زنان قبل از يائسگي در برابر سکته‌هاي مغزي مصون هستند

۱۳۸۸/۰۱/۲۹ - ۱۶:۱۰ - کد خبر: 15766
زنان قبل از يائسگي در برابر سکته‌هاي مغزي مصون هستند
دکتر مژده قبايي، متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، سکته مغزي را کم خون شدن بافت مغزي تعريف کرد و افزود: مهم‌ترين علت بروز سکته‌هاي مغزي در افراد، بيماري آرترواسکروز يا تصلب شرائين است.

وي در ادامه تصريح کرد: عواملي چون ديابت، فشار خون بالا، چاقي و چربي خون باعث ايجاد تصلب شرائين مي‌شوند.

دکتر قبايي با اشاره به اينکه افراد بالاي 50 سال بيشتر مستعد سکته‌هاي مغزي هستند، گفت: زنان قبل از دوران يائسگي در برابر سکته‌هاي مغزي مصونيت دارند اما بعد از يائسگي خطر بروز سکته‌هاي مغزي در زنان و مردان برابر مي‌شود.

وي در خصوص ارتباط استرس با سکته‌هاي مغزي توضيح داد: گاهي اوقات استرس‌ها و ناملايمات روحي باعث افزايش فشار خون افراد مي‌شود و اين عامل خود سکته‌هاي مغزي را به همراه دارد.

اين متخصص بيماري‌هاي مغز و اعصاب، سکته مغزي وابسته به فاکتورهاي خانوادگي، جنسي و سني را غير قابل پيشگيري دانست و گفت: برخلاف اين موارد، سکته مغزي ناشي از عواملي چون چربي، قند و فشار خون بالا، با تغذيه مناسب و ورزش منظم قابل پيشگيري است.

وي در ادامه با اشاره به اين نکته که اگر سکته مغزي دو سوم مغز را درگير کند با مرگ مغزي همراه خواهد بود، افزود: عوارض سکته‌هاي مغزي بسته به مناطق و سلول‌هاي مختلف مغزيِ درگير متفاوت است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، موفقيت درمان سريع را بيشتر دانست و تصريح کرد: بيمار دچار سکته مغزي در صورت مراجعه به بيمارستان در 3 تا 4 ساعت اول با داروهاي حل کننده لخته قابل درمان است.

وي در پايان به سالمندان توصيه کرد: با مشاهده علائم اوليه سکته‌هاي مغزي شامل عدم تعادل، اختلال در حرکت اندام‌ها، اشکال در تکلم و سردردهاي ناگهاني سريعا به مراکز درماني مراجعه کنيد تا اقدامات درماني مناسب و به موقع صورت گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.38951s, 18q