درمان بیماران خاص قبل از اجرای طرح تحول هم رایگان بوده

فاطمه هاشمی:وزیر بهداشت دستور داده با بنیاد امور بیماریهای خاص همکاری نکنند

۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 147544
فاطمه هاشمی:وزیر بهداشت دستور داده با بنیاد امور بیماریهای خاص همکاری نکنند

سلامت نیوز:رییس بنیاد امور بیماری های خاص با انتقاد از دستور وزیر بهداشت برای عدم همکاری دانشگاه ها با بنیاد امور بیماریهای خاص در تحلیل خود دلیل این کار را سیاسی دانست.


به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، فاطمه هاشمی رییس بنیاد امور بیماری های خاص در نشست خبری نوزدهمین سالگرد تاسیس این بنیاد درباره نحوه تعامل وزارت بهداشت با سازمان های مردم نهاد؛گفت:«از زمان تاسیس بنیاد تاکنون چهار دولت سازندگی،اصلاحات،مهروزی و دولت تدبیر و امید؛ بر سر کار آمده اند اما بیشترین هماهنگی وزارت بهداشت با سازمان های مردم نهاد در دولت سازندگی بوده است و اوج این همکاری در دولت اصلاحات بود».


وی با بیان اینکه این تعامل باید از ناحیه دولت با سازمان های مردم نهاد وجود داشته باشد؛ گفت:«همواره مشکلاتی را با دولت ها داشته ایم و گاها صحبت هایی می کنیم که خوشایند آنها نیست این مشکل را با دولت اصلاحات داشتیم.در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد هماهنگی هایی خوبی بین وزارت بهداشت و بنیاد امور بیماری های خاص بود اما اکنون با وزارت بهداشت دولت تدبیر و امید دچار مشکلاتی شده ایم و همان کاری که در دوره اصلاحات با بنیاد کردند مبنی بر اینکه دانشگاه های علوم پزشکی با بنیاد همکاری نداشته باشند اکنون نیز این مشکل وجود دارد و توقع من این نیست».


هاشمی افزود:«کارشناسان بنیاد امور بیماری های خاص سالانه در 15 استان مراکز درمانی را رصد می کنند و اگر مشکلاتی وجود داشته باشد را حل و یا به مسئولان مربوطه برای رفع در میان می گذارند همین کارها بوده که امروز وضعیت بیماران خاص نسبت به سال های قبل بسیار بهتر شده است به طوری که در ابتدای تاسیس بنیاد، سه هزار بیمار دیالیزی شناخته شده بود و 120 مرکز دیالیز و مراکز با یک یا دو دستگاه فعال بودند اما اکنون بالغ بر 23 هزار بیمار دیالیزی شناخته شده و بیش از 450 مرکز دیالیز داریم که کوچکترین مراکز دیالیز ما 5 دستگاه دارد یعنی مراکز دیالیز در دل شهرهای کوچک بوده که به خاطر نیازسنجی های کارشناسان ما بوده است».


وی با اشاره به تاسیس مرکز دیالیز در بم گفت:«در این مرکز بیشترین مراجعه کنندگان ما از شهرهای کوچک مثل فهرج و ریگان بودند که بیماران برای مراجعه به مرکز جهت درمان باید مسافت طولانی را طی می کردند لذا مذاکره کردیم با فرماندار و مسئول بهداشتی این شهرها که اگر ساختمان آماده ای دارید آن را بازسازی کنید تا آن را تجهیز کنیم و اکنون این دو مرکز راه اندازی شده است».


دستور وزیر بهداشت برای عدم همکاری دانشگاه ها با بنیاد امور بیماریهای خاص
وی با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد می توانند ارتباطات تنگاتنگی با سازمان های دولتی داشته باشند؛ از عدم همکاری وزارت بهداشت با بنیاد انتقاد کرد و گفت:«در فروردین ماه سال جاری زمانی که کارشناسان ما برای بازدید از مراکز درمانی بندرعباس رفته بودند از بازدید آنها جلوگیری به عمل آمد و گفته شد دستور وزیر بهداشت است که با بنیاد همکاری نداشته باشید که در نهایت مراکز درمانی به دلیل نیازهایی که داشتند خودشان با ما همکاری کردند».
فاطمه هاشمی در تحلیل خود از دلیل عدم همکاری وزارت بهداشت با بنیاد گفت:«بیشترین دلیل این کار را سیاسی می دانیم. در دوره اصلاحات نیز نامه ای به دانشگاه ها زدند مبنی بر اینکه هیچ همکاری با بنیاد امور بیماری های خاص نداشته باشید».
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه ای با معاونت درمان وزارت بهداشت برای کمک به مراکز درمانی گفت:«بنیاد امور بیماری های خاص حداقل سالی 100 دستگاه دیالیز در بین مراکز درمانی توزیع می کند».


وضعیت بیماران خاص با اجرای طرح تحول تغییری کرد؟
رییس بنیاد امور بیماری های خاص در پاسخ به اینکه اجرای طرح تحول سلامت چه تاثیری در وضعیت بیماران خاص داشته است؛گفت:« در این طرح برای کاهش هزینه های دارویی بیماران اقدام به واردات دارو با برندهای مختلفی کردند که بیماران نسبت به این کار اعتراض داشتند».
وی ادامه داد:«همچنین قرار بر این بود که داروهای بیماران تالاسمی رایگان باشد اما از آنها پول می گیرند. بیماران مبتلا به ام اس با مراجعات بسیاری به بنیاد از تغییر مداوم برند داروهایشان گلایه داشتند. ما این مسئله را به وزارت بهداشت اعلام کردیم که ما کاری نداریم که چه برندی وارد می کنید اما آنچه که برای ما مهم است این است که اگر دارویی وارد می کنند با کیفیت مناسب باشد و به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار گیرد و آندسته از داروهایی که رایگان نیست با قیمت مناسب تری در اختیار بیماران قرار گیرد».


هاشمی با تاکید براینکه طرح تحول سلامت باید طرحی کامل باشد؛گفت:« نباید بیمار فقط خدماتش را در بیمارستان ها رایگان بگیرد بلکه اولین کار اجرای بحث پیشگیری از بیماری ها است.اگر یک طرح همه جانبه نباشد نمی تواند موفق شود. به عنوان مثال در مورد بیماران سرطانی چرا می گذاریم زنان به این بیماری مبتلا شوند و بعد آنها را به رایگان درمان می کنیم؟البته وقتی بیمار از بیمارستان مرخص می شود دیگر درمان وی رایگان نیست».


وی با تاکید بر لزوم توجه به بحث پیشگیری از سرطان های زنان در طرح تحول سلامت گفت:« سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده درباره بیماران سرطانی سه کار می توان انجام داد:اول اینکه بحث پیشگیری را اجرا کنیم و مردم از آب،هوا وغذای سالم بهره مند باشند چرا که 30 درصد ابتلای به سرطان ها به این مسئله بستگی دارد».


هاشمی ادامه داد:« 30 تا 40 درصد سرطان ها مربوط به غربالگری می شود و سرطان در فرد بیمار در همان ابتدای بیماری تشخیص داده شود چرا که امکان غربالگری برخی از سرطان ها وجود دارد».


وی افزود:«سومین کار برای مبتلایان به سرطان بحث درمان این بیماران است. که مراحل مختلفی از جراحی،رادیوتراپی و شیمی درمانی و ... را شامل می شود که متاسفانه در طرح تحول سلامت فقط هزینه های جراحی و بیمارستان در طرح تحول سلامت برای بیماران دیده شده است و به هزینه های قبل و بعد درمان سرطان توجهی نمی شود بنابراین باید یک طرح همه جانبه در کشور برای همه بیماری ها داشته باشیم».


رییس بنیاد امور بیماری های خاص با اشاره به طرح موفق پیشگیری از بیماری تالاسمی در سال 76 گفت:«اگر در سال 76 پیشگیری از تالاسمی را اجباری نمی کردیم ؛ امروز تعداد بیماران تالاسمی بسیار بالاتر بود و اما در آنزمان طرح پیشگیری را مصوب کردند و پیشگیری اجباری شد و سقط جنین زیر سه ماه آزاد شد از طرف دیگر داروی بیماران تالاسمی هم رایگان شد و بیماران بیمه هم شدند بنابراین این مسئله یک زنجیره ای از پیشگیری و شناسایی ودرمان است».
وی افزود:«با این روش ها توانستیم موارد ابتلا به تالاسمی را از هزار مورد در سال 76 به 200 تا 250 مورد رساندیم که این تعداد نیز بیشتر مشکل فرهنگی برای پیشگیری وجود دارد چرا که متاسفانه اهل تسنن بحث پیشگیری از تالاسمی را قبول ندارند».


درمان بیماران خاص قبل از اجرای طرح تحول هم رایگان بوده
وی با بیان اینکه بارها اعلام کردند که درمان بیماران خاص در طرح تحول سلامت رایگان شده است؛گفت:«از سال 76 درمان این بیماران رایگان بوده است اما اتفاقی که افتاد این بود که در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد با تحریم ها قیمت ارز افزایش پیدا کرد و قیمت داروهای بیماران خاص سه برابر شد و بیمه ها زیر بار نرفته و مابه التفاوت از بیماران دریافت می کردند».


هاشمی ادامه داد:« دولت تدبیر و امید هیچ بسته حمایتی جدیدی را برای بیماران خاص در نظر نگرفته است.در دوره اصلاحات و دولت احمدی نژاد رایگان شدن داروهای بیماران سرطانی را نپذیرفتند اما با پیگیری های ما هر سال تعدادی از داروهای این بیماران تحت پوشش بیمه قرار گرفت که این کار در دولت تدبیر و امید هم ادامه پیدا کرده است ولی هنوز داروهایی داریم که تحت پوشش بیمه نیستند و داروهایی هم که در دولت تدبیر و امید ارزان شد به دلیل تغییر برندهای داروها بود».


وی با بیان اینکه بعد از اجرای تعرفه های جدید درمانی مشکل اساسی برای خیریه ها بوجود آمده است؛گفت:«به ما گفتند باید تعرفه هایتان مطابق تعرفه های دولتی باشد این در حالی است که در بخش خصوصی تعرفه های کاملی از بیماران دریافت می شود و بخش دولتی هم از یارانه های مردمی استفاده می کنند اما خیریه ها درآمدزایی ندارند و از طرف مردم کمک می شوند بنابراین چگونه یک مرکز درمانی خیریه می تواند به کار خود ادامه دهد؟لذا خیریه ها تعرفه های درمانی که از بیماران غیرخاص دریافت می کردند تعرفه ای بالاتر از تعرفه بخش دولتی و پایین تر از بخش خصوصی است».
هاشمی با اشاره به جلساتی برای تعیین تعرفه های مراکز درمانی خیریه گفت:«وزارت بهداشت که معتقد است باید کار به دست مردم سپرده شود با خیریه ها همکاری کند اما تاکنون این جلسات نتیجه ای نداشته است .»


بی پولی مشکل کشور نیست؛ مشکل سوء مدیریت است
وی با انتقاد از عدم برنامه ریزی مناسب برای داروهای بیماران خاص به کمبود داروی سلسپت بیماران پیوندی اشاره کرد و گفت:«لازم است همیشه داروهای این بیماران در انبار موجود باشد باید برنامه ریزی مناسب وجود داشته باشد برای رساندن دارو به دست بیمار رایگان کردن آن فایده ای ندارد.بی پولی مشکل کشور نیست؛ مشکل سوء مدیریت است».


فاطمه هاشمی بیشترین مشکلات دارویی بیماران خاص را در حال حاضر مربوط به بیماران تالاسمی و کلیوی دانست و گفت:«بیماران تالاسمی علاوه بر مشکلات دارویی از کمبود پمپ تزریق دارویشان هم رنج می برند».


وی درباره پروتکل درمانی بیماران تالاسمی گفت:«طرح پیشگیری از تالاسمی به صورت خوبی اجرایی می شود اما پروتکل درمانی بیماران تالاسمی با توجه به اینکه درمان ها و داروهای جدید می آید باید به صورت مستمر بازبینی شود که این کار را در بنیاد امور بیماری های خاص انجام می دهیم اما چون وزارت بهداشت هیچ تعاملی با ما ندارد خیلی اثرگذار نیست».

رییس بنیاد امور بیماری های خاص درباره بودجه بنیاد گفت:«بودجه های سازمان به دو بخش دولتی و غیردولتی تقسیم بندی می شود که بودجه دولتی با موافقت سازمان برنامه و بودجه هماهنگ می شود و بودجه غیردولتی از طریق کمک های مردمی است که شامل تامین اقلام تا دریافت تجهیزات پزشکی می باشد».


وی از کمک 33 میلیاردی دولت به بنیاد امور بیماری خاص خبر داد و گفت:«با این بودجه مراکز درمانی بیماران خاص را گسترش داده ایم و دستگاه های دیالیز خریداری کرده ایم که متاسفانه حدود 200 دستگاه در گمرک بلاتکلیف مانده چرا که 9درصد ارزش افزوده از این دستگاه ها می خواهند».


وزارت بهداشت در برابر بیماران «ای بی» کوتاهی می کند
وی با اشاره به وضعیت بیماران «ای بی» در کشورمان گفت:«با اینکه این بیماران تعداد کمی دارند و تاکنون 300 نفر از این بیماران شناخته شده اند اما دولت هیچ کمکی به این بیماران نمی کند و برای حل مشکلات این بیماران جوابی نگرفته ایم و وزارت بهداشت راه حل مشکل این بیماران را دو پماد اعلام کرده است. حتی این دسته از بیماران مکان مشخصی برای درمانشان ندارند و متاسفانه پزشکان در شهرستان ها با این بیماری آشنایی ندارند».


هاشمی با اشاره به کمک 400 میلیونی خیرین به این بیماران؛گفت:« بنیاد به این بیماران ماهیانه مبلغ 300 هزارتومان کمک می کند که البته یک پنجم هزینه های آنها هم نمی شود.قرار بر این است خانه «ای بی» برای این بیماران تاسیس شود که بنیاد مستضعفان هم در این زمینه کمک می کند و بیماران ماهیانه یک میلیون تومان کمک هزینه دریافت می کنند».


وی با اشاره به وضعیت بسیار بد بیماران «ای بی» گفت:« این بیماران حتی نمی توانند هر نوع غذایی مصرف کنند.متاسفانه وزارت بهداشت در برابر این بیماران خیلی کوتاهی می کند. از وزیر بهداشت می خواهم برای رسیدگی به وضعیت این بیماران، مسئولینی را در وزارت بهداشت تعیین کند».


وی درباره وضعیت دستگاه های دیالیز در مراکز درمانی کشور گفت:«خوشبختانه وضعیت دستگاه های دیالیز خوب است. از 3500 دستگاه دیالیز در کشور 2200 دستگاه دیالیز را بنیاد در مراکز درمانی توزیع کرده است. ما نمی گذاریم دستگاه فرسوده ای بماند. در دنیا استاندارد زمان استفاده از دستگاه 4 یا 6 سال است عمر این دستگاه ها را به دلیل مشکلات مالی 12 تا 13 سال تعریف کرده ایم.البته اولویت در اول ما این بود که کمک به راه اندازی مراکز دیالیز کنیم و با دولت تفاهم کرده بودیم که دستگاه های جایگزینی را تامین کند که چون دولت اینکار را نمی کند مجبور شدیم دستگاه های جایگزینی را تامین کنیم».


وی در پایان از انعقاد تفاهم نامه ای با هلال احمر خبر داد و گفت:«در زمینه آموزش به مردم و پیشگیری از بیماری ها همکاری می کنیم البته تفاهم نامه ای هم با آموزش و پرورش داشته ایم برای آموزش درسطح دانش آموزان و اولیا و مربیان اما این تفاهم نامه اجرایی نشده است».


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
رحمن
از زمانی که این وزیر در راس بهداشت ودرمان کشور قرار گرفته است با ایجاد شکاف عمیق طبقاتی وایجاد نارضایتی در بین کارمندان بدلیل اختلاف شدید در آمد وجو نابسامان در کل جامعه وهمچنین شدت بخشیدن به سیستم ارباب ورعیتی در وزارت بهداشت وعدول از خواست های ابتدایی انقلاب اسلامی موجبات نا رضایتی نسبت به مسئولان نظام را در مردم  جامعه ایجاد کرده است از مسیولین امنیتی کشور خواهشمند است که در این زمینه دخول کنند
4.14921s, 19q