در شرايط بحران آلودگي هوا ماسك بايد هر دو ساعت يكبار تعويض شود

۱۳۸۵/۱۰/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 163
در شرايط بحران آلودگي هوا ماسك بايد هر دو ساعت يكبار تعويض شود

دكتر "مسعود موحدي" در گفت و گو با خبرنگار  ايرنا با بيان اين مطلب افزود ماسكها چنانچه بيش از اين مدت مورد استفاده قرار گيرند خود منبعي از آلودگي مي‌شوند.

وي گفت ماسك‌هاي كاغذي به لحاظ اينكه آلاينده‌ها را از خود عبور مي‌دهند به هيچ وجه توصيه نمي‌شوند.

دكتر موحدي كه فوق تخصص آسم و آلرژي است، يادآور شد استفاده از ماسك هاي فيلتردار و ماسكي‌هايي كه دهان و بيني را بطور كامل پوشش مي‌دهند به عنوان ماسك مناسب پيشنهاد مي‌شود.

دكتر موحدي اضافه كرد: ماسكي كه اول صبح زده شود و تا عصر تعويض نشود هيچ گونه ارزش محافظتي براي فرد ندارد و بايد آن را حداكثر هر دو ساعت يكبار تعويض كرد.

وي گفت : دو سوم آلاينده‌هاي فضاي باز ناشي از دود اگزور اتومبيل ها است كه اين دودها در فصول سرد سال كه جريان جابجايي هوا كمتر است در سطح وسيع تراكم مي‌يابد و منجر به بروز بيماري‌هاي تنفسي در انسان مي‌شود.

به گفته وي پايداري هوا و تجمع و تراكم آلاينده‌ها در سطح زمين مي‌تواند مرگ و مير انسانها را به دنبال داشته باشد.

اين آلاينده‌ها شامل ذرات گرد و غبارمعلق در هوا، تركيبات گاز گوگرد، نيتروژن، گوگرد، ازن، سرب و ساير آلاينده‌هاي موجود در هوا است.

دكتر موحدي اظهار داشت آلاينده‌هاي موجود در هوا هر كدام منجر به بروز مشكلاتي در انسان مي‌شود به عنوان مثال آلاينده‌هايي همچون گوگرد و نيتروژن و ذرات گرد و غبار بيشترين تاثير را بر دستگاه تنفسي دارند و بسته به طول مدت تماس و غلظت آنها سلامت فرد را تهديد مي‌كنند.

رئيس مركز تحقيقات آسم و آلرژي يادآور شد افرادي كه بيشتر در معرض اين تهديد قرار دارند شامل كودكان، سالمندان، زنان باردار، افراد مبتلا به بيماري‌هاي ريوي، قلبي، كليوي و كبدي هستند كه سيستم ايمني بدن آنها در مواجهه با آلاينده‌ها آسب پذيرتر است.

تنفس در هواي آلوده منجر به بروز مشكلاتي در فرد مي‌شود و نياز به مصرف دارو و بستري شدن در بيمارستان وجود دارد و در مواقعي هم كه آلاينده زياد باشد مشكلات حادتري ايجاد مي‌شود و مواقعي هم منجر به مرگ و مير خواهد شد.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.42502s, 19q