مطالعه مگس ميوه براي يافتن درمان بيماري كبدي در انسان

۱۳۸۵/۱۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1657
مطالعه مگس ميوه براي يافتن درمان بيماري كبدي در انسان
به گزارش سلامت نیوز به نقل از  BBC ، دانشمندان سلولهاي مسئول شكستن چربي رادر مگس «دروزوفيلا» شناسايي كرده اند.
اين فرآيند در مگس ميوه شباهت هايي با آنچه در بدن انسان رخ مي دهد دارد و لذا چشم انداز اين مطالعه يافتن داروهاي جديد براي درمان بيماري هاي فوق در انسان خواهد بود.
در انسان چربي مواد غذايي در بافت چربي ذخيره مي شود اما مي تواند طي زمان بين وعده هاي غذايي به انرژي تبديل مي شود.
بسياري از مراحل مهم متابوليسم ملكول هاي چربي و تبديل آنها به انرژي در كبد روي مي دهد اما وقتي تعادل تجمع چربي با شكسته شدن آن به هم مي خورد عملكرد طبيعي كبد نيز دچار مشكل شده (اغلب در نتيجه چاقي) اغلب مي تواند به بيماري هايي مانند ديابت نوع دوم و سندرم متابوليك تبديل شود.
مگس ميوه از لحاظ بسياري از ژنهايش با انسان مشترك است و لذا براي مطالعه بيماري هاي مختلف در انسان مفيد است اما تاكنون روش متابوليزه كردن چربي در آنها ناشناخته باقي مانده است و لذا اين عدم شناخت استفاده از آنها در مطالعه مكانيسم هاي بيماري كبدي در انسان و مشكلات مربوط به چاقي را محدود كرده است.
مطالعه جديد نشان مي دهد كه كار شكستن چربي بر عهده سلولهاي تخصص يافته اي به نام اونوسيت هاست.
به گفته سرپرست اين تحقيق دكتر الكس گلد يافته هاي فوق نشان مي دهد كه مگس ميوه براي ذخيره ، فرآيند سازي و سوزاندن چربي فرآيندي مشابه با آنچه در كبد انسان روي مي دهد دارد و لذا محققان اميدوارند مدل بيماري كبد چرب مگس ميوه به افزايش امكان تست تركيبات شيميايي به عنوان داروهاي جديد درمان بيماري كبدي در انسان موثر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.49544s, 18q