خطر برخورد شهاب‌سنگها با زمين

۱۳۸۵/۱۱/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1180
خطر برخورد شهاب‌سنگها با زمين

به گزارش  سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري رويترز، منجمان هم‌اكنون در حال بررسي مسير حركت شهاب‌سنگي به نام "آپوفيس" هستند كه از شانس يك در ‪ ۴۵‬هزار براي برخورد با زمين در روز ‪ ۱۳‬آوريل سال ‪ ۲۰۳۶‬برخوردار است.

در همين راستا سازمان هوانوردي و فضايي آمريكا "ناسا" قصد دارد در آينده نزديك برنامه شناسايي شهاب‌سنگهاي داراي خطر برخورد با زمين خود را گسترده‌تر كرده و صدها سنگ آسماني با اين مشخصات را زيرنظر بگيرد.

به گفته "راستي اشوايكارت" فضانورد بازنشسته "ناسا"، خطر شهاب‌سنگها تنها به شهاب‌سنگ "آپوفيس" مربوط نمي‌شود و نياز به تعيين اصولي مشخص در زمينه مواجهه با اين قبيل وقايع ضروري به نظر مي‌رسد.

"اشوايكارت" يكي از خدمه سفينه "آپولو ‪ "۹‬است كه در ماه مارس سال ‪ ۱۹۶۹‬از كنار قمر ماه عبور كرد. روز شنبه در همايش انجمن پيشرفت علوم آمريكا در سانفرانسيكو اعلام كرد، قصد دارد هفته آينده گزاشي براي كميته استفاده صلح‌آميز از فضا در سازمان ملل متحد ارسال كرده و خواهان تنظيم راه‌كارهاي بين‌المللي در صورت تهديد كره زمين توسط سنگهاي آسماني شود.

وي افزود انجمن كاشفان فضا در آمريكا كه شامل گروهي از فضانوردان و منجمين قديمي است، در سال جاري ميزباني كارگاه‌هاي آموزشي سطح بالايي را با همين موضوع بر عهده خواهد گرفت تا بتواند برنامه مشخصي را براي مواجهه با اين حوادث آماده كرده و برنامه پيشنهادي خود را تا سال ‪۲۰۰۹‬ براي سازمان ملل ارسال كند.

به گفته "اد لو"، يكي از نخستين فضانوردان حضور يافته در ايستگاه فضايي بين‌المللي، يكي از پذيرفته‌ترين روشهاي مقابله با سنگهاي آسماني كه به زمين نزديك مي‌شوند عبارت است از ارسال يك سفينه به سوي شهاب‌سنگ كه با حركت در كنار شهاب‌سنگ براي مدتي مشخص، با استفاده از نيروي جاذبه خود مسير شهاب‌سنگ را اندكي منحرف كرده و از برخورد آن با زمين جلوگيري ‌كند.

"لو" اعلام كرد به طور مثال براي شهاب‌سنگي به بزرگي شهاب‌سنگ "آپوفيس" با قطر ‪ ۱۴۰‬متر، يك سفينه بايد به مدت ‪ ۱۲‬روز در نزديكي آن پرواز كند تا بتواند با كمك اثر جاذبه اندك خود، مسير حركت شهاب‌سنگ را به ميزان جزيي تغيير داده و مانع برخورد آن با زمين شود. چنين ماموريتي در حدود ‪ ۳۰۰‬ميليون دلار هزينه خواهد داشت.

سازمان "ناسا" اعلام كرده است عواقب برخورد شهاب‌سنگي به بزرگي "آپوفيس" با زمين به جنس شهاب‌سنگ و نيز زاويه برخورد آن با زمين بستگي دارد اما به هر حال چنانچه چنين سنگ آسماني در يك شهر فرود بيايد، تمامي شهر را نابود خواهد كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
23.02209s, 18q