توافق درباره لزوم جلوگيری از گرمايش زمين

۱۳۸۵/۱۱/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1138
توافق درباره لزوم جلوگيری از گرمايش زمين

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، هیأت های شرکت کننده در اجلاس غيررسمی واشنگتن در بيانيه پايانی خود ضمن اشاره به توافق شرکت کنندگان درباره مقابله با پديده گرمايش زمين، بر لزوم کاهش توليد گازهای گلخانه ای در کشورهای در حال توسعه همانند کشورهای صنعتی تاکيد کردند.

شرکت کنندگان همچنين خواستار تشکيل بازاری جهانی برای خريد و فروش مازاد سهميه توليد گازهای گلخانه ای کشورهای غيرصنعتی شدند.

کارشناسان با اشاره به الزام آور نبودن بيانيه پايانی اين نشست می گويند نتيجه اين گردهمايی می تواند در تدوين معاهده جايگزين پيمان زيست محيطی کيوتو که در سال ۲۰۱۲ لغو می شود، از نقش مهمی برخوردار باشد.

اين در حالی است که بر اساس بيانيه پايانی اين نشست، شرکت کنندگان خواستار تدوين پيمان جايگزين تا سال ۲۰۰۹ شده اند.

راجر هارابين کارشناس زيست محيطی بی بی سی می گويد به رغم رسميت نداشتن بيانيه پايانی اين نشست، لحن آن بيانگر يک تغيير اساسی در ذهنيت کشورهای شرکت کننده است.

اين در حالی است که جو بايدن سناتور دموکرات آمريکايی که به همراه همکاری جمهوريخواه خود جان مک کين در پی تصويب قانون کاهش توليد گازهای گلخانه ای در آمريکا است در حاشيه اين نشست ابراز اميدواری کرد اين قانون تا پايان ۲۰۰۷ به تصويب کنگره ايالات متحده برسد.

در اين حال، پارلمان کانادا دولت اين کشور را برای عمل به تعهداتش نسبت به معاهده کيوتو تحت فشار قرار داده است.

از سوی ديگر دولت محافظه کار کانادا عمل به اين تعهدات تا سال ۲۰۱۲ را غير ممکن می داند ولی پارلمان در مهلتی ۶۰ روزه از دولت خواسته تا طرح جديدی را برای اجرای مفاد اين معاهده آماده کند.

هيات بررسی کننده تغييرات آب و هوايی سازمان ملل متحد در اين ماه از تاثير پديده گرمايش زمين بر افزايش سرعت ذوب يخ های قطبی و افزايش خطرات طبيعی مانند سيل و خشکسالی و بروز توفان های سهمگين خبر داده بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.29319s, 18q