مردانگي درون، در زن امروزي

۱۳۹۴/۰۲/۱۳ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 146380

سلامت نیوز:بعد مردانگي درون، در زن امروزي، چشمگيرتر و از ابعاد ديگر انرژي رواني دور شده است
به نظر مي رسد با مدرنيته شدن جوامع صنعتي، زن امروزي در جهت بعد مردانگي درون پيشرفت چشمگيري حاصل کرده و احتمالا از ابعاد ديگر انرژي رواني دور مانده است.
دكتر ميناپور فرخ، روان شناس در برنامه شبكه راديويي سلامت با بيان اين مطلب گفت: گوناگوني نقش زنان در زندگي به عنوان همسري وفادار، مادري مهربان و کارمندي وظيفه شناس يا مديري موفق امروزه جايگاه ويژه اي پيدا کرده و مورد توجه قرار گرفته است.

از طرفي چگونگي دور شدن زنان جوامع صنعتي و مدرن از سرشت و فطرت طبيعي خود مسئله اي است که نمي توان به راحتي از آن چشم پوشي نمود. از آنجايي که هر زن داراي مردانگي درون (آنيموس) و هر مرد داراي زنانگي درون (آنيما) مي باشد پس لازم است افراد بتواند در اين زمينه به تعادل برسند. از نظر روان شناختي لازم است هر زن 4 جنبه انرژي رواني درونش را تجربه کند و آنها را به تعادل برساند.

پورفرخ ادامه داد: اولين بخش که روح معنوي زن يا مادونا مي باشد؛ بازتابنده محسنات کامل زنانه از لحاظ بردباري و وفاي به عهد است و از آنجاييکه اين خصوصيت زن در پي کسب عظمت و قدرت نيست و به دنبال نقاط قوت مرد و چشم پوشي از نقاط ضعف است، با روحيه اي الهام بخش و خلاق، مرد را در زندگي به سوي موفقيت سوق مي دهد.

دومين بخش که انرژي مادرانه است؛ نقش حامي و سرپرست را براي فرزندان و حتي اطرافيان ايفا مي کند و در پروش افراد موثر است. سومين بخش که ويژگي هاي مردانه درون زن است وآمازون نام دارد شديدا داراي تمرکز دروني حواس بوده و قابليت ابراز وجود دارد. متکي به نفس و خودکفاست و در ارتباطات اجتماعي با مردان، نقش همکار و رقيب را ايفا مي کند. چهارمين بخش نقش معشوقه را بعنوان زني جذاب با حس شادابي و سرزندگي نشان مي دهد.

زني که در روابط شخصي خود با مردان در سطوح مختلف عقلاني و عاطفي برخورد مي کند. با مرد زندگيش همخواني مي کند و نظراتش ارزشمند است. اين جنبه از زنانگي هميشه مورد ستايش مردان قرار مي گيرد.

اين روان شناس در پايان خاطرنشان كرد: با توجه به چهار بعد انرژي دروني زنان مي توان گفت که در صورت به تعادل رساندن اين چهار بخش است که يک زن توانايي و قابليت همسري با حفظ نقش معشوقه بودن و مادري مهربان و کارمند يا مديري موفق خواهد بود. اگر به هر دليلي در يکي از ابعاد، پيشرفت چشمگيري داشته باشد و در بعدي ديگر کم کاري و خلاء شکل گرفته باشد خانواده دچار بحران شده و زندگي با تنش مواجه خواهد شد. در چنين حالتي لازم است که با به تعادل رساندن همه ابعاد انرژي زنانه به ثبات خانواده توجه بيشتري نمود. به نظر مي رسد با مدرنيته شدن جوامع صنعتي، زن امروزي در جهت بعد مردانگي درون پيشرفت چشمگيري حاصل کرده و احتمالا از ابعاد ديگر انرژي رواني دور مانده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.38471s, 19q