سوزش قفسه سینه هشداری برای حملات قلبی است

۱۳۸۷/۱۱/۱۲ - ۰۹:۰۴ - کد خبر: 14833
سوزش قفسه سینه هشداری برای حملات قلبی است
تصور کنید که چند دقیقه پیش یک وعده غذایی کامل خورده اید و الان احساس سوزش در قفسه سینه دارید. آیا شما واقعا ترش کرده اید؟ شاید .
اما بعضی مواقع نیز سوزش قفسه سینه هشداری برای حملات قلبی است. شناخت تفاوت این دو عارضه با وجود یک علامت اولیه به معنای تشخیص فاصله بین مرگ و زندگی است. آنچه باید در این رابطه بدانید این است که ...
سوزش معده یا ترش کردگی چیست؟
ترش کردن بیماری نیست بلکه یک نوع علامت است. شما ممکن است متوجه احساس سوزش در قفسه سینه شوید که از شکم شروع شده و تا گردن ساطع می شود. بعضی مواقع اسید معده که به مری راه می یابد باعث ایجاد مزه ای ترش در دهان می شود، به خصوص اگر بلافاصله بعداز صرف غذا دراز بکشید. به طور نرمال اسیدهای گوارشی معده به کمک دریچه پایینی مری مانع از برگشت آن به سمت بالا می شود. دریچه ماهیچه ای ذکر شده مثل یک سوپاپ عمل می کند و تنها زمان بلع گشوده می شود. اما بعضی مواقع این سوپاپ ضعیف شده و یا در حالت استراحت قرار می گیرد و در نتیجه اسید معده به مری بازگشت می کند. فشار وارد به این دریچه ماهیچه ای به علت وزن زیاد، پر خوری یا دراز کشیدن بلافاصله بعد از صرف غذا باعث باز شدن خفیف آن می شود. غذاهای خاص مثل الکل یا کافئین زیاد نیز باعث رلکس شدن دریچه و یا افزایش اسید معده می شود. ترش کردن مداوم و پایدار می تواند علامت ابتلا به رفلکس معده-روده باشد. در این بیماری مزن اسید معده به بخش پایینی مری بازگشت می کند. ابتلا طولانی مدت به این عارضه منجر به بروز سندرم برت (Barette)می شود که در این وضعیت رنگ و ترکیب سلولهای سطحی مری تغییر می کند زیرا به طور پایدار در معرض اسیدهای معده قرار داشته است.این بیماری می تواند مقدمه ابتلا به سرطان مری باشد.
سایر ناراحتی های گوارشی که منجر به درد قفسه سینه می شود...
سوزش معده تنها علامت گوارشی که منجر به درد قفسه سینه می شود ، نمی باشد. اسپاسم ماهیچه ای مری نیز می تواند چنین تاثیری داشته باشد. درد ناشی از حمله کیسه صفرا نیز می تواند تا قفسه سینه امتداد یابد. در این حالت علائمی مثل تهوع و درد شدید و ثابت در بالا و سمت راست شکم مشاهده میشود(به خصوص بعد از صرف غذاهای چرب). این درد می تواند به شانه ها، گردن و بازو نیز رخنه کند.
چگونه می توان فهمید که درد قفسه سینه مربوط به ناراحتی های قلبی است؟
شناخت دلیل واقعی درد قفسه سینه سخت و تقریبا غیر ممکن است. اما درد هشداردهنده قفسه سینه با علائم زیر همراه است:
1- فشار ناگهانی، فشردگی ، سفت شدن و درد کوبنده در بخش مرکزی قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول بکشد.
2- دردی که به پشت ، گردن، فک، شانه و بازوها (به خصوص بازوی چپ) امتداد یابد.
3- ناراحتی قفسه سینه به همراه تنفس ضعیف، تعریق، سرگیجه و تهوع
4- فشار و تنگی در قفسه سینه به هنگام فعالیت فیزیکی یا تحت فشار روحی

در صورت مشاهده چنین علائمی سریعا به اورژانس مراجعه کنید. زیرا این علائم مربوط به حمله قلبی می باشد. بعلاوه اگر درد جدیدی در قفسه سینه احساس کردید و یا اگر قبلا دچار حمله قلبی شده اید، اگر مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت هستید، اگر سیگار می کشید و یا دچار اضافه وزن و کلسترول بالا می باشید درد های خفیف قفسه سینه را نیز جدی بگیرید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36115s, 18q