عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی قزوین گفت:مصرف آبلیمو به همراه غذا مانع بروز كمبود آهن و ویتامین ث می‌شود.

"مریم جوادی"در گفت وگو باایرنا افزود: آهن در انواع گوشت ، تخم مرغ، حبوبات،غلات،برخی از سبزی‌ها و به مقدار كمی در لبنیات یافت می شودكه درصورت مصرف همزمان فرآوردهای گیاهی و حیوانی جذب آن زیاد می‌شود.

وی اظهارداشت:خوراك لوبیا و عدس از غذاهای مفید دیگری است كه اگر با آبلیمو مصرف شوند،آهن خوبی را به بدن می‌رسانند.

این كارشناس تغذیه تصریح كرد:بطوركلی دو نوع آهن در طبیعت وجود دارد كه نوع اول آن حیوانی و نوع دوم آن نباتی می‌باشد و برای جذب ، نیاز به عوامل كمك‌كننده نظیر ویتامین ث، پروتین و لاكتوز شیر دارد.

جوادی با بیان این مطلب كه چربی فیتات ، فسفات و اگزالات جذب آهن را كم می كند، افزود: از آنجاییكه بطور كلی جذب آهن غذا كم می‌باشد، باید برای پیشگیری از كمبود آن به نحوه تغذیه و كنترل عوامل كاهش یا افزایش‌دهنده جذب آن توجه كرد.

این كارشناس تاكیدكرد:آهن درسنین كودكی،رشد،نوجوانی ،بارداری و شیردهی باید به مقدار كافی مصرف شود تا برای این گروههای انسانی ایجادمشكل نكند.

جوادی خاطرنشان كرد:درصورت تخلیه منابع آهن بدن ، علایم كمبود آهن با كم خونی،رنك پریدگی،كاهش توان جسمی و ذهنی،افزایش مواردابتلا به بیماریها به دلیل كاهش توان ایمنی بدن رخ می‌دهد.

وی اظهار داشت : كمبود آهن در سنین كودكی موجب كاهش توان كودك در انجام تكالیف و یادگیری زود روس و سبب كاهش رشد كودك می‌شود.

جوادی ادامه داد: همچنین كمبود آهن در بارداری علاوه بر خطراتی كه برای مادر ایجاد می‌كند، سبب سقط جنین یا تولد نوزاد نارس می‌شود.

این كارشناس تغدیه درپایان افزود: مصرف نابجای آهن مكمل یا طبخ غذا در ظروف آهنی می‌تواند سبب مسمومیت با آهن شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =