اهداى جنين و تعيين جنسيت قبل از تولد قانونى است

۱۳۸۵/۱۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1255
اهداى جنين و تعيين جنسيت قبل از تولد قانونى است

به گزارش خبرنگار اجتماعى سلامت نیوز به نقل از ايران،   دكتر احمد حسينى دبير انجمن علمى، تخصصى بارورى و نابارورى كشور صبح روز گذشته در حاشيه برگزارى سيزدهمين كنگره بارورى و نابارورى ايران با اعلام اين مطلب گفت: آمارهاى جهانى نشان مى دهد ۴۰ درصد نابارورى ها ناشى از مشكلات مردان، ۴۰ درصد ناشى از مشكلات زنان و ۲۰ درصد نيز مربوط به مشكلات مشترك دو طرف است. عضو انجمن پزشكى توليد مثل آمريكا افزود: در حال حاضر بسيارى از پيشرفته ترين روش ها و امكانات درمانى نابارورى در ايران وجود دارد. حال آن كه استفاده از جنين هاى اهدايى، رحم اجاره اى و روش هاى مختلف بارورى موجود در كشور، امكان بچه دار شدن بسيارى از زوج هاى نابارور را فراهم كرده است. متخصص جنين شناسى با توصيه به زوج هاى جوان علاقه مند به داشتن فرزند توصيه كرد: قبل از ازدواج با مراجعه به پزشكان متخصص از مشاوره هاى مربوطه استفاده كنند، زيرا بهره مندى از اين نوع مشاوره ها مى تواند از بروز بسيارى از چالش ها و مشكلات آتى پيش روى جوانان و خانواده هايشان بكاهد. استاد دانشكده پزشكى دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى در ادامه با تأكيد بر اين كه شرايط بارورى افراد در سنين مختلف و به دلايل گوناگون در حال تغيير است، تصريح كرد: تصادفات رانندگى، اصابت ضربات مختلف به بدن، تغذيه نامناسب، محيط زيست آلوده، تأثيرات دارويى، تغييرات هورمونى و مصرف انواع غذاهاى تأثيرگذار در هورمون هاى بدن مى توانند تأثيرات جدى در بروز اختلالات نابارورى افراد داشته باشد.

 دور شدن زنان از سن مطلوب بارورى

دكتر محمدرضا نوروزى رئيس انجمن علمى بارورى و نابارورى كشور نيز با هشدار درباره افزايش سن مادران در ايران گفت: هم اكنون ميانگين سن ازدواج از ۲۴ سال براى خانم ها به حدود ۲۸ سال افزايش يافته است و اين روند نگران كننده بيانگر دور شدن زنان از سن مطلوب بارورى است. وى با بيان اين كه افزايش ميانگين سن ازدواج و تمايل نداشتن زوج هاى جوان به بچه دار شدن در سال هاى اول زندگى نيز به مشكلات نابارورى دركشور دامن زده است. به گفته دانشيار دانشگاه علوم پزشكى تهران، درحال حاضر زنان ايرانى به صورت ميانگين حدود ۸سال ديرتر از بهترين زمان بارورى تصميم به بچه دار شدن مى گيرند كه بى توجهى به اين موضوع مهم نيز مى تواند به بروز مشكلات جدى كشور در آينده نه چندان دور بينجامد.

 ناتوانى مالى زوج هاى نابارور

دبير شوراى عالى نظام پزشكى كشور در ادامه تصريح كرد: بسيارى از زوج هاى نابارور امكانات مالى مناسب براى بچه دار شدن ندارند. به همين دليل سالانه حدود ۱۰ هزار زوج نابارور براى درمان مراجعه مى كنند. حال آن كه پيش بينى ها نشان مى دهد هم اكنون حدود ۳ ميليون زوج نابارور در ايران زندگى مى كنند.وى گفت: اغلب زوج هاى نابارور با مشكلات اجتماعى گوناگون بويژه افسردگى دست به گريبان اند. به همين دليل برخى از آنان در صورت درمان نشدن مى توانند سلامت جامعه را تهديد كنند. از اين رو اگر دولت و سازمان هاى بيمه گر براى درمان اين قبيل بيماران دردمند تسهيلات حمايتى درنظر بگيرند بى شك بسيارى از مشكلات اين افراد حل مى شود.

۲۰ درصد پسران ايرانى «واريكوسل» دارند

رئيس انجمن بارورى و نابارورى كشور در بخش ديگر سخنانش با بيان اين كه حدود ۲۰ درصد پسران جوان ايرانى از بيمارى «واريكوسل» رنج مى برند خاطرنشان كرد: يك نفر از هر ۵ نفر اين بيماران معمولاً با اختلالات بارورى مواجه اند. اين در حالى است كه درمان بموقع اين بيماران در سنين نوجوانى و جوانى مى تواند از بروز بسيارى از مشكلات آتى آنان در زندگى زناشويى بكاهد. اين متخصص فلوشيپ «اروانكولوژى» از دانشگاه «تگزاس» آمريكا با بيان اين كه پسران جوان زيادى از مشكلات نابارورى خود بى اطلاع هستند يادآور شد: تشخيص و پيشگيرى از نابارورى با روش هاى مختلف مى تواند آينده بسيارى از جوانان و كشور را به شكل مطلوبى رقم بزند.

درمان ۶۰ درصد زوج هاى نابارور با روش هاى ساده

دكتر نوروزى در ادامه خاطرنشان كرد: حدود ۶۰ درصد زوج هاى نابارور در كشور با استفاده از روش هاى آسان همانند مشاوره، عمل هاى جراحى ساده و استفاده از داروها، درمان مى شوند، اما مشكلات اصلى سد راه آن گروهى است كه از درمان هاى معمول و ساده نتيجه نگرفته اند.

 هشدار به كاركنان مشاغل شيفتى و شيميايى

رئيس انجمن علمى بارورى و نابارورى كشور همچنين با هشدار جدى نسبت به عوارض تغيير روند طبيعى زندگى برخى افراد و گروه ها بويژه در جوامع شهرى بيان داشت: بررسى هاى علمى نشان مى دهد افرادى كه در مشاغل شيفتى و نوبتى چرخشى فعاليت مى كنند همواره در معرض ابتلا به بيمارى هاى مختلف بويژه اختلالات بارورى قرار دارند.وى افزود: كاركنان شركت ها و كارخانجات توليدكننده موادشيميايى همانند رنگ سازى ها و حشره كش سازى ها همواره در معرض ابتلا به اين نوع اختلالات هستند.به گفته وى در حال حاضر شيوع اين اختلالات در پرستاران، رانندگان، نگهبانان اماكن مختلف، آسفالت كاران و برخى مشاغل مشابه بيش از ديگر مشاغلى است كه توجه جدى مسئولان و دست اندركاران مربوط را مى طلبد.

 امكان تعيين جنسيت قبل از تولد

دكتر سيد مهدى احمدى رئيس سيزدهمين كنگره بارورى و نابارورى كشور نيز از امكان تعيين جنسيت فرزندان قبل از تولد در كشور خبرداد.به گفته دكتر احمدى بسيارى از علما و فقهاى برجسته كشور تعيين جنسيت قبل از تولد را بلااشكال اعلام كرده اند.

 كمبود تنوع امكانات پيشگيرى از باردارى در كشور

يك عضو هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى تهران نيز با تأكيد بر اين كه رشد جمعيت در كشور همچنان روبه كاهش است، امكانات پيشگيرى از باردارى موجود در كشور را كافى و استاندارد خواند و گفت: اجازه انتخاب به زوج ها در گزينش، مؤثرترين روش پيشگيرى از باردارى پس از انجام معاينات و بررسى هاى دقيق، اصلى ترين شرط كاهش شكست در اين زمينه است.دكتر ملك منصور اقصى با اشاره به آغاز برنامه پيشگيرى از باردارى و كنترل جمعيت از سال ۱۳۶۷ در ايران، تأثيرات اين برنامه ملى را بر ابعاد روانى، اجتماعى و اقتصادى تنظيم خانواده و كاهش رشد جمعيت بسيارمفيد خواند و گفت: رشد جمعيت تا آغاز دهه ،۷۰ سه درصد بود، اما درحال حاضر اين ميزان به ۱‎/۲ درصد كاهش پيداكرده است.
 

پرمصرف ترين قرص هاى ضدباردارى در كشور

دكتر اقصى در ادامه به ۵ نوع قرص ضدباردارى توليدى و وارداتى در ايران اشاره و بيان كرد: درحال حاضر ۳ نوع قرص HD، LD و «ديان» كه از قرص هاى قديمى ضدباردارى هستند در ايران توليدشده و بيش ترين سطح عرضه و مصرف را به خود اختصاص داده اند، اما قرص ضدباردارى جديدى نيز به نام «مارولون» (Marvelon) در حال حاضر در كشور عرضه مى شود كه به عنوان يكى از مطمئن ترين قرص هاى پيشگيرى از باردارى توصيه مى شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.77216s, 18q