دکتر صدر: نگراني از كمبود اعتبارات سلامت در سال 86 جدي است

۱۳۸۵/۱۲/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1624
دکتر صدر: نگراني از كمبود اعتبارات سلامت در سال 86 جدي است
شهاب الدين صدر، امروز در جلسه ديدار اعضاي شوراي عالي نظام پزشكي و روساي هيئت مديره هاي اين سازمان از سراسر كشور با غلامعلي حداد عادل، رئيس مجلس شوراي اسلامي، در سالن مشروطه مجلس افزود: سازمان نظام پزشكي پس از تصويب قانون جديد اين سازمان از دو سال پيش اقدامات مختلفي را براي ساماندهي مسائل جامعه پزشكي انجام داده است.
وي اضافه كرد: از دو سال پيش تاكنون با فعاليت داوطلبانه 5 هزار نفر از اعضاي جامعه 180 هزار نفره پزشكي كشور، هيئتهاي بدوي رسيدگي به شكايات پزشكي و دادسراهاي نظام پزشكي فعال‌تر شده‌اند و هيئتهاي تجديد نظر در 33 شهر كشور تشكيل شده است.
وي گفت: متاسفانه در طول اين مدت شاهد تلاش دولت در تحديد حق قانوني نظام پزشكي در تعيين تعرفه بخش خصوصي بوديم و چالشها و امواج زيادي از اين طريق به جامعه پزشكي وارد شده است كه علت آن را تمرين نكردن دولت در واگذاري امور مديريتي به بخش خصوصي مي‌دانيم.
وي افزود: هنوز ياد نگرفته‌ايم وظايف مديريتي را به نهادهاي صنفي و مردمي واگذار كنيم و وقتي با يك جامعه فرهيخته و تحصيلكرده مانند پزشكان چنين برخورد مي‌شود، واگذاري مسئوليتهاي ديگر به بخش غير دولتي بر اساس اصل 44 قانون اساسي كه اجراي آن را مقام معظم رهبري بارها تاكيد كرده‌اند، چگونه توسط دولت انجام خواهد شد.
صدر گفت: سازمان نظام پزشكي در اجراي وظايف جديد خود مانند صدور پروانه مطب پزشكان، رسيدگي به شكايات پزشكي و مجازات قانوني متخلفان به خوبي و بدون بروز چالش و موجي در جامعه عمل كرده است اما در زمينه حق تعرفه گذاري خدمات پزشكي در بخش خصوصي شاهد تنظيم لايحه سلب اين حق از سوي دولت هستيم.
رئيس كل سازمان نظام پزشكي همچنين به كمبود سرانه درمان و بودجه هاي بهداشت و درمان كشور در سال آينده و كاهش آن نسبت به امسال اشاره كرد و گفت: اين نگراني براي جامعه پزشكي كه با اين بودجه ها كيفيت خدمات سلامت در سال آينده افت مي‌كند و فشار اين هزينه‌ها به اقشار كم درآمد بيشتر مي‌شود واقعا جدي است.
غلامعلي حداد عادل نيز در اين مراسم گفت: من براي جامعه پزشكي كه هم از نظر كمي زياد هستند و هم تك تك شان انسانهاي با كيفيتي هستند احترام زيادي قائلم و ما در مجلس مايليم كه مسائل جامعه پزشكي توسط خود اعضاي اين جامعه حل شود.
وي افزود:‌ مجلس واسط بين دولت و مردم است، يك پنجره مجلس به روي مردم باز مي‌شود و يك پنجره ديگر رو به دولت و ما از يك منظر نماينده مردم هستيم و از منظر ديگر با دولت ارتباط داريم در مورد اختلاف بين وزارت بهداشت و نظام پزشكي در مورد تعرفه‌ها هم حرف وزارت بهداشت را قبول داريم و هم منطق نظام پزشكي را قبول داريم اما شما بايد تضمين كنيد كه تعيين تعرفه توسط نظام پزشكي به معناي كيسه دوختن براي جيب مردم نيست.
وي گفت: سياست ما اين است كه وزارت بهداشت و جامعه پزشكي با تفاهم اين مسئله را حل كنند.
وي افزود: تذكرهاي مكرر نمايندگان مردم در مجلس در مورد مسائل بهداشت و درمان مردم نشانه اهميت اين موضوع براي نمايندگان و گلايه هاي زياد مردم است، خود من در مراجعه‌اي كه به يكي از بيمارستانها براي عيادت يكي از بستگانم داشتم شاهد بودم كه انبوه مردم دور مرا مي‌گرفتند و تقاضا داشتند و چون توان پاسخگويي به آنها را نداشتم ديگر به بيمارستان براي عيادت بيمارمان نرفتم.
وي همچنين افزود: نگراني مردم از گران بودن دارو به خصوص داروهاي جديد خيلي زياد است، اين داروها به خصوص داروي بيماران ام اس و سرطاني ها با قيمتهاي بالا مثلا يك قرص 50 هزار تومان الان در اختيار بيماران است و برخي از مردم مجبورند همه سرمايه شان را بفروشند تا با مصرف اين داروها مثلا دو سال به عمرشان اضافه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.65419s, 19q