دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۴
کد خبر: 16146

نورولوژیستهای آمریکایی دریافتند که ریشه بروز نوعی شایع از سرطان مغز در سلولهای بنیادی نورونی مستقر در یک منطقه مغزی نهفته است.

"گلیوبلاستما" نوعی شایع از سرطانهای مغز است که سالانه در حدود 10 هزار مورد جدید مبتلا به این بیماری در آمریکا تشخیص داده می شوند.

اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه میشیگان کشف کردند که سلولهای بنیادی نورونی مستفر در منطقه "زیر بطنی" مغز (SVZ) می توانند ریشه بروز این سرطان باشند.

این محققان نشان دادند که در موشها، سلولهای بنیادی که به طور عادی در این منطقه مغزی ساکن هستند پیش از آنکه تمایز یابند و به سلولهای نورونی تخصصی تبدیل شوند از این منطقه مهاجرت می کنند. سرطان می تواند با یک جهش ژنتیکی در ژن p53 که مهاجرت این سلولهای بنیادی را به سوی مقصد تمایز خود هدایت می کند ایجاد شود.

کشف این منطقه منشای بروز "گلیوبلاستوما" می تواند به ارائه روشهای درمانی جدید منجر شود.

این دانشمندان که نتایج یافته های خود را در مجله علمی Cancer Cell منتشر کرده اند در این خصوص اظهار داشتند: "بیان جهش پروتئین  p53 یک نشانگر برای سلولهای مغزی گلیوما در تمام مراحل این بیماری است. ارتباط میان سلولهای بنیادی و این نوع شایع از سرطان مغز می تواند در درمان بیماریهای تخریب نورونی مثل پارکینسون نیز مفید باشد."

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha