جدیدترین روش برای استفاده از واكسن سل

۱۳۸۵/۱۱/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1182
جدیدترین روش برای استفاده از واكسن سل

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازپایگاه اینترنتی دانشگاه هاروارد بیماری سل از جمله بیماری های بسیار شایع در جهان است به نحوی كه از هر سه نفر در سراسر جهان یك نفر به عفونت سل آلوده است.

در بیشتر موارد باكتری سل به صورت خفته و غیرفعال در بدن و به ویژه در ریه ها باقی می ماند و در زمانی كه شرایط لازم فراهم شود می تواند شروع به تخریب بافت ریه كند و بیماری سل را به وجود آورد.

یكی از واكسن های قدیمی كه در این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد واكسن موسوم به ب ث ژ BCG است كه می تواند
احتمال پیشرفت میكروب سل و فعال شدن آن را كاهش دهد.

محققان دانشگاه هاروارد با پژوهش هایی كه انجام داده اند موفق شدند نوعی از این واكسن را تولید كنند كه از طریق افشانه قابل تجویز است.

این روش علاوه بر آنكه نیاز به استفاده از روش تزریق با سوزن را از بین می برد از نوعی واكسن استفاده می كند كه دوام بیشتری در هوای محیط دارد و به آسانی از بین نمی رود.

از سوی دیگر شیوه خاص استفاده از واكسن در این روش موجب می شود تا هزینه های به كارگیری واكسن در حد قابل ملاحظه ای كاهش پیدا كند كه این ویژگی مثبت به خصوص در كشورهای درحال توسعه كه فقیر هستند اهمیت بسیار زیادی دارد.

گسترده شدن آلودگی به ویروس ایدز نیز عامل دیگری است كه به افزایش موارد عفونت های فعال سل و مرگ و میر ناشی از این بیماری منجر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24883s, 18q