كودكان بيش فعال در رديف‌هاي جلوي كلاس نشانده شوند

۱۳۸۷/۰۷/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12895
كودكان بيش فعال در رديف‌هاي جلوي كلاس نشانده شوند
دكتر اميررضا چمني در گفت‌وگو با ايسنا، در اين خصوص اظهار كرد: حدود 5 درصد كودكان دبستاني دچار اختلال بيش فعالي هستند.

وي با بيان اينكه اين اختلال در پسربچه‌ها شايع‌تر است، افزود: بيش فعالي بويژه در فرزندان پسر اول خانواده‌ها شايع تر است.

وي ادامه داد:‌ سن شروع بيش فعالي معمولا از سن 3 سالگي (دويدن، راه رفتن) مي‌باشد، ولي سن تشخيص بيشتر در سنين مدرسه به لحاظ افت تحصيلي شديد، بي قراري و پرخاشگري اتفاق مي‌افتد.

دكتر چمني با اشاره به اينكه گاهي شروع اين اختلال در سنين شيرخوارگي نيز اتفاق مي‌ا‌فتد، تصريح كرد: ‌اين كودكان در نوزادي به نور، صدا و حرارت حساس بوده و هم‌چنين پر تحرك، كم خواب و پر سروصدا هستند و از سوي ديگر در دوران جنيني حركت زيادي دارند.

اين روانپزشك با اشاره به اين كه كودكان بيش فعال داراي ضريب هوشي خوب و گاهي بيش از حد طبيعي هستند، ابراز كرد: عوامل ژنتيك و تغييرات واسطه شيميايي مغز از عوامل بروز اين اختلال است.

وي افزود: به منظور تشخيص اين اختلال اگر كودك در موقعيت مدرسه، ‌خانه و مراسم مهماني اين علائم را داشته باشد، بيش فعال خوانده مي‌شود.

اين روانپزشك بي قراري، ناآرامي، تكان دان دست و پا، ‌قرار نداشتن روي صندلي، دائما در حال دويدن و پر حرفي را از علائم شايع اين اختلال دانست و افزود: معمولا اين دانش آموزان در كلاس درس به بهانه‌هاي مختلف مثل آب خوردن و دستشويي رفتن از كلاس خارج مي‌شوند.

وي حواس پرتي را از ديگر علائم اين اختلال عنوان كرد و يادآور شد: بي دقتي و بي توجهي به حرف معلم و والدين و انجام ندادن كامل دستورات و تكاليف معلم از ديگر ويژگي اين كودكان است كه در نتيجه فراموش كاري كودك قادر به پيگيري دستورات معلم نيست.

وي ادامه داد: اين كودكان به لحاظ بي توجهي در دروس املاء‌ و رياضي كه نياز به توجه بيشتر است، اشكال دارند. به عنوان مثال در املاء نوشتن كودك بيش فعال نقطه نمي‌گذارد و يا دندانه كم مي گذارد و از سوي ديگر به لحاظ ويژگي فراموش كاري وسايل خود را در مدرسه گم مي‌كند.

اين متخصص اعصاب و روان سومين علامت اين كودكان را رفتارهاي انفجاري برشمرد و افزود: صبر و حوصله كم، تحريك پذيري و زود عصباني شدن از ويژگي‌هاي اين علامت است كه معمولا اين كودكان بيشتر مستعد حادثه بوده و رفتارهاي خطرناك انجام مي‌دهند، از ارتفاع بالا مي‌روند، با اشياي تيز و برنده بازي مي‌كنند و هنگام بازي نوبت را رعايت نمي‌كنند.

وي با اشاره به عوارض بيش فعالي خاطرنشان ساخت: از آنجايي كه كودكان بيش فعال در معرض تحقير، سرزنش و تنبيه اطرافيان قرار مي‌گيرند لذا اين مهم سبب سرخوردگي و در نهايت پرخاشگري، لج‌بازي و نافراني كودك مي‌شود و همچنين به لحاظ تحقير و سرزنش والدين كودك احساس بي كفايتي و ناكارآمدي و در نتيجه كاهش اعتماد به نفس، اضطراب و افسردگي مي‌كنند.

دكتر چمني افت تحصيلي را مهمترين عوارض بيش فعال دانست و متذكر شد: اين كودكان به لحاظ بي دقتي و اختلال در توجه و تمركز در دروس رياضي و روخواني و نوشتاري اشكال دارند و از طرفي نمرات تحصيلي آنها علي رغم هوش بالا كاهش پيدا مي‌كند و باعث احساس ناكامي و سرخوردگي كودك مي‌شود.

وي گفت: كودكان بيش فعال به لحاظ نمرات پايين در معرض سرزنش مكرر والدين، معلمان و همسالان قرار مي‌گيرند كه اين مهم سبب تشديد احساس بي كفايتي در كودك مي‌شود.

اين روانپزشك گفت: اختلال بيش فعالي معمولا تا سنين بلوغ، بهبود نسبي پيدا نموده و در صورتي كه درمان نشود عوارضي مانند اضطراب، افسردگي، اختلال خلقي و يادگيري و رفتارهاي ضد اجتماعي در كودك شكل مي‌گيرد.

دكتر چمني اشاره به درمان اين اختلال گفت: بخش از علائم كه مربوط به مداخلات رفتاري است با رفتار درماني درمان مي‌شود به اين ترتيب كه والدين نظام پاداش و جريمه براي كودكان طراحي نموده و در قبال رفتار خوب پاداش و در قبال رفتارهاي منفي جريمه نمايند تا كودك از مسووليت معاف نشود.

وي توصيه كرد:‌ والدين از برچسب زدن القابي چون كودك بي تربيت، پرخاشگر و سر به هوا به اين كودكان خودداري كنند.

وي به ارتباط تنگاتنگ والدين و مربيان اين كودكان توصيه اكيد كرد و يادآور شد: معلمين بايد نيت به اختلال بيش فعال آشنا باشند، از برچسب زدن به كودك اجتناب كنند و با نشاندن اين كودكان در جلوي كلاس توجه آنها را به درس جلب كنند.

اين روانپزشك در پايان با بيان اين مطب كه دارودرماني مي‌تواند باعث بهبود اين اختلال شود، گفت: دارودرماني باعث بهبود تمركز و توجه دانش آموز شده و در نهايت سبب جلوگيري از دقت تحصيلي كودك مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
shabankare99
نوه ای دختر دارم که خیلی کنجکاو وخرابکار می باشد آیا پیش فعال می باشد ودیر به صحبت کردن افتاد 5ساله است نگران هستم نکند پییش فعال باشد
آذر خسروانی
با سلام من آدرس مطب آقای دکتر امیر رضا چمنی را میخواستم با تشکر
فایزه سنجری
با سلام - درصورت امکان آدرس وشماره تلفن مطب آقای دکتر چمنی را میخواستم - ممنون
6.06363s, 21q