معلولیت نوزاد ؛ پیامد سزارین !

۱۳۸۵/۱۱/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1079
معلولیت نوزاد ؛ پیامد سزارین !

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ، در حالی که در اروپا ، زایمان با روش سزارین 10 تا 30 درصد زایمان ها را شامل می ‌شود ، این وضعیت در ایران ، افزایش و رشد قابل ملاحظه ‌ای نسبت به زایمان طبیعی دارد ، به طوری که 40 تا 60 درصد زایمان ها در کشور امروزه با روش سزارین صورت می ‌گیرد که از آمار استاندارد جهانی خیلی بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص زایمان به روش سزارین ، می گوید: اینکه در برخی موارد عنوان شده اگر نوزاد به روش سزارین متولد شود باعث کاهش میزان آسیبهای وارده بر او می شود ، نمی تواند صحیح باشد. چون نتایج تحقیقات انجام شده در دنیا ، در میان دو گروه از نوزادانی که با روش های طبیعی و سزارین متولد شده اند ، نشان داده که با افزایش سزارین این آسیبها نظیر میزان این فلج ها به ویژه فلج مغزی کاهش نیافته است.

در حال حاضر 76 درصد بیمارستانهای دارای زایشگاه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی ، امکانات زایمان بدون درد را دارند. در این مراکز ، روشهای دارویی زایمان بدون درد شامل استفاده از گازهای انتونکس (‪ (Entonox‬و روش اپیدورال (نوعی بیهوشی) کاربرد داشته است.

فاطمه دستفان ، کارشناس مسئول مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ؛ تعداد بیمارستانهای دارای زایشگاه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد را 39 بیمارستان عنوان می کند و می گوید: نهادینه کردن روشهای زایمان بدون درد در راستای کاهش آمار سزارین که طی سالهای اخیر در کشورمان روند صعودی داشته ، طبق یک برنامه کشوری در حال انجام است.

در سال 1377 میانگین سزارین در بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد 29 درصد از زایمان ها را شامل می ‌شد اما ، در حال حاضر سالیانه حدود 100 هزار زایمان در خراسان رضوی انجام می‌ شود که به طور میانگین 36 درصد آنها به روش سزارین است. این در حالی است که میزان سزارین در بیمارستانهای خصوصی 52 درصد و در بیمارستانهای دولتی خراسان رضوی 32 درصد گزارش شده است.

طبق برنامه ‌ریزی وزارت بهداشت ، طی مدت 5 سال از سال 1380 تا 1385 ، شیوع سزارین که در حال حاضر 40 درصد است ، باید به کمتر از 25 درصد کاهش یابد. بر اساس شاخص های سازمان بهداشت جهانی میزان سزارین حداکثر بین 5 تا 15 درصد از زایمان ها را شامل می ‌شود.

شیوع افسردگی پس از زایمان سزارین...

نتایج به دست آمده از یک بررسی نشان داده است که  تولد نوزاد به روش سزارین ، افسردگی های بعد از زایمان را کاهش نخواهد داد. آزمایش های انجام شده در زمینه بارداری نتایج ضد و نقیضی را به دنبال داشته اما در عین حال دانشمندان بر این باورند عمل سزارین می تواند افسردگی بعد از زایمان را در مادران بیشتر کند.

گزارشات منتشر شده در آخرین شماره نشریه پزشکی بریتانیا ، نشان می دهد مطالعات بر روی بیش از 14 هزار زن ، سزارین خطر ابتلا به افسردگی های پیش از زایمان را بیشتر خواهد کرد. آمارها نشان می دهد بیش از 15 درصد زنان پس از تولد نوزاد خود به افسردگی مبتلا می شوند که این رقم در بین تعداد زنانی که هر روزه زایمان می کنند عادی به نظر می رسد...

جدا از صرف هزینه‌ های هنگفت درمانی ، خونریزی ، عفونت و تاخیر در بهبودی از جمله عوارض جدی سزارین هستند که اکنون بسیاری از خانواده‌ ها به آن توجهی ندارند.

یک کارشناس ارشد مامایی ، مهم ترین عامل در گرایش زنان باردار را به سزارین ترس از درد زایمان عنوان می کند و می افزاید: آموزش و آگاهی مادران از فواید زایمان طبیعی و خطرات سزارین باید در جامعه نهادینه شود. در این راستا نهادینه کردن روشهای زایمان بدون درد اعم از روش های دارویی و غیر داوریی از سوی وزارت بهداشت در بیمارستانها مد نظر است.

