در چند كشور مختلف كه شيوع بالاي بيماري ايدز را دارند دارو تحت برنامه‌ها و با پروتكل‌هاي خاص در حال استفاده است.

وزير بهداشت با بيان اين‌كه دستاورد سوم دانشمندان كشور ما ترميم ضايعات نخاعي است، خاطرنشان كرد: ضايعات نخاعي در حال حاضر در دنيا 5/2 ميليون نفر را گرفتار كرده و هر سال 130 هزار نفر به آن اضافه مي‌شوند.

وي ادامه داد: پيش از ما سه كشور توان درمان اين بيماري را داشتند و درصد موفقيت آنها زير 20 درصد بود، ولي روشي كه دانشمندان ما ابداع كردند اين امكان را داد كه ميزان موفقيت را به 40 درصد برسانيم و حتي مي‌توانيم موفقيت‌هاي بيشتر تا حدود دو سوم موارد را نيز به دست آوريم.

باقري لنكراني اظهار داشت: در اين روش نيز چون همكاري جدي بين علوم پايه و علوم باليني بود كه شكل‌گيري اوليه آن براي درمان جانبازان بود و مركز خاصي در اين روش به وجود آمد كه اين باعث افتخار ماست.

به گفته وزير بهداشت در حال حاضر اين توان وجود دارد كه روزانه دو تا سه بيمار با اين روش درمان شوند و با تاسيس سه مركز درماني ديگر در دو سال آينده مي‌توان ظرفيت را براي درمان افزايش داد كه اين افتخار بزرگي براي كشور ماست.

وي با اشاره به تاسيس كارخانه توليد داروهاي نوتركيب پروتئيني در كشور گفت: اين كارخانه از كم‌نظيرترين كارخانه‌هاي اين فن در دنيا است و اين زيرساخت را به وجود آورده كه تمام داروهايي كه از طريق زيست‌فناوري قابل توليد هستند را ب‌توان در اين كارخانه توليد كرد. اين داروها از طريق مخمر يا باكتري و يا سلول‌هاي جانوري توليد مي‌شوند كه هر سه اينها در كارخانه وجود دارند و به عنوان قدم اول از يك ماه پيش خط توليد واكسن هپاتيت B را در آنجا راه‌اندازي كرديم و به فاصله نزديك 4 محصول ديگر آنجا به نتيجه خواهد رسيد و ما به جمع كشورهايي كه در توليد اين داروها خودكفا هستند مي‌پيونديم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.56409s, 20q