زنان شاد و مثبت گرا كمتر به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۷/۰۶/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11968
زنان شاد و مثبت گرا كمتر به سرطان سينه مبتلا مي‌شوند
در اين پژوهش كه جزئيات آن در مجله «بيومد» به چاپ رسيده هم چنين معلوم شد كه طلاق گرفتن و يا داغديدگي خطر ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهد.

كارشناسان انگليسي مي‌گويند؛ مقايسه كردن استرس‌ها و تنش‌هاي احساسي زنان مختلف كار دشواري است و براي دستيابي به نتايج قطعي تر بايد مطالعات بيشتري در اين زمينه صورت گيرد.

آنها خاطرنشان كردند كه استرس‌هاي احساسي به شدت موضوعي هستند و سنجش و ارزيابي دقيق آنها كار دشواري است.

نقش ديدگان رواني به سرطان در اين زمينه هنوز مساله‌اي بحث برانگيز است و برخي از تحقيقات نشان مي‌دهند كه ممكن است در ابتلا يا عدم ابتلا به سرطان نقش داشته باشند.

در پژوهش اخير 255 زن مبتلا به سرطان سينه مورد مصاحبه قرار گرفته و پاسخ‌هاي آنها با يكديگر و هم چنين با 367 زن سالم مقايسه شد.

نتايج مطالعات حاكيست؛ تجربه يك يا دو مورد رويداد غم انگيز و مصيبت بار در زندگي مانند از دست دادن پدر و مادر يا همسر خطر ابتلا به سرطان سينه را بيش از 60 درصد در زنان افزايش مي‌دهد.

اين پژوهشگران توصيه مي‌كنند؛ زناني كه با رويدادهاي منفي در طول عمر خود مواجه بودند بايد جزو گروه پرخطر به لحاظ ابتلا به سرطان سينه قرار بگيرند.

از سوي ديگر داشتن احساس كلي شادي و اميدواري مي‌تواند نقش محافظت كننده در برابر اين بيماري ايفا كند. سرطان سينه بيماري پيچيده‌اي است كه احتمالا در بروز آن بيش از يك عامل منفرد نقش دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.83811s, 18q