زایمان در آب ، آمادگی جهت زایمان ، تغذیه و مراقبت های کامل دوران بارداری ، تن آرامی و کاهش استرس ، آموزش پرسنل و تجهیز زایشگاهها و فراهم کردن ارتباط همسر و خانواده او در حین زایمان از جمله روش های غیر دارویی زایمان بی ‌درد هستند.

زایمان طبیعی ایده آل تر از سزارین...

مدت بستری شدن و توانایی بازگشت به کارهای عادی و روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق می شوند. حجم خونی که مادر طی زایمان طبیعی از دست می دهد تقریبا نصف یک عمل سزارین است ، لذا خطر خونریزی و کم خونی ، در یک زایمان طبیعی خیلی کمتر از زایمان به طریق سزارین است.

همچنین ، خطرات و ریسک بیهوشی برای زایمان طبیعی وجود ندارد ، در حالی که برای مادرانی که به روش سزارین زایمان می کنند ، این خطرات اجتناب ناپذیر است. از نظر اقتصادی نیز ، زایمان طبیعی به نفع مادر ، بیمارستان و جامعه است.

درصد ابتلاء به عفونت در بین مادران سزارین شده بیشتر از مادرانی است که زایمان طبیعی نموده اند. مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند ، چرا که خوردن آغوز یا کلستروم به عنوان اولین واکسن برای کودک منافع  بسیاری دارد. مادرانی که زایمان طبیعی نموده اند در امر شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادرانی هستند که به طریق سزارین نوزاد خود را به دنیا آورده اند.

پس از زایمان طبیعی ، مادران با انجام ورزشهای مناسب ، به مراتب سریع تر از زمانی که سزارین می شوند ، می توانند تناسب اندام خود را به دست آورند. به طور متوسط مدت اقامت مادران سزارینی در بیمارستان 5/2 برابر مادرانی است که زایمان طبیعی داشته اند. بعضی از خانمها دوست دارند در طول مدت زایمان خود کاملا هوشیار بوده و به طور کامل در جریان روند زایمان قرار گیرند. در مدت انجام عمل سزارین ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود ، در نتیجه  تماس اولیه نوزاد با مادر و شروع شیردهی به نوزاد به تاخیر می افتد.

سزارین های غیر ضروری...

به گزارش "مهر" تحقیقات انجام شده نشان می دهد 75 درصد سزارین هایی که در کشور انجام شده ، غیر ضروری و به صورت انتخابی بوده است.

ماهرخ دولتیان ، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ؛ میزان بالای سزارین های غیر ضروری در کشور را زنگ خطری برای مسئولان دانسته و می گوید: مادران به میزان بیشتری به انجام مشاوره های دقیق برای آگاهی از عوارض زایمان سزارین نیاز دارند.

تحقیقات انجام شده در کشور نشان می دهد سزارین به عنوان مهم ترین خطر جدی افسردگی پس از زایمان است. بنابراین مشاوره زنان پیش از زایمان و ارائه آموزشهای لازم در دوران بارداری به آنان به میزان زیادی موثر خواهد بود چون مادران را در انتخاب روش صحیح زایمان راهنمایی می کند. راهنمایی و ترغیب مادران به زایمان به روش طبیعی موجب می شود که از بسیاری عوارض و ایجاد هزینه های سنگین ناشی از زایمان سزارین پیشگیری کرد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که باید در مورد مسائلی نظیر افسردگی پس از زایمان ، عوارض و پیامدهای ناگوار آن بر روی خانواده ، افزایش بی رویه سزارین و نیز سایر ابعاد و اثرات روحی پس از انجام سزارین ، تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا بتوان در جهت تحقق هدف مهم که همان زایمان ایمن و نوزاد و جامعه سالم حرکت کرد.

ماماها نخستین کسانی هستند که با زنان باردار رابطه برقرار کرده و می توانند با شناسایی عوامل خطر به آنها کمک کرده تا در صدد رفع مشکلات ایجاد شده برآیند. بنابراین مسئولان باید در مورد مراقبت های بارداری به وسیله انجام مشاوره دقیق با مادران در مورد انتخاب نوع زایمان ، مزایای زایمان طبیعی و زیان های زایمان سزارین که معمولا توسط ماماها صورت می گیرد ، جایگاه ویژه ای را برای این حرفه در نظر گیرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.60072s, 19q