وزير بهداشت: سالانه 48 هزار نفر در كشور دچار سوختگي مي‌شوند

۱۳۸۵/۱۲/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1586
وزير بهداشت: سالانه 48 هزار نفر در كشور دچار سوختگي مي‌شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، كامران باقري لنكراني صبح امروز در جلسه كميته كشوري سوختگي در محل وزارت بهداشت افزود: سالانه حدود 48 هزار نفر در كشور دچار سوختگي مي‌شوند و به بيمارستان مراجعه مي‌كنند كه حدود 70 درصد آن‌ها زير 40 سال هستند.
وي ادامه داد: بخش عمده سوختگي‌ها به علت بي‌احتياطي در منزل و به خصوص با مايعات داغ صورت مي‌گيرد كه با يكسري اقدامات بسيار ساده و رعايت نكات ايمني در نصب بخاري و اجاق گاز در محل مناسب قابل پيشگيري است، بخش ديگري از سوختگي‌ها نيز سوختگي‌هاي صنعتي است كه براي پيشگيري از آن‌ها بايد اصول ايمني و بهداشت محيط كار رعايت شود.
وزير بهداشت گفت: بخش ديگري از سوختگي‌ها به خودسوزي‌ها اختصاص دارد كه عمدتاً خودكشي هستند و براي كنترل آن‌ها بايد نظام مرافبت و بهداشت سلامت روان در كشور آگاهي بخشي به مردم را گسترش دهد و به هر حال روش برخورد با هر كدام از اين پديده‌ها متفاوت است.
باقري لنكراني اضافه كرد: از نظر درمان و مراقبتهاي پس از سوختگي وزارت بهداشت از يكسال پيش با تشكيل كميته كشوري سوختگي اقدامات مختلفي را انجام داده است، كه افزايش 30 درصدي تخت‌هاي سوختگي در كشور از حدود 600 تخت به نزديك هزار تخت سوختگي از آن جمله است.
وي گفت: با اين وجود بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد، افزايش تخت‌هاي سوختگي با توجه به اينكه حجم بار سوختگي در طول سال هميشگي نيست و موجب اتلاف منابع مي‌شود، روش درستي نيست به همين علت به دنبال ايجاد قطب‌هاي فوق تخصصي سوختگي در كشور با ايجاد تخت‌هاي burn icu هستيم كه در اين مراكز مراقبت‌هاي لازم براي سوختگي‌هاي حاد و مزمن، بازتواني، نوتواني، جراحي‌هاي ترميمي و كشت سلولي از طريق پيوند سلول‌هاي اپيتريال انجام مي‌شود.
وزير بهداشت اضافه كرد: محاسبه ما نشان مي‌دهد به حدود 300 تخت مراقبت ويژه سوختگي در كشور نياز داريم كه تلاش مي‌كنيم براي استقرار اين تعداد تخت ويژه در كشور منابع لازم را تهيه كنيم.
وي گفت: مرگ و مير ناشي از سوختگي در كشور ما سالانه حدود 7/0 نفر در صد هزار نفر است و علاوه بر مرگ و مير ناشي از اين حوادث به همين ميزان ناتواني و نقص عضو ناشي از سوختگي هم در كشور داريم.
وي اضافه كرد: با وجود كمبود منابع براي خدمت‌رساني به حوادث سوختگي بايد ارتقاي مديريت اين بخش را هم جدي بگيريم زيرا از همين پول موجود هم مي‌شود با مديريت بهتر بيش‌تر استفاده كرد.
وزير بهداشت همچنين به نوسازي 80 درصد بيمارستان سوانح سوختگي مطهري تهران در سال گذشته اشاره كرد.
وي همچنين با اشاره به حوادث سوختگي در چهارشنبه سوري گفت: مراسم چهارشنبه آخر سال يك سنت است كه قرار بوده براي ايجاد نشاط و شور جوانانه باشد اما امروز ما با كارهايي كه به دست خودمان انجام مي‌دهيم، مشكل ايجاد مي‌كنيم.
وي اضافه كرد: آمدن تكنيك‌هاي جديد براي ساخت مواد محترقه فضا را خطرناك‌تر كرده است، امسال هم ترقه‌ها سنگين‌تر و نگران كننده تر از سال‌هاي گذشته است، علاوه بر اين مواد شاهد آتش‌بازي در پاركينگ خانه‌ها هستيم كه مي‌تواند منجر به خفگي شود.
باقري‌لنكراني گفت: حوادث آتش‌بازي در چهارشنبه آخر سال علاوه بر سوختگي، مرگ و مير و نقص عضو آثار مخرب روحي، رواني، افزايش سكته، فشار خون، حملات قلبي و سقط جنين هم در پي‌دارد كه بسياري از آن‌ها آسيب به ديگران است و از نظر حقوقي هم قابل پيگيري است.
‌بر اساس آمار موجود چهارشنبه‌سوري سال 83، از هر 100 هزار نفر در كشور 97/1 نفر دچار حادثه سوختگي شدند، كه 36 درصد حادثه ديدگان در گروه سني 16 تا 23 سال بودند و 58 درصد آنان دانش‌آموز بودند، بيش‌ترين عضو آسيب ديده دست بود و 23 نفر از اين آسيب ديدگان دچار قطع عضو شدند.
در سال 84 نيز آمار موجود نشان مي‌دهد 8/53 درصد حادثه ديدگان چهارشنبه‌سوري دانش‌آموز بودند، 5/65 درصد مواد محترقه ترقه بود و 5/34 درصد آسيب‌ها به دست و 27 درصد به چشم بوده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.91522s, 18q