نتایج یک مطالعه نشان می دهد «آنتوسیانین» موجود در آب آلبالو به کاهش عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 كمك می كند.

این مطالعه جهت بررسی تأثیر مصرف كنسانتره آب آلبالو به عنوان یك منبع غنی از آنتوسیانین ها، بر سطح چربی ها و فشارخون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 توسط دکترسعید حسینی و همکارانش در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است.

خطر بیماری های قلبی عروقی در دیابت بالاست، از این رو دستیابی به سطوح مناسب چربی های خون در این بیماران، از اهمیت خاصی برخوردار است. تغذیه و از جمله مصرف آنتوسیانین‌ها، نقش مهمی در كاهش خطر بیماری‌های قلبی و فشار خون دارد.

در این مطالعه نیمه تجربی، 16 زن دیابتی نوع 2 با قند خون ناشتای110مورد بررسی قرار گرفتند. در دوره مطالعه كنسانتره آب آلبالو به مدت شش هفته مصرف كردند. وزن، چربی های خون و سطح فشار خون سیستولیك و دیاستولیك در شروع و پایان مطالعه اندازه گیری شد. همچنین مصرف غذای دو روز نیز توسط بیماران به ثبت رسید؛ سپس داده ها مورد بررسی قرار گرفتند.

در پایان مطالعه مقادیر وزن، كلسترول تام، LDL-C و فشارخون سیستولیك و دیاستولیك به طور معنی داری كاهش نشان داد. تغییرات مشاهده شده در سطح HDL-C و تری گلیسیرید سرم از نظر آماری معنی دار نبود.

نتایج این بررسی نشان می دهد كه مصرف آب آلبالو، به بهبود عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 كمك می كند.

خلاصه این مقاله در مجله «دیابت و لیپید ایران» منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha