نه شنیدن ‌از معشوق با جسم و روان ما چه کار می‌کند؟

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 140756

سلامت نیوز:اگر شما هم به تازگی از فردی که به او علاقه‌مند هستید نه شنیده‌اید و هنوز از نشانگان قلب شکسته رهایی نیافته‌اید، به طوری که اطرافیانتان بسیار نگران‌تان هستند، این مطلب را بخوانید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله سپیده دانایی، غم و اندوه عاطفی که ناشی از شنیدن کلمه نه از سوی معشوق است، تجربه سختی است که وزن سنگین خود را تنها بر ذهن نمی‌اندازد و به طرز قابل توجهی بر بدن و هورمون‌های آن هم تأثیر می‌گذارد. احساس عمیق ناامیدی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تهدید کند، فشار خون و ضربان قلب را افزایش دهد و موجب ضعف ماهیچه‌های بدن شود.

ترشح هورمون‌های استرس بدن همچون کورتیزول که هورمونی است که در شرایط بحرانی و در معرض خطر بودن ترشح می‌شود، افزایش می‌یابد و موجب تنگی نفس و سنگینی در قفسه سینه‌تان می‌شود. این اتفاق زیستی تجربه‌ای همانند بروز هیجان خشم را برای بدن رقم می‌زند. همین‌جا است که احتمال بروز رفتاری پرخاشگرانه از سوی عاشق دل‌شکسته افزایش می‌یابد. روان‌شناسان به همة این رویدادهای زیستی که عشق را به نفرت و خشم تبدیل می‌کند، نشانگان قلب شکسته می‌گویند. برخلاف آنچه در چند مورد اخیر در جامعه شاهد آن بوده‌ایم که یک مرد بر اثر ابتلا به این نشانگان، عنان از کف داده و فاجعه‌ای را رقم زده است، تحقیقات نشان داده است که زنان 10 برابر بیشتر از مردان به نشانگان قلب شکسته مبتلا می‌شوند. اما اینکه چرا زنان کمتر رفتارهای تخریبی را انجام می‌دهند،‌ به تصورات قالبی از زنان که آنها را کمتر از مردان پرخاشگر می‌داند و بنابراین امکان پرخاشگری گسترده و تخریبی از سوی آنان کمتر می‌رود، مربوط است.


نکته‌هایی برای رهایی از نشانگان قلـــب شکسته

اگر شما هم به تازگی از فردی که به او علاقه‌مند هستید نه شنیده‌اید و هنوز از نشانگان قلب شکسته رهایی نیافته‌اید، به طوری که اطرافیانتان بسیار نگران‌تان هستند، مطلب زیر را بخوانید و به نکته‌های زیر توجه کنید:

در رنجی که می‌برید، غرق نشوید. تحقیقات نشان داده‌اند که بیان هیجانات و اینکه در درون‌تان چه رنجی می‌برید، واکنش هورمون‌های استرس بدن را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.

محدوده زمانی را برای اندوه خود تعیین کنید و به دیگران اجازه ندهید که برایتان نسخه بنویسند.

نیازهایتان را تعیین کنید. مهربانی، نوازش و رابطه گرم با دیگران می‌تواند التیام‌دهنده باشد.

اگر دچار سردردهای مزمنی شده‌اید که کلافه‌تان کرده، آن را نادیده نگیرید و به نزد پزشک بروید.

برنامه منظمی برای خوابیدن داشته باشید. می‌دانیم که خواب اولین چیزی است که بعد از چنین تجربه‌ای مختل می‌شود، اما شما باید از دامن زدن به این اختلال پرهیز کنید و از شب‌نشینی‌های بلندمدت دوری کنید.

افراد بسیاری در جهان هستند که به عشق‌شان نرسیده‌اند. پس از جایتان بلند شوید، ورزش کنید و منتظر نباشید که زندگی به رویتان لبخند بزند. این بار شما به زندگی لبخند بزنید.

اگر احساس شکنندگی می‌کنید، از مواجهه خودتان با اتفاقات یا موقعیت‌هایی که شکست عاطفی‌تان را دوباره در ذهنتان زنده می‌کنند، پرهیز کنید. این به معنای آن نیست که خودتان را از افرادی که می‌شناسید دور کنید. از میان دوستانتان آنهایی را انتخاب کنید که از شما حمایت می‌کنند.

جنبه معنوی‌تان را فراموش نکنید. عبادت و راز و نیاز و دعا می‌توانند شما را از این تجربه دردناک نجات دهند.

اگر رنج‌هایتان از این تجربه هر روز بیشتر می‌شود و هر کاری که می‌کنید نمی‌توانید از آن خلاص شوید، نزد روان‌شناس بروید تا با کمک او قلب شکسته‌تان ترمیم شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.79012s, 19q