آلودگی هوا عامل 40درصد از طلاق ها!

۱۳۸۵/۱۱/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1095
آلودگی هوا عامل 40درصد از طلاق ها!

به گزارش خبرنگار "سلامت نیوز" در آستانه برگزاری امروز در آستانه برگزاري سيزدهمين كنگره باروري و ناباروري در یک نشست خبری،  دکتر محمدرضا نوروزی نسبت به افزایش زوج های نابارور هشدار داد و گفت: اعتیاد ، ‌مصرف سیگار و بیماریهای مقاربتی و ژنتیکی در مردان و اختلال در تخمک گذاری ، آلودگی هوا، بالا رفتن سن ازدواج ، مصرف غذاهای آماده و حاوی افزودنی و نیز مصرف میوه های مسموم از شایع ترین علت های ناباروری در زنان است.
وی افزود: در حال حاضر 2 تا 3 میلیون زوج نابارور در ایران زندگی می کنند و از هر 750هزار ازدواج سالانه حدود 15 درصد از زوجها نابارور هستند و سالانه حدود 100هزار زوج نابارور به این تعداد افزوده می شود.
اين دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اينكه ناباروري يك بيماري قابل درمان است، درصد واقعي ناباروري را به صورت خوشه چيني در استان‌هاي فارس، اصفهان و خوزستان به عنوان مطرح ترين حوزه‌هاي ناباروري در ايران به ترتيب11، 15 و 20 درصد خواند و بيان كرد: به طور كل در حال حاضر درصد ناباروري در مناطق جنگ زده كشور بيشتر از ساير مناطق است.
دکتر نوروزی در پایان با انتقاد از" لوکس تلقی کردن نازائی" تاکید کرد:  نازایی ، بیماری خاص و مزمن است اما در ایران ، بیماری لوکس تلقی می شود و متاسفانه با وجود هزینه ‌های سنگین دارو و تجهیزات پزشکی درمان ناباروری ، این خدمات تحت پوشش سازمانهای بیمه گر قرار ندارد بنابراین با وجود تجهیزات پزشکی و درمانی این بیماری فقط 20 تا 30 درصد از زوج‌های نابارور با داشتن توانایی پرداخت این هزینه‌ ها می توانند درمان شوند.
در ادامه این نشست خبری دکتر سید مهدی احمدی ، رئیس سیزدهمین کنگره باروری و ناباروری در ایران نیز با تاکید بر اینکه "عوامل محیطی نظیر آلودگی هوا از شاخص‌ های اصلی ناباروری است" به بیان علل دیگر ناباروری پرداخت.
وی گفت: مسمومیت،‌ مصرف غذاهای آماده، استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف ، مصرف کنسروها ، مواد حاوی افزودنی ، میوه ‌های آلوده به سموم و بیماریهای مقاربتی را از شایع ترین علت های ایجاد نازایی در زنان و مردان است.
رييس سيزدهمين كنگره باروري و ناباروري ايران با بیان این مطلب که" در سال 1368 حدود 2 ميليون دلار ارز براي اعزام زوج‌هاي نابارور به خارج از كشور و تحت درمان قرار گرفتن آنها خارج شد" اظهار داشت:  نتيجه اين خروج ارز جهت درمان تولد 8 فرزند بود كه به طور متوسط تولد هر كدام از اين فرزندان بالغ بر 300 هزار دلار هزينه در بر گرفت.
دکتر احمدی افزايش 40 مركز فعال درمان ناباروري در ايران و افزايش تجهيزات درماني را موجب کاهش سالانه خروج ارز از کشور اعلام کرد و تاکید کرد: امكانات درماني در كشور در حال حاضر به حدي مطلوب است كه اعزام بيماران به خارج از كشور جهت درمان انگشت شمار است.
دكتر احمدي در پایان گفت: سن زوج‌هاي نابارور 15 تا 45 سالگي است و به طور متوسط استاندارد درصد موفقيت درمان ناباروري در دنيا در حال حاضر 20 درصد است يعني از هر 3 نفر يك نفر باردار مي‌شود. اما بايد توجه داشت افزايش سن ازدواج كه معمولا به دليل مسائل اقتصادي و تحصيلي روي مي‌دهد، درصد ناباروري در زوجها را افزايش مي‌دهد.
به گزارش "سلامت نیوز"دکتر احمد حسینی ، دبیر سیزدهمین کنگره باروری و ناباروری در ایران  در ادامه با بیان اینکه "هزینه سنگین دارو از جمله عوامل موثر بر اقتصاد درمان نازایی است" پیشنهاد داد: راه اندازي توريست پزشكي در كشور يكي از راه‌هاي درآمدزايي در اقتصاد درمان است كه به ويژه بايد در مورد ناباروري مورد توجه قرار گيرد زيرا ايران در حال حاضر از توانايي پوشش دهي درميان كشورهاي ديگر نيز بر خوردار است.
وی افزود: به طور متوسط هر دوره درمان نازایی در کشور 600 هزار تومان هزینه دارویی دارد که این میزان به طور میانگین برای درمان از ارزان ترین روش درمانی یعنی تخمک گذاری گرفته تا گران ترین آن یعنی میکرواینجکشن به 600 تا 700 هزار تومان می ‌رسد.
دکتر حسینی با اشاره به اینکه "هزينه درمان نازايي در ايران يك دهم هزينه درمان در كشورهاي همسايه است" تصریح کرد: هزينه درمان با توجه به كاهش حقوق پرسنل و پزشكان به طور كل ارزان است اما بايد توجه داشت كه اين هزينه از آنجا كه مورد تعلق يارانه قرار نمي‌گيرد به نسبت درآمد مردم بالاست و بايستي مورد پوشش بيمه‌ها قرار گيرد.
دكتر حسيني در پايان هدف سيزدهمين كنگره باروري و ناباروري را كه 2 تا 4 اسفند ماه به همراه اولين نمايشگاه تجهيزات پزشكي برگزار مي‌شود، گسترش مرزهاي دانش، استاندارد سازي روش‌ها، بررسي كارايي تجهيزات وارداتي، بررسي اثر داروها و ارائه روشهاي غربالگري ژنتيكي قبل از لانه گزيني خواند و با اعلام اينكه اين كنگره داراي 18 امتياز بازآموزي است، بيان كرد: اين كنگره كه در مركز همايش‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار مي‌شود داراي ثبت نام online بوده و علاقمندان مي‌توانند از طريق سايت www.isrm.ir در اين كنگره ثبت نام كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.15923s, 18q