چالش هاي جدي حوزه سلامت در تهران

۱۳۸۵/۱۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1212
چالش هاي جدي حوزه سلامت در تهران

دكترعباس استاد تقي زاده در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينكه اداره كل سلامت شهرداري تهران با همكاري گروهي پژوهشگر، چالش هاي حوزه سلامت شهر تهران در پايان سال 85 را استخراج كرد، گفت: شهر تهران در حوزه سلامت با چالش‌هاي جدي روبروست.البته اگر شاخص‌هاي كلي سلامت را درنظر بگيريم جايگاه تهران نسبت به شهرهاي ديگر كشور وضعيت مناسبتري دارد اما اين شهر نيز از مشكلات خاص كلان شهرها مستثني نيست.

 

به طور متوسط هر 500 نفر تهراني در يك كيلومتر مربع زندگي مي‌كنند


افزايش جمعيت، بيكاري و عدم توزيع مناسب خدمات سلامت در تهران از چالش‌هاي جدي حوزه سلامت

به گفته وي، افزايش جمعيت و در نتيجه افزايش تراكم جمعيت با بيش از 500 نفر در كيلومتر مربع، مشكلات زيست محيطي از جمله آلودگي هوا، افزايش سن ازدواج، افزايش طلاق و رشد بيكاري و عدم توزيع مناسب خدمات سلامت بين مناطق شمالي و جنوبي در شهر تهران از چالش هاي جدي حوزه سلامت بشمار مي‌رود.


در هر 9 دقيقه يك حادثه ترافيكي رخ مي‌دهد


بيش از 40 هزار حادثه ترافيكي تا پايان آبان ماه امسال


مديراداره كل سلامت شهرداري، حوادث را نيزازعمده معضلات كلان شهر تهران خواند و بيان كرد: افزايش حوادث در كودكان به ويژه در فروردين ماه و سه ماه تابستان نشان از اين است كه در تهران معضل حوادث به خصوص حوادث ترافيكي از مشكلات اصلي در حوزه سلامت اين شهر است.

وي اعلام كرد: طبق گزارشات دوربين‌هاي معاونت حمل و نقل و ترافيك درهر9 دقيقه يك حادثه ترافيكي در تهران رخ مي‌دهد و طبق آمار تا پايان آبان ماه امسال بيش از40 هزار واقعه حمل و نقل و ترافيك توسط دوربين‌ها در تهران به ثبت رسيده است.

 

آمار كشته شدگان در حوادث ترافيكي تهران بيش از آمار متوسط دنياست


يك سوم از كشته شدگان ترافيكي عابرين پياده هستند

دكتر تقي زاده با بيان اينكه يك سوم از كشته شدگان درحوادث ترافيكي تهران عابرين پياده هستند، به ايسنا گفت: آمار كشته شدگان درحوادث ترافيكي در دنيا به طوركل بسيار كمتر و تنها 10 درصد است. اين تفاوت آماري عدم فرهنگ سازي لازم براي عابرين پياده در خصوص استفاده از پل‌هاي عابر و خطوط مخصوص عابرين را نشان مي‌دهد.

 

شايع ترين علت مرگ در تهران ايست قلبي ناشي از آلودگي هواست

وي با تاكيد براينكه شهرتهران نيازمند فرهنگ سازي جدي در زمينه عبور و مرور براي عابرين و سواره‌هاست، به وضعيت بحراني آلودگي هواي تهران اشاره كرد و اظهار داشت: افزايش استرس، اضطراب و بيماريهاي مستعد كننده نظيرايست قلبي از مهمترين نتايج نامطلوب افزايش آلودگي هوا در تهران است. زيرا در 6 ماهه اول امسال 24 هزار شهروند تهراني فوت كردند كه شايع ترين علت اين مرگ ها ايست قلبي گزارش شد.

 

پروژه محله سالم در بيش از 50 محله تهران درحال اجراست

مديراداره كل سلامت شهرداري تهران، اجراي پروژه شهر سالم در تهران را بسيار موفق توصيف و عنوان كرد: با توجه به موفقيت پروژه شهر سالم در بهبود وضعيت سلامت در شهر تهران، اداره كل سلامت شهرداري تهران پروژه محله سالم را در بيش از 50 محله تهران آغاز كرده و اجراي اين پروژه در سال 86 ادامه خواهد يافت.

وي محور اصلي پروژه محله سالم را خانه‌هاي سلامت خواند و بيان كرد: ازاقدامات ديگراداره كل سلامت شهرداري تهران، راه اندازي بيش از 30 مركزارتقاي سلامت در شهر تهران در سال 85 است كه اين مراكز خانه‌هاي اسباب بازي و مراكز آموزش مهارت‌هاي رفتاري كودكان را شامل مي‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.36716s, 18q