سه‌شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۳
کد خبر: 160988

سلامت نیوز:او خاطرنشان کرد: شهروندان به هیچ عنوان از فروشندگان دوره‌گرد و غیرمجاز، ساندویچ، بستنی و آب میوه، خریداری و مصرف نکنند.
یک کارشناس بهداشت به شهروندان توصیه کرد اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهند از خرید یخ‌های قالبی فله که در کنار خیابان و به شکل غیربهداشتی عرضه می‌شود، خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، «محمدحسین کیانفر»، در جمع خبرنگاران گفت: فصل گرما معمولاً زمان شیوع برخی بیماری‌ها مانند مسمومیت و بیماری‌های عفونی است.

وی با تصریح این‌که با رعایت دستورالعمل‌های ساده‌ی بهداشتی می‌توان از بروز بیماری و عوارض ناشی از آن در خود و اعضای خانواده، خصوصاً کودکان و افراد سالخورده، پیشگیری کرد، گفت: اگر همه‌ی شهروندان در زمان مسافرت‌های کوتاه یا بلندمدت، ضمن رعایت نکات ایمنی لازم حین مسافرت، نکات بهداشتی از جمله تأمین آب و مواد غذایی سالم را در نظر داشته باشند، بی‌تردید مسافرتی خاطره‌انگیز دارند.

کیانفر افزود: از همین‌رو توصیه می‌شود که افراد در طول مسافرت، علاوه‌بر مصرف آب شبکه‌ی آبرسانی، در زمان مراجعه به پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به تابلوهای راهنمای آب شرب و غیرشرب توجه داشته و از خرید یخ‌های غیربهداشتی فاقد بسته‌بندی که روی زمین نگهداری و خرد می‌شود، اکیداً خودداری کنند.

وی تصریح کرد: آب و یخ مهم‌ترین عوامل بروز بیماری‌های عفونی روده‌ای محسوب می‌شود.

این کارشناس سلامت محیط گفت: شهروندان باید در هر زمانی خصوصاً در زمان مسافرت، قبل از خرید مواد غذایی بسته‌بندی، حتماً مشخصات بهداشتی را با دقت بررسی کرده و پس از اطمینان از بهداشتی بودن محصول آن را خریداری و مصرف کنند.

او خاطرنشان کرد: شهروندان به هیچ عنوان از فروشندگان دوره‌گرد و غیرمجاز، ساندویچ، بستنی و آب میوه، خریداری و مصرف نکنند.

این کارشناس سلامت محیط هم‌چنین از برگزاری مانور کنترل بیماری‌های واگیر منتقله از طریق آب و موادغذایی، که برای کارشناسان محیط مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، خبر داد و گفت: پس از برگزاری جلسه‌ی اضطراری در تاریخ هشتم مردادماه و با هدف کنترل بیماری‌های واگیر، این مانور به‌مدت یک هفته اجرا شد.

کیانفر خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگان در این مانور نمونه‌برداری از آب آشامیدنی نقاط مختلف و کلرزنی آب مصرفی هم‌چنین بازدید از اغذیه‌فروشی‌ها در سطح شهرستان شیراز، انجام شد.

کیانفر گفت: طی این بازدیدها بیش از 5 تن مواد غذایی تاریخ گذشته توسط کارشناسان کشف و معدوم شد.

کارشناس مسئول سلامت محیط مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، گفت: این مواد شامل 98 حلب 17 کیلوگرمی پنیر لیقوان، فاقد مشخصات و دو تن مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته، بوده است.

این کارشناس سلامت با بیان این‌که شهروندان باید حتماً به مشخصه‌های بسته‌های موادغذایی توجه داشته باشند، گفت: برچسب مجاز یک محصول غذایی شامل نام محصول، نام و نشانی کارخانه‌ی سازنده، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت و درمان، تاریخ تولید و انقضاء مصرف است.

به گزارش ایسنا، امکان تماس شهروندان برای ارائه گزارش‌های بهداشتی و تخلف‌های احتمالی با شماره‌ تلفن‌های 32302303 و 32354731، فوریت‌های سلامت محیط مرکز بهداشت شهدای والفجر، ایجاد شده است.
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha