مرد بودن براي سلامت مضر است

۱۳۸۵/۱۲/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1260
مرد بودن براي سلامت مضر است
در واقع احتمال مرگ و مير در مردان به دلايل زيادي ، از بيماري هاي قلبي گرفته تا قتل ، بيشتر از زنان است و به همين دليل متوسط عمر مردان چند سال از زنان کوتاه تر است. اين واقعيت باعث شده تا طي چند سال گذشته توجه بيشتري به سلامت مردان در سراسر جهان صورت گيرد و حتي روزها و هفته هاي مختلف سال را با همين عنوان نامگذاري کنند. روز سلامت مردان در کشور ما هم براي اولين بار و به منظور آگاهي بيماري هاي نهفته اي همچون بيماري مثانه ، پروستات ، تومورهاي کليه و جنسي که با عوارض وخيمي همراه هستند ، امروز برگزار مي شود.

معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي کشور و دفتر سلامت خانواده و جمعيت ، به پيشنهاد انجمن اورولوژي ايران ، اولين پنجشنبه اسفند 1385 را با عنوان روز سلامت مردان نامگذاري کردند. در اين روز با مديريت دفتر سلامت خانواده و جمعيت معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و همکاري اورولوژيست هاي کشور اطلاع رساني جامع و معاينات رايگان مردان در سطح کشور به منظور پيشگيري از بيماري هاي شايع و خطرناک صورت خواهد گرفت.
در بسياري از نقاط دنيا ، روزي با عنوان روز سلامت مردان تعيين شده است. به عنوان مثال در کشور چين از سال 2001 در هفته آخر اکتبر روزي به عنوان روز سلامت مردان نامگذاري شده است که در اين روز مردان ويزيت مي شوند و مشکلات مربوط به سلامت آنان بررسي و آموزش هاي لازم به آنان داده مي شود. در ايالات متحده و کانادا هم از سال 1994 در ماه ژوئن هفته اي به نام هفته سلامت مرد اختصاص يافته است.
همچنين در کشورهاي اروپايي روز مردان اعلام شده و فعاليت هايي صورت گرفته است و در اين رابطه مردان را در سطح جامعه با ارائه خدمات آموزش مي دهند. نبايد فراموش کرد که مردان جزو گروه هاي پر خطر جامعه از لحاظ ميزان تهديد سلامت هستند ؛ چرا که احتمال مرگ و مير در مردان ، در مقايسه با زنان در همه گروه هاي سني بيشتر است. مرگ و مير ناشي از سرطان ها ، بيماري هاي قلبي و عروقي ، ايدز ، تصادفات و خودکشي ها در مردان احتمال زيادتري دارد. مردان بيش از زنان در معرض فاکتورهاي خطر محيطي و شغلي هستند و در نهايت اين که مردان در مقايسه با زنان مراجعات پزشکي کمتري دارند. در همين خصوص اين روز با هدف ارتقاي سطح آگاهي مردان نسبت به مشکلات و بيماري هاي خطير قابل پيشگيري و تشويق به مراجعه زود هنگام به پزشک به منظور تشخيص و درمان هرچه زودتر اين بيماري ها سعي بر اين دارد تا با برنامه ريزي منسجم و گسترده در سطح کشور و با استفاده از تجربيات محققان و استادان اورولوژي و درخصوص سياست هاي دفتر سلامت خانواده و جمعيت و معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي اقداماتي به عمل آورد.
به گفته دکتر سيد جليل حسيني ، رئيس انجمن اورولوژي ايران ، اين انجمن مي کوشد تا بستر لازم براي مراجعه رايگان مردان به درمانگاه ها و مطبهاي اورولوژي و بيمارستان هاي داراي بخش اورولوژي سراسر کشور را در اولين پنجشنبه اسفند ، روز سلامت مردان فراهم آورد. حسيني مي افزايد: در اين رابطه برنامه هاي سخنراني در مجامع گردهمايي مردان و پسران نظير کارخانه ها ، مدارس و... همچنين اطلاع رساني درباره بيماري هاي خطير از طريق رسانه ها ، تهيه پوستر و پمفلت و گزارش هاي علمي در جرايد تنظيم شده است.
در واقع بايد گفت: اين برنامه بنا به پيشنهاد انجمن اورولوژي ايران و برنامه پرتو شبکه 4 صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و با استقبال و حمايت گسترده دفتر سلامت خانواده و جمعيت و معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش و پزشکي اجرا مي شود.
بيماري هاي خاموش مردانه
معاينه مردان در روز سوم اسفند در بيمارستان هاي دولتي ، مطبهاي خصوصي و مراکز بهداشتي درماني براي گروه سني 25 تا 60 سال صورت مي گيرد. دکتر محمد اسماعيل مطلق ، مديرکل سلامت خانواده و جمعيت وزارت بهداشت ضمن بيان اين مطلب مي افزايد: با همکاري انجمن اورولوژي ايران بستر لازم براي مراجعه رايگان همه مردان به درمانگاه ها و مطبهاي اورولوژي و بيمارستان هاي داراي بخش اورولوژي در سراسر کشور فراهم شده است.
در واقع اين طرح با برنامه ريزي و هماهنگي اداره ميانسالان دفتر سلامت خانواده و جمعيت و انجمن اورولوژي براي اولين بار در کشور و به منظور آگاه کردن مردان از بيماري هاي خاموش آنها اجرا مي شود.

روزهايي با نام مردان و زنان


امروز 750 متخصص اورولوژيست در سراسر کشور در مطب ها و درمانگاه ها و 160 دستيار اورولوژي در کلينيک هاي اورولوژي بيمارستان هاي آموزشي به صورت رايگان مردان را ويزيت مي کنند ؛ البته تنها براي مردان روز ويژه اي در نظر گرفته نشده است ، چراکه با همکاري انجمن هاي علمي ، NGO ها و اعضاي هيات علمي براي سلامت هر دو گروه مردان و زنان برنامه ريزي شده است.
به اين منظور از اين پس در هفته نخست شهريور روز ملي سلامت زنان و در هفته نخستين اسفند ، روز ملي سلامت مردان در کشور برگزار مي شوند

شناسايي بيماري هاي مردان در اين مرحله محدود به بيماري هاي کليه ، مجاري ادرار ، مثانه و جنسي مي شود ؛ اما اين کار زمينه اي است براي کارهاي بزرگتر و جامعتر در سالهاي آينده که مي تواند موجب بالا رفتن سطح آگاهي مردان و توجه بيشتر به پيشگيري از اين بيماري ها شود. در اين مرحله اورولوژيست هاي ايران ، يک بار ويزيت بيماران را تعهد کرده اند و در کنار آنها در صورت لزوم يک يا دو آزمايش و اگر ضرورت داشته باشد ، يک مورد تصويربرداري هم تجويز مي شود و پس از آن در صورت شناسايي بيماري ، پيگيري هاي بعدي درمان به عهده شخص بيمار است و به کمک بيمه ها دنبال مي شود.
عوامل خطر آفرين در مردان به گفته دکتر سليمي ، رئيس کميته دستياري انجمن اورولوژي ، دومين عامل مرگ و مير در مردان سرطان پروستات است ؛ ولي در ايران سرطان مثانه بيشتر از انواع ديگر سرطان تشخيص داده مي شود. سليمي با اشاره به اين که در کتابهاي پزشکي سن بروز سرطان مثانه 60 تا 70 سالگي است مي افزايد: متاسفانه در حال حاضر سن ابتلا به اين بيماري خيلي پايين تر آمده است به طوري که بيماران در سن 30 سال هم به ما مراجعه مي کنند و حتي بتازگي يک بيمار 18 ساله با سرطان مثانه به بيمارستان هاشمي نژاد مراجعه کرد و تحت درمان قرار گرفت.
به طور کلي سرطان پروستات از رشد سلولهاي بدخيم در داخل پروستات ايجاد مي شود و يکي از شايع ترين سرطان ها در مردان است. بهتر است بدانيد احتمال بروز اين سرطان با افزايش سن زياد مي شود ، حتي مي توان گفت احتمال اين که يک مرد 50 ساله تا آخر عمرش به سرطان پروستات مبتلا شود 40 درصد است ؛ البته بيشتر سرطان هاي پروستات بدون علامت هستند و تا آخر عمر هيچ مشکلي براي شخص مبتلا ايجاد نمي کنند. در مقابل رشد سلولهاي سرطاني در ديواره مثانه ، سرطان اين عضو را ايجاد مي کند که در بيشتر موارد به شکل يک توده گل کلمي پايه دار داخل مثانه است. در صورت عدم درمان ، تومور ممکن است رشد کند و به خارج مثانه گسترش يابد و حتي به اعضاي دوردست برسد ؛ البته اين بيماري ها اگرچه شايع هستند ، اما قابل درمانند ، يعني اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شوند بيماري تقريبا به طور کلي از ميان مي رود و در غير اين صورت مرگ و ميرهاي ناشي از آنها رو به افزايش مي روند. از اين رو درباره بيماري هاي دستگاه ادراري و جنسي مردان و اين که کدام يک از آنها در مردان شايع تر است ، فعلا آمار دقيقي در دست نيست.
به طور قطع بيماري هايي که مردان را تهديد مي کند ، محدود به اين موارد نمي شوند. دکتر حسيني با بيان اين که بيماري هايي مانند واريکوسل 10 تا 30 درصد مردان را گرفتار مي کند، مي گويد: اين بيماري جزو برنامه هاي روز سلامت مردان نيست ، چون عوارض خطرناکي را به همراه ندارد ، ولي درباره بيماري هايي مانند بيضه نزول نکرده و بايد اطلاع رساني بيشتري صورت گيرد ؛ چراکه با يک اطلاع رساني ساده به خانواده ها مبني بر اين که در سن زير 2 سال اين مشکل بايد حل شود قابل کنترل است ، ولي اگر در کودکان در سن خاصي عمل نشود ، عوارض متعددي ازجمله سرطان و ناباروري خواهد داشت.
حسيني با ابراز تاسف از اين که مردم ما از اين بيماري و راه درماني آن مطلع نيستند مي افزايد: علت آن که انجمن اورولوژي اقدام به نامگذاري اين روز با عنوان روز سلامت مردان کرده است ، آگاهي دادن و بيماريابي در زمان مناسب است ، چراکه بيشتر بيماران با علايم پيشرفته و در حالي که مشکلات آنها حاد شده و حتي درخصوص سرطان ها به ريه و استخوان ها هم رسيده است ، مراجعه مي کنند.
حسيني درباره برنامه هاي روز سلامت مردان هم به معاينات مربوطه در کليه اماکن بهداشتي دولتي و خصوصي اشاره مي کند و مي گويد: براي آن که مردم بدانند بايد به کجا مراجعه کنند ، به وسيله علامت ها و پوسترها اين مکان ها مشخص مي شوند. در ضمن با وجود آن که در ابتدا هدف اين طرح معاينه ميانسالان بوده است ؛ اما به اين علت که در بعضي کودکان مشکلات مادرزادي بويژه بيضه نزول پيدا نکرده است ، قرار است معاينه کودکان هم در دستور کار اين طرح قرار بگيرد.

اسامي ونشاني مراكز معاينه رايگان مردان

مراكز شرق تهران:

ايوب ترجمان، اتوبان افسريه، سه راه تختي،‌بيمارستان بعثت،

سيدمحمدعلي تقوي، تهرانپارس، مابين فلكه دوم و چهارراه تيرانداز،‌نبش ‌١٦٢ شرقي، پلاك ‌٢٣٣، طبقه دوم.

فرهاد چرخچي، بزرگراه رسالت، خيابان مجيديه شمالي، پايين تر از مخابرات، پلاك ‌٥٢٨

حبيب اله رجايي،‌بزرگراه رسالت، بين پل سيد خندان و شهيد عراقي، پلاك ‌٧٦، مجتمع تخصصي شرق.

حسين سليميان،خيابان پيروزي، بين فلكه دوم و سوم نيروهوايي، ساختمان بوستان، شماره ‌٦٧٦

رحمت اله ضيايي طبسي نژاد، خيابان پيروزي، بين خيابان سوم و چهارم نيروي هوايي، ساختمان پزشكان گلستان.

سعيد عطاري، خيابان افسريه، ‌٢٥ متري دوم،‌خيابان ‌٢٩، طبقه بالاي آزمايشگاه افسريه

سيد محمد موسوي، چهار راه نظام آباد، سبلان جنوبي، پايين تر از بانك ملي، كدپستي ‌١٦٤٣٧

مراكز جنوب تهران شامل:

محمد افشاريان، خيابان ‌٢٠ متري ابوذر، نبش ‌٢٦ متري گلچين، داروخانه دكتر چناري

محمدكاظم آقامير، خيابان امام خميني، خيابان حسن آباد، بيمارستان سينا

محسن طاهري محمودي، خيابان امام خميني، خيابان حسن آباد، بيمارستان سينا

احمدرضا تافتاچي، بهارستان، خيابان امام خميني،‌چهار راه سيروس، بيمارستان دكتر سپير

كمال حسيني شكرايي، خيابان فداييان اسلام، سه راه ورامين، ساختمان پزشكان جهانشاه

سعيد دهخوارقانيان، شهرري، خيابان ‌٢٤ متري، كوچه كاشاني

منوچهر يزداني، فلكه دوم خزانه بخارايي، بيمارستان شماره ‌١ تامين اجتماعي

به گزارش ايسنا، مراكز غرب تهران شامل:

بهمن اخوين محمدي، شهرك غرب، بلوار فرحزادي، تقاطع پونك باختري، بيمارستان آتيه

داراب خاكي، يوسف آباد،‌خيابان هفتم، پلاك ‌٢٩

عبدالامير مرتضوي، صادقيه، كلينيك ابن سينا

عبدالله ناصحي، بزرگراه همت، بين شيخ فضل اله و چمران، بيمارستان ميلاد

علي اصغر كديوري، خيابان وصال شيرازي، نرسيده به خيابان بزرگمهر، بيمارستان البرز

لطف اله ارمنده، ستارخان، تهران ويلا نبش خيابان رييس، پلاك ‌٨٧٥

محمدرضا برقي، اكباتان فاز ‌٢ بلوك ‌١٢، پ ‌٢٦

محمدرضا سليمي، خيابان قصرالدشت، تقاطع مالك اشتر – درمانگاه غدير خم

فرزاد رشيدي احمدي، خيابان آيت الله سعيدي، بلوار معلم، پ ‌٥

به گزارش ايسنا، مراكز شمال تهران شامل:

سيروس ارفع، خ پاسداران، ميدان نوبنياد، بيمارستان چمران

رضا اعرابي، خيابان دكتر شريعتي، بالاتر از پل رومي، نبش كوچه نبوي، ساختمان پزشكان ‌١٧٧٥، طبقه سوم (‌١١ صبح)

امير ايجادي، ابتداي فرمانيه،‌خيابان پاسداران، كلينيك ناباروري كوثر

مجيد آريان، خيابان شريعتي، بالاتر از دو راهي قلهك، ساختمان ‌١٤٣١، ASP، واحد ‌٣٤

محمود باقري، ميدان آرژانتين، خيابان الوند، بيمارستان كسري

حسين كرمي، قلهك، شريعتي، روبروي مسجد جامع قلهك، ك سجاد،‌پ ‌٧

محمدجعفر كياني، سعادت آباد، سرو شرقي، خيابان مجد، پلاك ‌٩٨

مرتضي گل محمدي، ميدان آرژانتين، خيابان الوند، بيمارستان كسري

محمدرضا مالك نژاد، خيابان شريعتي، خيابان ظفر، ساختمان پزشكان سبز

رئوف صالح پور، ميرداماد، روبروي مسجد الغدير، كلينيك شايان

حسن شاهرخ، خيابان شريعتي، ابتداي ميرداماد، ساختمان شماره ‌٢، آپارتمان ‌٥

سيد جليل حسيني، خيابان ولي عصر(عج)، روبروي مسجد بلال، جنب گلستان، ساختمان پزشكان ‌١٤٩٩، طبقه ‌٢

مهري مهراد، ولي عصر(عج)، سه راه زعفرانيه، اول مقدس اردبيلي، پ ‌٢، ط سوم

محمدجواد سليماني، ميدان ونك، خيابان صانعي، مجتمع نگين

محمد سهرابي، خيابان شريعتي، دوراهي قلهك، بيمارستان ايرانمهر

سيدمحمدعلي مدينه‌اي، ميدان ونك، بالاتر از ميدان ونك، خيابان والي نژاد، درمانگاه بيمارستان هاشمي نژاد

به گزارش ايسنا، مراكز مركز شهر تهران:

منوچهر اژدري مقدم، خيابان ايرانشهر جنوبي، پلاك ‌٧٦، طبقه دوم

برواند اسماعيلي، بلوار كشاورز، جنب ساختمان سامان،‌بيمارستان پارس

جلال اعتماد، خيابان انقلاب، چهارراه كالج، بالاي بانك ملت ،‌پلاك ‌٤٩٩

هوشنگ اعظم قوامي، خيابان قائم مقام فراهاني، روبروي بيمارستان تهران كلينيك، خيابان ششم،‌پلاك ‌٤

يوسف البرز، خيابان حافظ، ابتداي فرانسه،‌بيمارستان مروستي

ناصر اميرجنتي، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان،‌تالار حجاب

آرمين ايرانپور اصل، خيابان مطهري، خيابان ميرعماد، كوچه يكم، پلاك ‌٤، شماره ‌٧

حبيب آريامنش، خيابان فردوسي، مقابل ك شيرواني، ادارات مركزي بانك ملي، بيمارستان بانك ملي

ايرج بالازاده، خيابان آذربايجان، جنب خيابان كارون، بيمارستان شهريار

مهدي بنايي، خيابان فاطمي، بيمارستان سجاد

حسن بيگلري، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

اميد پويان، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان،‌تالار حجاب

بهمن پيران ويسه، خيابان مطهري، خيابان جم، بيمارستان جم

فيروز تاج كريمي، خيابان شهيد بهشتي،‌ابتداي خيابان احمد قيصر، بيمارستان آسيا

شاهرخ جمالي جم، بيمارستان امام سجاد (خ بهار)

عبدالمجيد حاجبي، خيابان فاطمي، بيمارستان سجاد

حسين حسني،‌خيابان شريعتي، سه راه طالقاني، خيابان كالج، بيمارستان خانواده ارتش

سيد مصطفي حسيني،‌خيابان سپهبد قرني، خيابان سپند، بيمارستان آپادانا

فريدون خيام فر، خيابان ايتاليا، نرسيده به خيابان وصال شيرازي،‌بيمارستان مصطفي خميني

كيوان راد خواه،‌كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

بهرام رحيميان،‌خيابان شهيد بهشتي،‌ابتداي خيابان احمد قيصر، بيمارستان آسيا

بيژن رضاخانيها، خيابان فاطمي، خيابان سرهنگ اعتمادزاده، بعد از تقاطع كارگر

محمدعلي زرگر، بلوار كشاورز، كوي رويان، پ ‌٧٥

فريدون سپهري، ميدان فلسطين، بالاتر از جمهوري، پلاك ‌٢١٩

محمد صديقي، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

محمد سعيد سعيديان، خيابان مطهري – خيابان جم، كلينيك جم، جنب داروخانه جم

سيد محمد سناديزاده، خيابان مفتح شمالي، نرسيده به خيابان بهشتي پ ‌٤٣٤

سيدجواد سناديزاده، خيابان مطهري، خيابان ميرعماد، بيمارستان مهرداد

سيد محمد سيد مومني، خيابان حافظ جنوبي، نرسيده به زيرگذر، بيارستان الوند

سيد عليرضا شريفي، تقاطع حافظ و طالقاني، مقابل وزارت نفت، پ ‌١٦٥

سعيد صاحب كشاف، خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد صابونچي، ك ششم، پ ‌٤، طبقه همكف

محمدعلي صديقي گيلاني، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

محمدرضا صفري نژاد، خيابان قائم مقام فراهاني، روبروي بيمارستان تهران كلينيك، خيابان ششم، ساختمان پزشكان رازي

محمدرضا عاطفي، خيابان مطهري، خيابان جم، بيمارستان جم (‌١٠ صبح)

حميد عبدلزاده، كنگره ناباروري – خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

شيرين عزيز جلالي، خيابان شهيد مطهري، خيابان امير اتابك، خيابان مهر آويني،‌پ ‌٣٢

رحيم عسگريه، بلوار كشاورز، جنب ساختمان سامان، بيمارستان پارس

حمديرضا غلامرضايي،‌سهروردي جنوبي،‌چهار راه ديبا، پلاك ‌١١

سيامك فائز، خيابان انقلاب،‌خيابان شريعتي، داخل خيابان سميه،‌بيمارستان آراد

فرامرز فرهي،‌كنگره ناباروري،‌خيابان فاطمي، خيابان حجاب،‌مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

سيد محمد كاظميني، كنگره ناباروري،‌خيابان فاطمي، خيابان حجاب،‌مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان، تالار حجاب

كوشا كمالي،‌بلوار كشاورز، جنب بيمارستان ساسان، كوچه شهيد دائمي، پلاك ‌٧

محمدقاسم محسني، بلوار كشاورز، روبروي پارك لاله، مجتمع پزشكي لاله

مهدي مطيعيان، خيابان ايتاليا، نرسيده به خ وصال شيرازي،‌درمانگاه بيمارستان مصطفي خميني

منصور مقدم،‌خيابان انقلاب، خيابان شريعتي،‌داخل خيابان سميه،‌بيمارستان آراد

داراب مهربان،‌ميدان گل‌ها، تقاطع شهيد گمنام و فتحي شقاقي، ساختمان ‌٤٥، پلاك ‌١٦٩

عبدالرسول مهرساي، عباس آباد،‌مفتح شمالي، نبش ك ‌١٠، ساختمان ‌٤٤٣ ، ط ‌٣

غلامحسين نادري، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان،‌تالار حجاب

فيض محمد نورايي، خيابان طالقاني، تقاطع خيابان ولي عصر، ساختمان اطمينان، پ ‌٢، شماره ‌١٦

محمدحسين نوربالا، مطهري غربي، پ ‌٨٠

محمدرضا نوروزي، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان،‌تالار حجاب

ابوالقاسم نيك فلاح، كنگره ناباروري، خيابان فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي كودكان و نوجوانان،‌تالار حجاب

فرزاد نيك نژاد، بلوار كشاورز، بعد از فلسطين، بيمارستان ساسان

ميركمال هادياني، خيابان كريم خان،‌خيابان آبان،‌بيمارستان آبان

ايرج هروي، خيابان فلسطين، پايين تر از ميدان فلسطين، شماره ‌١١٠

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.74848s, 19q