رئیس دانشگاه تبریز از حذف آزمون دوره های دکتری و گزینشی شدن پذیرش دانشجوی دوره دکتری در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش  سلامت نیوز به نقل ازمهر، دکتر محمد حسین سرورالدین امروز در جمع خبرنگاران در وزارت علوم با بیان این خبر گفت: دانشگاه تبریز دارای 91 رشته - مقطع دکتری است و در تمام رشته های دکتری بدون آزمون ورودی گزینش دانشجو صورت خواهد گرفت. به این صورت که داوطلب شرکت در دوره دکتری دانشگاه تبریز سابقه و مدارک علمی و گزارش فعالیتهای آموزشی و پژوهشی  خود را به دانشگاه ارائه می دهد و پرونده علمی اش در گروه آموزشی مربوطه طبقه بندی و بر حسب امتیازی که کسب مجموعه متقاضیان کرده اند، گزینش انجام می شود.

رئیس دانشگاه تبریز اضافه کرد: دانشگاه تبریز اولین دانشگاهی است که این آزمون ورودی دوره های دکتری را حذف کرده و امیدواریم بقیه دانشگاههای کشور نیز این روال را طی کنند.

وی ادامه داد: متقاضیان ورود به دوره های دکتری دانشگاه تبریز در سال جدید می توانند مدارک خود را تا یک ماه دیگر به دانشگاه ارسال کنند.

سرورالدین در پاسخ به خبرنگاران که شائبه گزینش های سلیقه ای در این شیوه را طرح کردند، گفت: یک نفر نیست که دانشجویان متقاضیان یک رشته را گزینش می کند بلکه شورای گروهها این کار مهم را انجام می دهند و امیدواریم که اساتید ما هیچ گاه در تصمیماتشان سلیقه ای عمل نکنند.

وی در خصوص ایرادات و بدبینی ها نسبت به سیستم قبلی پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاه تبریز گفت: پیش از این امتحانی گرفته می شد و اوراق تصحیح می شد. در آنجا چه تضمینی وجود داشت که سوال لو نرود و چه تضمینی بود که در تصحیح ورقه واقعا روند درستی انجام شود. مراحل امتحان نیز انفرادی بود و برگه را یک استاد امضا می کرد و خدای ناکرده اگر بخواهیم عینک بدبینی بزنیم امکان تخلف وجود داشت اما اکنون همه مراحل گزینش گروهی است و درصد تخلف کاهش یافته است.

به گفته رئیس دانشگاه تبریز معدل، سابقه پژوهشی و فعالیتهای علمی ملاک گزینش دانشجوی دکتری در این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود از تاسیس کلاسهای نمونه در این دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه تبریز تاسیس کلاسهای نمونه یعنی کلاسهای در حد استانداردهای بین المللی را آغاز کرده و اکنون کلیه کلاسهای دانشکده کشاورزی نمونه هستند و این سیاست را ادامه می دهیم که کلیه کلاسهای دانشگاه نمونه باشند.

محمد حسین سرورالدین از برگزاری ماهانه یک آزمون تافل در این دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه تبریز دوره های آموزشی تافل نیز برگزار می کند.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =