مصرف شيرپاستوريزه در کودکان کمتراز يکسال، باعث کم خوني آنها مي شود

۱۳۸۵/۱۲/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1213
مصرف شيرپاستوريزه در کودکان کمتراز يکسال، باعث کم خوني آنها مي شود

به گزارش "سلامت نيوز" ،دکتر خديجه ارجمندي فوق تخصص انکولوژي اطفال، در گفت و گو با ايسنا ،با بيان اين مطلب اظهارداشت: عمده ترين دليل شايع بودن کم خوني اکتسابي در کودکان تغذيه کمکي نادرست است.

وي افزود: کودکان در دوره شيرخوارگي تا 6 ماهگي ذخيره آهن کافي دارند اما از 6 ماهگي به بعد براي دريافت آهن و در نتيجه عدم ابتلا به کم خوني فقر آهن که شايع ترين نوع کم خوني در ميان آنهاست، بايد در غذاي کمکي آنها، گوشت و زرده تخم مرغ و پس از يک سالگي سفيده تخم مرغ گنجانده شود؛ ضمن آنکه از 4 ماهگي به بعد کودک نيازمند قطره آهن با تجويز پزشک است.

دکترارجمندي ضمن هشدار به والديني که به دليل طرز فکر اشتباه تنها آب گوشت را به کودک داده و از خوراندن گوشت به وي پرهيز مي کنند، عنوان کرد: گوشت قرمز حاوي مقدار زياد آهن است و لازم است از 6 ماهگي به بعد به صورت کوبيده به کودک خورانده شود؛ ضمن آنکه بهتر است براي شروع اين عمل از ماهيچه گوسفند و مرغ استفاده شود.

وي با اشاره به اينکه از 15 ماهگي کودک، مي توان گوشت را به صورت تکه تکه به وي داد، افزود: البته اغلب کودکان از خوردن گوشت تکه شده امتناع مي کنند و بنابراين والدين مي توانند براي اين منظور از گوشت چرخ شده در غذاي کودک استفاده نمايند.

اين متخصص در پايان، يکي ديگر از دلايل کم خوني در کودکان را خوراندن شيرگاو و پاستوريزه قبل از يک سالگي به کودک دانست و توصيه كرد: مقدار آهن و جذب شيرگاو کم است و مي تواند باعث خونريزي هاي خفيف از دستگاه گوارش و در نتيجه کم خوني شود، بنابراين از دادن شيرگاو به كودك قبل از اين سن بايد خودداري كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.7495s, 18q