شنبه ۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۳
کد خبر: 102094

سلامت نیوز : یک جراح دندانپزشک گفت: دندان عقل را نباید به حال خود رها کرد بلکه تنها با یک عکس رادیوگرافی می‌توان از وضعیت آن آگاه شد.

دکتر مهرداد سماعی در گفت وگو با ایسنا ، گفت: دندان عقل نیز مانند دندان‌های دیگر است و از لحاظ کارکرد با آنها متفاوت نیست. در زندگی انسان‌های اولیه در هر ردیف چهار دندان آسیای بزرگ وجود داشته که با تغییر رژیم‌های غذایی مردم، این دندان‌ها تحلیل رفته و در حال حاضر سه دندان آسیای بزرگ وجود دارد.

وی گفت: تحلیل رفتن دندان‌ها همچنان ‌ادامه دارد و به مرور از دندان‌های آسیا کاسته می‌شود. البته این تحلیل در همه افراد شرایط یکسانی ندارد و ممکن است دندان عقل در آرواره پایین تشکیل شود ولی در آرواره بالا نباشد که این وضعیت مشکلاتی را در جویدن ایجاد می‌کند.

این جراح دندانپزشک تصریح کرد: برخی مواقع نیز دندان عقل به صورت ناقص رشد می‌کند و گاهی نیز شکل نرمالی ندارد و محل آن نیز مساعد نیست. در این مواقع دندان عقل می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند که باید کشیده شود ولی در حالتی که وضعیت دندان عقل نرمال باشد و جایگاه آن نیز مشکلی نداشته باشد نیازی به کشیدن ندارد.

سماعی با بیان اینکه دندان عقل در عمیق‌ترین جای دهان بوده و دسترسی به آن سخت است به همین دلیل تمیز نگه داشتن آن مشکل بودهو پوسیدگی در آن زیاد مشاهده می‌شود، گفت: دندان عقل را نه باید به حال خود رها کرد و نه از آن ترسید بلکه تنها با یک عکس رادیوگرافی می‌توان از وضعیت آن آگاه شد.

وی افزود: باقی ماندن غذا در بین دندانها و پوسیدگی نیز از عواملی هستند که می‌توانند موجب بوی بد دهان شوند. گاهی نیز به دلیل رشد حالت بد دندان عقل، ممکن است دیواره‌های دهان گاز گرفته شده و همین عامل موجب عفونت در دهان شود.

سماعی یادآور شد: دندان عقل بین 17 تا 24 سالگی می‌روید که البته در برخی افراد نیز زودتر یا دیرتر از این رشد می‌کند که هر چه سن فرد بیشتر باشد کشیدن دندان عقل سخت‌تر است. بهتر است افراد در همین سن دندان عقل خود را نزد پزشک چک کنند تا اگر مشکلی داشته باشد به راحتی بتوانند آن را بکشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =