اولين مركز زايمان بدون درد در كشور راه‌اندازي شد

۱۳۸۵/۱۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1693
اولين مركز زايمان بدون درد در كشور راه‌اندازي شد
به گزارش سلامت نیوز،محسن فكرت، رئيس بيمارستان اكبر آبادي در مراسم افتتاح مركز زايمان بدون درد اين بيمارستان، افزود: بيماستان اكبر‌ آبادي با نيم قرن سابقه تا سالهاي گذشته كه هنوز سزارين به عنوان روش متداول زايمان در نيامده بود در زمينه زايمان طبيعي حرف اول را در خاورميانه مي‌زد و هنوز هم جز مطرح ترين مراكز زايمان كشور و منطقه است.
وي اضافه كرد: به طور كلي بايد بيش از 95 درصد زايمانها به طور طبيعي انجام شود، عمل سزارين براي زايمان يك روش غير طبيعي است كه علاوه بر عوارض جانبي آن به علت طولاتي بودن دوره نقاهت مادر، پس از عمل جراحي سزارين، مادر به خصوص اگر مجبور به كار باشد براي امرار معاش با مشكل مواجه مي‌شود و اين مسئله در مناطق جنوبي تهران يك مسئله مهم است.
وي گفت: در زمان حاضر روزانه 50 زايمان در اين مركز انجام مي‌شود، اين مركز به توصيه و انتخاب وزارت بهداشت از اجراي طرح زايمان بدون درد استقبال كرد اما براي ادامه كار نيازمند حمايت مادي، معنوي و افزايش پرسنل بهداشتي- درماني در اين مركز هستيم.
ليلا هادي پور جهرمي، كارشناس ارشد اداره سلامت مادران وزارت بهداشت نيز در اين مراسم در گفت و گو با خبرنگار فارس و ايسنا، گفت: متاسفانه در سالهاي اخير به علت پيشرفت نكردن روشهاي زايمان طبيعي در كشور حدود نيمي از زايمانها در كشور(6/40 درصد به طور متوسط) به روش سزارين انجام مي‌شود و البته اين ميزان در بيمارستانهاي خصوصي بالاتر است.
وي افزود: با اين وجود اكنون روشهاي زايمان بدون درد در اكثر كشورهاي پيشرفته جايگزين سزارين شده است و عوارض بسيار كمتري را براي ماداران دارد ما نيز با وجود عقب ماندگي كه در اين زمينه داشتيم از سال 81 به فكر اجراي روشهاي زايمان بدون درد در كشور افتاديم.
وي گفت: براي اجراي اين روش اكنون حدود 15 كارشناس مامايي در كشور روشهاي جديد زايمان بدون درد را فراگرفته‌اند و به تدريج اين روشها را آموزش مي‌دهند، براي اجراي اين روش كتابهايي تدوين و كلاسهايي براي مادران و همسرانشان پيش‌بيني شده است كه مادران با شركت در اين كلاسها با روشهاي مختلف زايمان بدون درد آشنا مي‌شوند و مي‌توانند به دلخواه يكي از اين روشها را انتخاب كنند.
هادي پور اضافه كرد: روشهاي زايمان بدون درد دو دسته هستند كه شامل روشهاي دارويي و غير دارويي است، در روش دارويي از داروي اپيدورال، بي حسي از ناحيه كمر و استنشاقي استفاده مي‌شود و از جمله روشهاي غير دارويي، زايمان در آب، ماساژ درماني و رايحه درماني است و به طور كلي 33 روش زايمان طبيعي بدون درد وجود دارد كه مادران مي‌توانند به دلخواه يكي از آنها را انتخاب كنند.
وي افزود: در اين كلاسها علاوه بر مادر يك نفر همراه نيز با معرفي مادر شركت مي‌كند كه بهتر است همسر مادر باشد و اين فرد به عنوان حامي مادر تا زمان زايمان در كنار اوست.
وي گفت: بيمارستان اكبر آ‌بادي تهران اكنون به عنوان اولين مركز زايمان بدون درد در كشور معرفي مي‌شود و تا خرداد سال آينده اين روش در حدود 8 مركز بهداشتي- درماني و بيمارستان كشور اجرايي مي‌شود و تلاش مي‌كنيم اين روش در سال 87 كشوري شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
اسلام شفقتی
من در سال 58 دراین بیمارستان بدنیا آمده ام ولی صادره شهرستان خوردهومیشود کاری کرد.
0.81292s, 21q