تخم مرغ هاي سالم را بشناسيد

۱۳۸۵/۱۱/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1188
تخم مرغ هاي سالم را بشناسيد
به گزارش سلامت نيوز،زماني که تخم مرغ بسته اي مي خريد ، هميشه در آن را باز کنيد تا مطمئن شويد که تخم مرغ ها بي عيب و بدون ترک خوردگي هستند. به هنگام انتخاب و خريد تخم مرغ نکات زير را به خاطر داشته باشيد:
- تخم مرغ هاي سالم بايد با توجه به وزنشان سنگين باشند.
- بايد پوسته اي سخت و محکم داشته باشند. زماني که تخم مرغ را در ظرفي مي شکنيم ، زرده آن بايد گرد و برجسته و سفيده آن ژله مانند باشد.
- براي تست تازگي تخم مرغ ، يک تخم مرغ را داخل کاسه اي پر از آب بيندازيد. اگر تخم مرغ در ته ظرف ته نشين شد تازه است ولي اگر تخم مرغ روي آب شناور ماند دليل بر کهنه بودن آن است چرا که داخل تخم مرغ هاي کهنه هواي بيشتري وجود دارد و اين امر موجب معلق ماندن آنها مي شود.
- اگر تخم مرغي به شانه تخم مرغ چسبيده است و نمي توانيد آن را جدا کنيد، ما به شما پيشنهاد مي کنيم که کمي جعبه شانه تخم مرغ را خيس کنيد تا بتوانيد تخم مرغ را به آساني از جعبه آن جدا کنيد.
- سعي کنيد تخم مرغ ها را در قسمتي از يخچال خود نگهداريد که براي مدت طولاني تري تازه بمانند. اگر شما آنها را داخل در يخچال که جاي مخصوص تخم دارد نگه داريد ، تنها براي 10روز تازه خواهند ماند اما اگر آنها را داخل جعبه اي در قسمت پايين يا کف يخچال قرار دهيد براي حداقل سه هفته تازه باقي مي مانند. تخم مرغ ها را در جايي نگهداريد که سر تيزتر آن به سمت پايين قرار گيرد. تخم مرغ ها وقتي در دماي معمولي اتاق استفاده مي شوند طعم بهتري دارند. بنابراين يک ساعت قبل از پخت يا نيمرو کردن تخم مرغ ، آن را از يخچال درآوريد و در هواي اتاق نگهداريد.
- سفيده هاي تخم مرغ را که استفاده نشده اند مي توان در يخچال نگهداري کرد البته بايد روي سطح ظرفي که با سفيده پر شده است کمي آب سرد ريخت و در اين صورت مي توان آنها را براي چندين روز بلا استفاده نگه داشت.
- اگر مي خواهيد که سفيده تخم مرغ به هنگام نيمرو کردن زودتر سفت شود کمي نمک روي سفيده بپاشيد.
- براي تهيه املتي خوشرنگ و پف دار، کمي آرد ذرت به تخم مرغ ها قبل از هم زدن آنها اضافه کنيد.
- براي جلوگيري از ترک خوردگي تخم مرغ ها به هنگام آبپز شدن ، پوست تخم مرغ را با سوزني قبل از آبپز کردن سوراخ کنيد. البته احتمال شکستن تخم مرغي که در آب سرد يا ولرم قرار داده مي شود و بتدريج آب آن به جوش مي آيد کمتر است ، اما احتمال شکستن تخم مرغ هايي که از ابتدا داخل آب جوش انداخته مي شود بيشتر است.
- اگر تخم مرغي داخل آب جوش ترک برداشت فورا_ کمي سرکه داخل آن بريزيد تا به اين ترتيب از بيرون زدن سفيده از تخم مرغ اجتناب کنيد.
- اگر پس از اتمام زمان آبپز شدن تخم مرغها، آنها را فورا در آب سرد بيندازيد ديگر لبه هاي سفيده تخم مرغ تيره و يا سياه رنگ نمي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.7832s, 18q