یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۷ - ۰۹:۴۵
کد خبر: 15044

خیلی ها با آمدن زمستان و دیدن برف و باران نسبت به آسیب های پوست در برابر تابش خورشید خیالشان راحت می شود و خورشید زمستانی را یرای پوست خود خطرناک نمی بینند اما اشتباه نکنید آفتاب تنها در تابستان و فصل گرما نیست که می تواند به پوست شما آسیب برساند . آفتاب سوختگی در زمستان هم وجود دارد و چه بسا آثار سو آن بیش از تابستان هم باشد.

به گزارش گروه خبر سلامت نیوز،بسیاری از متخصصان پوست تاثیر سوء  اشعه ماوراء بنفش در زمستان را خطرناک تر می دانند و به ویژه  نسبت به بازتابش نور خورشید در برف  هشدار می دهند. حفاظت از پوست در مقابل نور آفتاب، تنها مختص به یک فصل خاص نیست و در تمام سال باید به فکر محافظت از آن باشیم." این را دکتر علی ابراهیمی، استادیار پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می گوید. او معتقد است، به دلیل زاویه تابش در فصل زمستان و همچنین انعكاس نور پس از بارش برف و باران، آفتاب این فصل بیشتر به پوست صدمه می زند. توصیه این متخصص پوست، استفاده از ضد آفتاب است، چه در زمستان و چه در بقیه فصل های سال، به ویژه برای افرادی كه پوست خشك دارند یا ورزش های زمستانی می کنند یا مشغول هر فعالیت دیگری در مناطق كوهستانی هستند.
سوختگی ها، خشكی، خارش پوست، سوختگی ناشی از آفتاب و سرما همه به نوعی از مشكلات پوستی اند كه افراد در فصل زمستان به نوعی با آن درگیر هستند، به همین دلیل پزشكان متخصص پوست تاكید دارند در فصل زمستان بیش از هر فصل دیگری مراقب پوست خود باشید.
دكتر نفیسه اسماعیلی رئیس بیمارستان رازی پوست تهران در این باره می گوید :پوست افراد در یك روز معمولی آفتابی در فصل زمستان مانند یك روز معمولی آفتابی فصل تابستان می توانند دچار آفتاب سوختگی شود به ویژه اگر این امر همراه با انعكاس نور خورشید در برف همراه باشد.
انعكاس نور خورشید از روی برف بر روی پوست مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب در فصل تابستان در ساعات سه تا 11 بعداظهر خطرناك است از این رو توصیه می شود افراد حتی الاامكان در روزهای برفی-آفتابی از خانه خارج نشده و یا در صورت خروج حتما از كرم های ضد آفتاب استفاده کنند.
اما به غیر از  تاثیر آفتاب سوختگی زمستانی برپوست یکی دیگر از آسیب های اشعه ماوراء بنفش در زمستان به ویژه در روزهای برفی ، چشم است . یکی از بیمارها و آسیب های چشمی برف کوری است.  سوختگی یا برف کوری چیست ؟ چنانچه چشم در معرض تابش شدید اشعه ماورا بنفش قرار بگیرد مثل به هنگام راه رفتن در برف یا یخچال بدون محافظت کردن از چشم ، آنگاه چشم به شکل موقت دچار سوختگی یا همان برف کوری شده که این حال گرچه موقتی است ولی دردناک است و در این حالت سطح چشم شما یا همان قرنیه ملتهب شده است. اغلب مردم این خطر را تنها د روزهای آفتابی جدی میگیرند اما احتمال بروز این حالت و سایر موارد در هوای ابری هم وجود دارد. اولین علایم این ناراحتی به شکل سوزش چشم خود را نشان می دهد اما تاثیر کامل آن حدود 8 ساعت پس از سوختگی خود را به طور کامل نشان خواهد داد که در این مرحله چشم شما قرمز شده و حس می کنید که روی چشم شما اتو گذاشته اند این حالت به مرور پس از حدود 36 ساعت از بین می رود. برای سرعت بخشیدن به درمان و کاهش درد، روی چشمهایتان دستمالی سرد و خیس قرار دهید و اصطلاحا کمپرس نمایید و همچنین می توانید برای کم شدن درد از داروهای خوراکی مسکن مثل بروفن استفاده نمایید. سعی کنید تا جای ممکن چشم تان را تا بهبودی بسته نگه دارید تا با برخورد مجدد نور ملتهب نشود. این آسیب هیچ عوارض بعدی نخواهد داشت و پس ار گذشت زمان بهبودی حاصل می شود.
