خواب ناكافي بعد از زايمان، خطر ابتلا به افسردگي را در مادر افزايش مي‌دهد

۱۳۸۸/۰۴/۲۷ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 16420
خواب ناكافي بعد از زايمان، خطر ابتلا به افسردگي را در مادر افزايش مي‌دهد
پژوهشگران بيمارستان دانشگاه استاوانگر در نروژ با مطالعه و آزمايش روي 2 هزار و 830 زن كه به تازگي وضع حمل كرده بودند، دريافتند: زناني كه مستعد ابتلا به افسردگي پس از زايمان هستند، اغلب در هفته‌هاي اول بعد از وضع حمل كمتر از دوره بارداري يا دوره‌هاي ديگر در سن توليد مثل مي‌خوابند و همين كم خوابي خطر بروز افسردگي را در آنها افزايش مي‌دهد.

اين بررسي‌ها بين سال‌هاي 2005 تا 2006 صورت گرفته است.

در اين پژوهش ساير فاكتورهايي كه ممكن است در بروز افسردگي پس از زايمان تاثير داشته باشند، مانند اختلالات خواب در گذشته، تولد اولين فرزند، عدم تغذيه نوزاد با شير مادر، تولد نوزاد زودرس و يا نوزاد پسر و شرايط استرس زا در زندگي مورد توجه قرار گرفتند و معلوم شد بدون وجود اين فاكتورها، خواب ناكافي پس از زايمان عاملي است كه مي‌تواند به تنهايي در بروز افسردگي در مادر موثر باشد.

پژوهشگران تاكيد دارند: خستگي پس از وضع حمل ممكن است با كمبود خواب در مادر ارتباط داشته باشد اما كاهش انرژي روزانه عامل مهمي است كه سبب بروز افسردگي مي شود.

با توجه به نتايج اين تحقيق پژوهشگران معتقدند؛ ممكن است بتوان با رفع مشكلات خواب در اين زنان مشكل افسردگي آنها را نيز درمان كرد.

به گزارش ايسنا، علت بروز اين اختلال انطباق روان شناختي لازم پس از تولد، کمبود خواب و مراقبت از نوزاد مي‌باشد. البته اين احتمال هم وجود دارد که افسردگي پس از زايمان ناشي از تغييرات هورموني باشد که‌ بر حالات‌ روحي‌ رواني‌ مادر تأثيرگذار هستند. پذيرفتن‌ مسؤوليت‌ 24 ساعته‌ مراقبت‌ از يک‌ نوزاد شيرخوار تطابق‌ عمده‌اي‌ را از نظر رواني‌ و شيوه‌ زندگي‌ در اکثر مادران‌ مي‌طلبد و حتي‌ اگر نوزاد فرزند اول‌ نباشد باز هم ممكن است اين مشكل وجود داشته باشد. اين‌ استرس‌هاي‌ فيزيکي‌ و رواني‌ معمولاً با استراحت‌ ناکافي‌ تا هنگام‌ ثبات‌ يافتن‌ نيازهاي‌ معمول‌ کودک‌ همراه‌ است.، بنابراين‌ خستگي‌ و افسردگي‌ در مادران‌ غيرمعمول‌ نيست‌.

استرس، کمبود خواب، تغذيه‌ نامطلوب، فقدان‌ حمايت‌ مادر از سوي‌ همسر و سابقه‌ اختلالات‌ رواني‌ قبلي‌ در مادر از عوامل تشديد کننده اين بيماري هستند.

بنابراين متخصصان خاطرنشان مي‌كنند: قطعا تولد يك نوزاد روي خواب تمام اعضاي خانواده تاثير مي‌گذارد اما وقتي مادر افسرده است و يا از خستگي مفرط در طول روز شكايت دارد، اين وضعيت بايد براي همسر وي و ساير اطرافيان در خانواده مهم باشد و اين افراد بويژه بايد در مراقبت‌هاي شبانه به مادر كمك كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.5451s, 18q