دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1654

شايد بتوان گفت رنج مبتلا به ام.اس، به اندازه‌اي هست كه ديگر نخواهيم مصيبت‌هاي ديگري را براي مبتلايان به آن تصور كنيم،

ناله بيماران ام.اس شنيده نمي‌شود

ولي براي بيماران ايراني، مي‌توان رنج‌هاي زيادي را تصور كرد كه گراني دارو هم به تازگي به آنها اضافه شده؛ مسئله‌اي كه نه تنها در مورد اين بيماران، كه در مورد تمام بيماران خاص حل نشده است.

در ايران حدود 35 هزار بيمار ام.اس وجود دارد كه يك سوم آنها نياز به اينترفرون دارند؛ آونكس يكي از سه داروي مصرفي بيماران ام.‌اس و از خانواده اينترفرون‌هاست كه بيماران مبتلا به ام.‌اس بايد هفته‌اي يكبار به صورت عضلاني تزريق كنند.

در حالي که بيماران مبتلا به ام.اس مدت‌ها از کمبود و گراني داروي «آونکس» گله مي‌كردند، نوع ساخت داخل اين دارو به بازار آمد و  همزمان، قيمت نوع خارجي رو به افزايش گذاشت و به هر آمپول، صدهزار تومان رسيد؛ افزايش قيمتي كه البته واقعي نبود و تنها به‌دليل كاهش يارانه‌اي بود كه دولت براي اين دارو مي‌پرداخت.

اين در حالي است كه با وجودي كه وزارت بهداشت نسبت به كيفيت و اثربخشي نمونه داروي آونكس ايراني به بيماران اطمينان داده است اما بسياري از اين بيماران هنوز از مصرف اين دارو سرباز مي‌زنند و معتقدند آونكس خارجي عوارض كمتري دارد و مؤثرتر است.

البته آونكس داخلي هم كه نام ديگر آن سينوكس است، در واقع توليد ايران نيست و در واقع كپي شده نوع خارجي آن است.

دكتر جمشيد لطفي، رئيس انجمن ام‌.اس ايران در اين مورد مي‌گويد: «اخيراً يك شركت ايراني اين دارو را در داخل كشور ساخته است و وزارت بهداشت اعلام كرده است كه تست‌هاي انجام شده بر روي اين دارو اطمينان بخش است و اين دارو با نمونه خارجي تفاوتي ندارد.»

وي در ادامه مي‌گويد: «انجمن ام.اس نيز مخالف هدر رفتن ارز كشور به خارج براي خريد داروهايي است كه در داخل كشور توليد مي‌شود، ولي متاسفانه برخي از مردم و بيماران نسبت به مصرف داروهاي ايراني مقاومت نشان مي‌دهند و بنابراين بايد تا زماني كه بيماران نسبت به داروي جديد اطمينان پيدا كنند، صبر كنيم و تصميم عجولانه‌اي نگيريم.»

به گفته لطفي، انجمن ام.اس ايران فعلاً نمي‌تواند داروي آونكس ايراني را تاييد يا رد كند و بايد مدتي صبر كرد تا نتيجه مصرف آن را روي بيماران ديد. با اين شرايط اين سؤال به ذهن خطور مي‌كند كه آيا  بهتر نبود وزارت بهداشت قبل از ورود داروي ايراني به بازار و كاهش يارانه داروي خارجي، حداقل به پزشكان و بيماران در مورد اين دارو اطلاع‌رساني مي‌كرد و اعتماد آنها را جلب مي‌كرد تا بيماران ديگر چنين مشكلاتي را لمس نكنند؟

لطفي اضافه مي‌كند: «فعلاً چه ما بخواهيم و چه نخواهيم نمونه ايراني داروي آونكس وارد بازار شده است و به طبع دولت ديگر براي خريد نمونه خارجي اين دارو هزينه نمي‌كند بنابراين بايد منتظر گران‌تر شدن بيشتر اين دارو تا مرز 300 يا 400 هزار تومان كه قيمت واقعي آن است، باشيم پس اميدواريم كه داروي ايراني اثر بخش و با كيفيت باشد.»

شوك افزايش قيمت

قيمت آمپول ۱۲ تايي آونكس در آمريكا ۳۳۰5 دلار است. يعني قيمت واقعي هر آمپول آونكس حدود ۲۵۵ هزار تومان است، درحالي كه در ايران، قيمت دوز ۴ تايي اين دارو براي بيمه‌شدگان تامين اجتماعي ۱۶۸ هزار تومان، براي بيمه نيروهاي مسلح ۲۰۰ هزار تومان و آزاد ۴۰۰ هزار تومان است.