دکترهرمز شمس ، دبیر انجمن چشم پزشکی ایران در این باره می گوید: میزان تشعشع نور یا همان تابش و بازتابش در مناطق کوهستانی و برفی چند برابر اشعه‌ای است که در شرایط غیر برفی بازتاب می ‌شود. بنابراین با نگاه کردن مستقیم به برف، به خصوص در آب و هوای آفتابی، اشعه ماورای بنفش زیادی وارد چشم می ‌شود که می‌ تواند برای چشم زیان‌بار باشد، به طوری که اشعه ناشی از بازتابش برف می ‌تواند باعث زخم قرنیه شود که به این پدیده برف کوری گفته می‌ شود.
کراتیت سطحی یا همان زخم قرنیه، اغلب دو طرفه و دردناک است و انسان قادر به بازکردن چشم نیست. چشم‌ها قرمز می ‌شود و اشک ریزش فراوان دارند. در برخی افراد نیز احتمال خشک شدن چشم و احساس وجود شن در آنها، کم شدن دید و مات بودن تصاویر، دردناکی حرکات چشم، حساسیت به نور و تورم در پلک به وجود می ‌آید.
بهترین درمان  برف کوری  بستن چشم‌ها و استراحت برای 24 ساعت است. همچنین با تجویز پزشک می ‌توان از قطره‌های ضدعفونی کننده مانند سولفاستامید استفاده کرد. فراموش نکنید که در چنین مواردی هرگز نباید از قطره‌های بی‌حس کننده مانند تتراکائین و یا کورتیکوئید استفاده کنید.
استفاده از کمپرس سرد، استراحت در محیط تاریک، به طور مثال در چادر کوهنوردی و اجتناب از مالش چشم نیز در بهبود برف ‌کوری مؤثر است. البته اگر التهاب قرنیه در اثر عوامل دیگری مانند عفونت‌های میکروبی چشم باشد، درمان کاملاً متفاوت است.
دکتر شمس برای رانندگان در مناطق برفی پیشنهاد میکند که از عینک‌های ضدآفتاب و ضد اشعه ماورای بنفش استفاده کنند. همچنین شیشه‌های خودرو بسته باشد تا این افراد دچار خشکی چشم در اثر باد و سرما نشوند. برای افراد دیگر به ویژه اسکی‌بازان و کوهنوردان نیز استفاده از عینک‌های ضد انعکاس نور و تیره رنگ توصیه می ‌شود.
درباره استفاده از عینک برای مقابله با برف کوری به چند نکته باید توجه کرد. نخست اینکه شیشه‌های عینک باید دارای لایه ضد اشعه فرابنفش باشد. بنابراین تنها تیره بودن شیشه عینک نمی ‌تواند شاخص درستی برای مناسب بودن عینک باشد، زیرا عینک‌هایی که فقط دارای شیشه تیره هستند و از لایه محافظ بی ‌بهره‌اند، موجب گشاد شدن مردمک چشم می‌ شوند و در نتیجه میزان بیشتری از تابش را دریافت می ‌کنند.
همچنین در انتخاب عینک، تنها به فرم ظاهر آن توجه نکنید، زیرا عینک مناسب باید تمام چشم را بپوشاند و در قسمت‌های کناره نیز پوشش داشته باشد. نکته دیگر اینکه عینک باید از لحاظ ضد اشعه بودن دارای استاندارد باشد و 99 تا 100 درصد اشعه را جذب کند. برای تمیز کردن این نوع از عینک‌ها هم حتماً از دستمال‌های مناسب استفاده کنید، زیرا دستمال‌های غیر استاندارد می ‌تواند به لایه ضد اشعه عینک آسیب برساند و خاصیت ضد اشعه بودن عینک را کم کند.
دكتر حسن رزمجو، متخصص چشم، معتقد است استفاده از عینك دودی طبی در فصل زمستان دو خاصیت دارد؛ هم محافظ چشم در برابر نور زننده خورشید است و هم مانع ورود سرما به درون چشم می شود. بیشتر مردم فکر می کنند كاربری عینك دودی، محدود و مخصوص به فصل تابستان است، درصورتی كه استفاده از آن در این فصل برای جلوگیری از تاثیر سوز سرما و به دنبال آن التهاب استخوان های دور چشم، توصیه می شود.» بهترین رنگ زمینه برای عینك های دودی طبی از دید این متخصص چشم پزشکی، زمینه كرمی، قهوه ای و خاكستری است
اگرچه زمستان با برف و سوز و سرما شناخته می شود اما اشعه ماوراء بنفش در این فصل برفی نیز کار خود را می کند و نباید آن را دست کم گرفت. آفتاب زمستانی را جدی یگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =