آزمايشگاه مرجع انتقال خون ايران به WHO پيوست

۱۳۸۵/۱۲/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1349
آزمايشگاه مرجع انتقال خون ايران به WHO پيوست
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روابط عمومي سازمان انتقال خون، حسن ابوالقاسمي، اظهار داشت: ايران با سازمان انتقال خون فرانسه ارتباط علمي بسيار نزديكي برقرار كرده به طوري كه متخصصان ايراني براي تحقيقات و تحصيلات به فرانسه و كارشناسان فرانسوي نيز براي برگزاري همايش‌ها و انجام پروژه‌هاي مشترك به ايران اعزام مي‌شوند.
وي تصريح كرد: در اين راستا مهم‌ترين مسئله آزمايشگاه مرجع براي تشخيص عفونت HIV است كه در اين خصوص يكي از كارشناسان ما به مدت 3 ماه به مركز ويروس شناسي فرانسه اعزام شده و اين همكاري مشترك براي تشخيص ژنوم ويروس HIV و مطالعات مولكولي بوده است.
ابوالقاسمي افزود: از جمله اين همكاري‌ها دعوت از پروفسور فلوري رئيس انيستيتو تحقيقاتي ويروس شناسي دانشگاه بوردو فرانسه و كارشناس سازمان بهداشت جهاني در زمينه ايدز، توسط سفارت فرانسه در ايران بوده كه وي مسئول صدور تأييديه و گواهي به آزمايشگاه‌هاي معتبر و مرجع در جهان است كه البته ايران با احراز شرايط علمي بسيار بالا موفق به دريافت اين گواهي شده است.
مديرعامل سازمان انتقال خون ايران با اشاره به اين‌كه در ايران همه آزمايشگاه‌هاي سازمان انتقال خون براي تشخيص ويروس ايدز رفرانس محسوب مي‌شوند، اضافه كرد: كارشناسان و متخصصان ما در صدد هستند تا كليه اعمال ژنتيكي و مولكولي را با استفاده از امكانات فراهم شده در ايران به انجام رسانند به طوري كه در جريان مطالعات انيستيتو پاستور در چند هفته اخير مشخص شد گرفتاري بيماران هموفيلي از چه نوعي بوده و از چه منابعي منتشر شده است.
ابوالقاسمي با تأكيد بر اين‌كه اين موضوع كه بروز HIV در بيماران هموفيل هيچ ارتباطي به فراورده‌هاي داخلي (خون) ندارد، تصريح كرد: سلامت منابع خوني مستقيماً با شيوع HIV در كشور ارتباط داشته و هر چه درصد شيوع HIV پائين‌تر باشد تهديد منابع خوني توسط اين ويروس نيز كم‌تر است.
در مراسم اين بازديد ‌قره‌باغيان معاونت آموزشي پژوهشي سازمان انتقال خون ايران اظهار داشت: مهم‌ترين مسئله براي تشخيص ويروس ايدز براي سازمان انتقال خون و پزشكان درگير با اين مسئله اين است كه بدانند اين ويروس از چه منطقه‌اي منتشر شده تا بتوانند نوع آن را تشخيص داده و اقدام به درمان كنند.
همچنين كليه تلاش‌هاي انتقال خون براي كنترل ايدز بوده و از هر اقدامي در اين زمينه حمايت مي‌شود.
‌بازديد پروفسور فلوري از سازمان انتقال خون ايرانف آزمايشگاه مرجع و ديدار با بخش روابط بين‌الملل وزارت بهداشت با امضاي تفاهم‌نامه‌اي در طول اقامت خود در ايران پايان خواهد يافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.20697s, 18q