به اين ترتيب، قيمت آزاد هر آمپول در ايران، هنوز هم ۱۵۰ هزار تومان زير قيمت جهاني است و مابه‌التفاوت اين قيمت را دولت پرداخت مي‌كند. با اين‌حال، آنچه بيماران ام‌اس را نگران كرده، افزايش قيمت ناگهاني داروست.

افشين كاشاني، بيمار مبتلا به ام.‌اس مي‌گويد: «تا دو ماه پيش هر بسته 4 تايي آمپول آونكس خارجي به قيمت 45 هزار تومان در اختيار بيماران ام‌.اس قرار مي‌گرفت اما از اين زمان به بعد با ورود داروي آونكس ايراني به بازار قيمت اين دارو به 168 هزار تومان افزايش يافت. حالا حساب كنيد بيماران مبتلا به ام‌اس به اين دارو نياز مبرم دارند و حتماً بايد هر ماه 4 بار اين آمپول را مصرف كنند.»

در تهران اين دارو فقط در داروخانه 13 آبان توزيع مي‌شود و البته در بازار آزاد ناصر خسرو نيز اين دارو به قيمت 270 هزار تومان به فروش مي‌رسد. كاشاني اضافه مي‌كند: « شايد افزايش ناگهاني قيمت داروي آونكس خارجي براي اين باشد كه از توزيع اين دارو در بازار آزاد جلوگيري كنند، به همين علت هم حالا كه قيمت اين دارو افزايش يافته است ديگر داروخانه پوكه آمپول آونكس مصرفي را براي تحويل داروي جديد از بيماران نمي‌خواهد.»

نكته مهم اين است كه در ميان تمام اين گرفتاري‌ها و سردرگمي‌ها پزشكان هنوز نوع خارجي اين دارو را به بيماران پيشنهاد مي‌كنند.كاشاني در اين باره مي‌گويد: « پزشك من نظرش اين است كه به هيچ‌وجه از داروي ايراني آونكس استفاده نكنم و اجازه اين كار را به من نداده است.»

وقتي پزشكان هم مشكوكند

دكتر لطفي به عدم آشنايي پزشكان با سينوكس اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «ما هميشه از مصرف داروهاي ساخت داخل مي‌ترسيم و به آنها اعتماد نداريم، در حاليكه 95 درصد داروهاي داخل كشور ساخت داخل است و براي 5 درصد دارويي كه از خارج وارد مي‌شود وزارت بهداشت چيزي حدود 230 ميليون دلار در سال هزينه مي‌كند كه يك سوم آن يعني 80 ميليون دلار به سوبسيد داروهاي ام.اس تعلق دارد.»

وي با اشاره به اينكه در كشورهاي ديگر نورولوژيست‌ها در همه موارد اجازه تجويز اين دارو را ندارند مي‌گويد: «اين در حالي‌ است كه در كشور ما حتي روانپزشكان و جراحان مغز و اعصاب براي بيمار اقدام به تجويز آونكس مي‌كنند.»

در حالي كه به جز آزمايش كردن اين دارو روي بيماران چاره ديگري نيست، متخصصان و توليد‌كنندگان سينوكس مي‌گويند قرار است هم كارايي و هم عوارض اين دو دارو كاملاً شبيه هم باشند. اين در حالي است كه يكي از شكايات اصلي بيماران از نوع داخلي اين دارو اين است كه به دنبال مصرف آن علائمي شبيه آنفلوانزا در آنها ايجاد مي‌شود و ظاهراً براي اين مشكل چاره خاصي نيز وجود ندارد.

البته به گفته رييس انجمن ام.اس، تمام آونكس‌ها عوارضي شبيه آنفلوانزا ايجاد مي‌كنند و اين فقط علامت مخصوص نوع داخلي دارو نيست و در ضمن اين علامت در همه  بيماران نيز ايجاد نمي‌شود.

آسايش بيماران در چيست؟

«در حال حاضر داروهاي توليد داخل از لحاظ عددي بيش از 95 درصد نياز کشور را برطرف مي‌کند، اين درحاليست که ورود داروهاي خارجي به کشور نيز ممنوع نيست و همه داروهاي خارجي پس از طي فرآيندهاي ثبت و کنترل کيفيت مي‌توانند وارد کشور شوند، ولي با اين شرايط باز هم شاهديم بار اصلي درمان کشور  بر عهده داروهاي توليد داخل است.»

دكتر ديناروند، معاون اداره غذا و داروي وزارت بهداشت با بيان اين جملات، در خصوص توليد داروي بيماران  ام.اس نيز مي‌گويد: «با اين حال ما براي آسايش بيماران هر دو نوع دارو (هم ايراني و هم خارجي ) را در بازار داريم.»

سؤال اينجاست كه آيا آسايش بيماران در انتخاب بين داروي گران و داروي گران‌تر است؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =