اخطار سازمان ملل نسبت به داروهای تقلبی مرگبار

۱۳۸۵/۱۲/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1426
اخطار سازمان ملل نسبت به داروهای تقلبی مرگبار


به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، سازمان ملل در گزارشی گفته است که داروهای نسخه ای تقلبی بازارهای کشورهای در حال توسعه را پر کرده که گاه عواقب مرگبار به دنبال دارد.
در اين گزارش همچنين آمده است که اعتياد به مواد افيونی (ترياک و مشتقات آن) اکنون در ايران بيش از هر کشور ديگری در جهان رايج است که دليل عمده آن نزديکی به مرکز توليد آن يعنی افغانستان است.

گزارش هيات کنترل بين المللی مواد مخدر می گويد که تا 50 درصد داروها در بازارهای دارويی کشورهای در حال توسعه تقلبی است.

اين گزارش همچنين می گويد که استفاده نادرست (استفاده به عنوان ماده مخدر) از داروهای نسخه ای به زودی از استفاده سوء از مواد مخدر غيرقانونی در جهان پيشی می گيرد.

اين هيات گفت که دولت ها بايد قوانين کنونی را به طور جدی اجرا کنند و قوانين تازه ای را در مورد فروش اينترنتی دارو وضع کنند.

اين گزارش گفت که بازار داروهای تقلبی به سرعت در حال گسترش است و افزود که "بيماران را در معرض خطرات جدی بهداشتی .... و در مواردی مرگبار قرار می دهد."

فيليپ امافو، رئيس هيات، گفت: "دستاوردهای سال های گذشته در کنترل مواد مخدر در جهان ممکن است در اثر اين تحول بديمن به طور جدی تضعيف شود."

او افزود داروهای تقلبی "به جاری شفا دادن ممکن است جان مردم را بگيرد."

گزارش گفت که سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی بايد در مقابله با داروهای تقلبی و قاچاقچيان آنها به آن دسته از کشورهای عضو که امکانات کافی ندارند کمک کنند.

اين هيات مستقر در وين همچنين گفت که سوءاستفاده از داروهای نسخه ای در اروپا، آفريقا و جنوب آسيا از اعتياد به هروئين، کوکائين و اکستسی فراتر رفته است.

بنابه اين گزارش در آمريکا تنها حشيش است که سوءاستفاده از آن از سوءاستفاده از داروهای نسخه ای پيشی می گيرد.

آقای امافو گفت که آمارهای دقيق در مورد سوءاستفاده از داروهای نسخه ای به سختی به دست می آيد زيرا بسياری از کشورها نمی دانند کدام داروها مورد سوءاستفاده قرار می گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.62534s, 20q