کشف نقص ژنتيکی عامل بيماری قلبی در يک خانواده ايرانی

۱۳۸۵/۱۲/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1425
کشف نقص ژنتيکی عامل بيماری قلبی در يک خانواده ايرانی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، به نوشته مجلس "ساينس" اين نقص ژنتيکی باعث بالا رفتن فشار خون، از کنترل خارج شدن ميزان کلسترول بد و بيماری ديابت شده که به مرگ 23 عضو اين خانواده در سن ميانگين 52 سالگی شده است.

به گفته ريچارد ليفتون، سرپرست اين مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه ييل، پزشکان در تهران از ديرباز با تقلای تراژيک اين خانواده با بيماری های زودرس قلب و عروق آشنايی داشته اند.

وی گفت: "مطالعات ما يک جهش واحد ژنتيکی را که تاثير کاملا شديدی بر بسياری از عوامل خطرزای متابوليسمی برای بيماری قلب و عروق دارد شناسايی کرده است."

"متاسفانه اکثر اعضای اين خانواده که جهش مزبور در ژن های آنها انجام شده در اثر بيماری قلب و عروق که به حمله يا ايست قلبی منجر شد در فاصله 50 تا 55 سالگی درگذشتند."

تيم محققان دانشگاه ييل اين مطالعه را در همکاری با پژوهشگرانی از دانشگاه فنی اميرکبير، دانشگاه آزاد و دانشگاه "بهزيستی و علوم توانبخشی" انجام داد.

بيماری قلب و عروق بزرگترين عامل مرگ و مير در جهان است و اين کشف کمکی به درمان کليه انواع اين بيماری نمی کند.

اما به گفته آقای ليفتون درک ماهيت ملکولی اين نقص ژنتيکی که ريشه يک نوع آشنای اين بيماری پيچيده است، می تواند سرنخ های گرانبهايی برای ساير اشکال بيکاری قلبی فراهم کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.42249s, 19q