رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: از سه سال پیش تا کنون، در اولین و دومین بارندگی در فصل پاییز و در استان خوزستان به ویژه شهر اهواز با پدیده بروز تنگی نفس، سرفه و خسخس سینه بیماران در مراجعه به اورژانس ها روبرو بودیم که در سال جاری هیچ بیمار تنفسی بر اثر باران در اهواز فوت نکرد.

مراجعه بیش از 10 هزار نفر بیماران تنفسی ناشی از بارندگی

سلامت نیوز: رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: از سه سال پیش تا کنون، در اولین و دومین بارندگی در فصل پاییز و در استان خوزستان به ویژه شهر اهواز با پدیده بروز تنگی نفس، سرفه و خسخس سینه بیماران در مراجعه به اورژانس ها روبرو بودیم که در سال جاری هیچ بیمار تنفسی بر اثر باران در اهواز فوت نکرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، اسماعیل ایدنی ضمن بیان این مطلب، به وقوع پدیده بیماری تنگی نفس ناشی از بارش باران در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 92 و در فاصله زمانی 20 روزه، این پدیده روی داد که در آن سال بیش از 23 هزار بیمار ناشی از این پدیده، به بیمارستانهای استان و شهر اهواز مراجعه کردند و در سال 93 نیز با با این بیماری ها روبرو برویم.


وی با اشاره به نخستین بارندگی در سال جاری از ساعت 22 چهارشنبه شب هقته گذشته در استان خوزستان گفت: از این ساعت، با افزایش حجم مراجعین به اورژانس های بیمارستان استان به ویژه شهر اهواز روبرو بودیم که عمده علائم این بیماران تنگی نفس، سرفه و خسخس سینه بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، از بیشتر شدن مراجعات بیماران تنفسی ناشی از باران با توجه به حجم بارش باران در سال جاری به بیمارستان ها خبر داد و گفت: تا ساعت 20 شب گذشته بیش از 10 هزار نفر از بیماران بر اثر این پدیده مراجعه کرده اند.


وی افزود: از 10 هزار نفر بیمار مراجعه کننده به بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، 120 نفر معادل 1 تا 1.5 درصد آنها بستری و از این میان، 10 نفر نیز در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند اما اکثر بیماران با درمان های سرپایی در حدود 2 تا 3 ساعت مداوا شدند.


ایدنی گفت: با توجه به سابقه این پدیده از سال 92، از همان سال تحقیقات و برنامه ریزی های مناسبی به منظور آمادگی در برابر حملات حاد تنگی نفس برای سال های بعد صورت گرفت. بنابراین از نظر ذخیره دارویی و همچنین دستگاه های کمک تنفسی مانند نبولایزر و ونتیلاتور اقدامات لازم انجام شد و سازمان هواشناسی نیز در خصوص این پدیده به طور کامل با ما هماهنگ بوده و هستند.


وی از پیش بینی های مناسب دارو به منظور مواجهه با این پدیده ابراز رضایت کرد و از آمادگی کادر بهداشتی درمانی دانشگاه جندی شاپور در بخش های پرسنل درمانی، پشتیبانی و فوریت های پزشکی از اول پاییز هر سال به منظور مواجهه با پدیده تنگی نفس ناشی از باران خبر داد.


دکتر ایدنی تأکید کرد: تا کنون هیچ مورد فوتی ناشی از بارش ها و تا ساعت 20 شب گذشته در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور مشاهده و گزارش نشده است.


وی ادعای برخی خبرگزاری مبنی بر مرگ 2 نفر از بیماران تنگی نفس ناشی از باران در شهر اهواز را قویا رد کرد و گفت: ممکن است یک بیمار ناراحتی قلبی در منزل خود فوت کرده باشد و وی را به بیمارستان منتقل کرده باشند که با بروز این پیدیده همزمان شده بود اما تا کنون هیچ موردی از مرگ بیماران تنفسی ناشی از باران در بیمارستان های تحت نظر دانشگاه گزارش و ثبت نشده است.


رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اظهار داشت: در همان سال 92، یک تیم از گروه های داخلی و طب اورژانس در دانشگاه تشکیل شد و یک پروتکل درمانی به منظور درمان مناسب این بیماران طراحی شد چرا که در سال 92، بعضا مشاهده می شد که برخی بیماران برای بار دوم و سوم نیز به اورژانس ها مراجعه داشتند و دلیل این مراجعات شاید به این دلیل بود که در اولین مراجعه، درمان های لازم و مناسب به منظور پیشگیرری از بیماری ارائه نمی شد.
ایدنی همچنین در خصوص اسیدی بودن بارش باران در استان خوزستان اظهار داشت: باران اسیدی واژه مناسبی برای این پدیده نیست اما تشخیص اسیدی بودن یا نبودن آن و بررسی ویژگی های آن مربوط به سازمان محیط زیست است.


رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور ادامه داد: اثرات باران اسیدی تنها منحصر به مشکلات تنفسی نمی شود و معمولا عوارض چشمی و پوستی باعث مراجعه به اورژانس ها و بیمارستان ها است ضمن اینکه علاوه بر انسان، ممکن است طبعیت، پرندگان، حیوانات و حتی رنگ خودروها نیز آسیب ببینند که خوشبختانه چنین مواردی مشاهده نشده و بر مبنای شواهد، به نظر نمی رسد که این باران، اسیدی بوده باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha