تاکنون ده هزارمورد عارضه دارويي در کشور به ثبت رسيده است

۱۳۸۵/۱۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1157
تاکنون ده هزارمورد عارضه دارويي در کشور به ثبت رسيده است

به گزارش سلامت نیوز دکتر گلوريا شلوريري داروساز و کارشناس مرکز ADR ( مرکز ملي ثبت و اطلاع رساني عوارض دارويي) در گفت و گو با (ايسنا) با بيان اين مطلب اظهار داشت: عوارض دارويي مقوله اي است که بخصوص در ده سال اخير مورد توجه کشورهاي سراسر دنيا و حتي ايران قرار گرفته است.

وي افزود: در سراسر دنيا عوارض دارويي مورد بررسي قرارمي گيرد و در کشور ما نيز با توجه به اينکه بروز عوارض دارويي امري اجتناب ناپذير است، لازم است نسبت به ثبت عوارض دارويي و مشکلات آن توجه خاصي انجام شود و بررسي هاي مورد نياز صورت گيرد.

شلويري مصرف غيرمنطقي داروها را يکي از علل افزايش عوارض دارويي دانست و افزود: يک سوم از ده هزار مورد عارضه دارويي به ثبت رسيده در سطح کشور مربوط به مصرف بي رويه فرآورده هاي تزريقي بوده که در اين زمينه لازم است افراد توجه داشته باشند در مصرف فرآورده هاي تزريقي بخصوص مسکن هاي تزريقي زياده روي نکنند و تا آنجا که ممکن است در کاهش مصرف اين موارد با پزشک و داروساز همکاري داشته باشند و خود سرانه از پزشک درخواست نکنند که تزريق انجام گيرد، زيرا عوارض داروهاي تزريقي مي تواند بيشتر از ساير اشکال دارويي باشد و عوارضي چون آبسه و يا آسيبهايي که ممکن است در تزريقهاي عضلاتي به عصب برسد، براي فرد ايجاد شود.

اين داروساز گفت: البته مصرف غير منطقي داروها فقط مختص به داروهاي تزريقي نيست، بلکه آنتي بيوتيکها نيز مي توانند بعنوان يکي از موارد مصرف بي رويه داروها مدنظر قرار بگيرند.

وي افزود: در اين زمينه بايد توجه داشت در دوره اي که آنتي بيوتيکها براي فرد تجويز شده مصرف آن صورت گيرد و استفاده خود سرانه آنها پرهيزشود تا بيمارناخواسته در معرض عوارض دارويي ناشي از اين داروها قرار نگيرد.

گفتني است، مرکز ADR ايران (تنها مرکز ملي ثبت و اطلاع رساني عوارض دارويي) ده هزار مورد عارضه دارويي گفته شده را به ثبت رسانده و در حال حاضر نيز به آموزش در اين زمينه و عضوگيري از ميان فعالان دانشگاه هاي علوم پزشکي براي ثبت عوارض دارويي مي پردازد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.54762s, 19q