جديدترين تكنيك جراحي قلب در مشهد اجرا شد

۱۳۸۵/۱۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1245
جديدترين تكنيك جراحي قلب در مشهد اجرا شد

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، ابداع‌كننده اين عمل جراحي در دنيا دكتر احمد رجايي خراساني فوق تخصص قلب و تراكس است كه پس از ‪ ۳۰‬سال اقامت در آمريكا حدود دو سال مي‌باشد كه به وطن بازگشته است.

وي پس از اين عمل جراحي پنج ساعته در جمع خبرنگاران گفت: دريچه آئورت بيمار ‪ ۵۰‬ساله مرد حدود هشت سال پيش تعويض شده بود و اكنون در حالي كه دريچه مصنوعي داشت دچار اتساع شديد آئورت به طول ‪ ۱۲‬سانتيمتر و همچنين ضايعه كوراكتاسيون(تنگي آئورت مادرزادي) در بخشي ديگر از آئورت بود.

دكتر رجايي با اين توضيح كه آئورت بزرگترين شريان بدن است كه خون را از قلب به اعضاي مختلف مي‌رساند افزود: دو ضايعه مذكور يكي در خلف و ديگري در قسمت جلوي آئورت ايجاد شده بود.

اين پزشك فوق تخصص قلب و تراكس اظهار داشت: درمان اين ضايعات پيچيده است و در روش قديمي همراه با گذاشتن گرافتهايي(لوله شريان) از آئورت به قسمتهاي پاييني اين رگ و نزديكي حفره شكم، با دشواري انجام مي‌شد.

وي افزود: اما در روش جديد يك گرافت را بالاي آئورت نزولي بطور موازي با قوس آئورت در بين دو ضايعه، قرار داديم.

او از جمله مزاياي كاربرد اين روش جراحي را سادگي عمل، كاهش خونريزي، زمان كمتر و انجام عمل تنها با يك برش عنوان كرد.

وي گفت: تاكنون پنج عمل جراحي با اين روش در بيمارستانهاي مختلف شهر مشهد انجام شده كه حال همه بيماران خوب و رضايتبخش است و نام اين روش به دليل اينكه براي نخستين بار در دنيا در مشهد انجام شده به نام "مشهدي" به ثبت رسيده است.

او افزود كه هم‌اكنون بطور هفتگي حدود ‪ ۲۰‬عمل جراحي قلب را در بيمارستانهاي مختلف مشهد انجام مي‌دهد.

دكتر رجايي انگيزه‌اش از مراجعت به ايران و شهر مشهد در كنار بارگاه امام هشتم(ع) را خدمت به هموطنان عنوان مي‌كند و مي‌گويد اين نذر را از مدتها پيش داشته‌ام.

اين پزشك متخصص در مورد تجهيزات بيمارستان فوق تخصصي رضوي وابسته به آستان قدس رضوي هم گفت: اين بيمارستان از نظر تجهيزات و خدمات رساني قابليت رقابت با بيمارستانهاي كشورهاي پيشرفته دنيا را دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.6735s, 18q